Čo si myslíte o podávaní sv. prijímania do ruky? Napíšte nám Váš názor a my ho uverejníme prípadne …

Opatrenia v kostoloch sa zmierňujú, rúška zostávajú povinné. Anketa: Čo si myslíte o podávaní sv. prijímania do ruky? Napíšte nám Váš názor a my ho uverejníme prípadne bez uvedenia mena: info@…More
Opatrenia v kostoloch sa zmierňujú, rúška zostávajú povinné. Anketa: Čo si myslíte o podávaní sv. prijímania do ruky? Napíšte nám Váš názor a my ho uverejníme prípadne bez uvedenia mena: info@alianciazanedelu.sk
Sväté prijímanie sa podáva do ruky. Zároveň platia všetky pravidlá hlavného hygienika pre verejné slávenia bohoslužieb.
Bratislava 2. júna (TK KBS) Od stredy bude v kostoloch zrušená povinná vzdialenosť dva metre medzi ľuďmi, ktorú nahradí šachovnicové sedenie. Vyplýva to z uvoľnovania opatrení proti šíreniu koronavírusu.
Keďže však stále nie je možná prítomnosť veriacich na bohoslužbách bez obmedzení, v platnosti zostáva dišpenz od povinnej účasti na svätej omši v nedele a prikázané sviatky.
Naďalej zostáva povinnosť mať nasadené rúško na tvári v interiéroch a na hromadných podujatiach, teda aj v kostoloch. Táto povinnosť platí aj pre kňazov. Sväté prijímanie sa podáva do ruky. Zároveň platia všetky pravidlá hlavného hygienika pre verejné slávenia bohoslužieb.
Úrad verejného…More
Marian7
Ja som presvedčený, že sväté prijímanie na ruku si vyžiadal sám Satan ! Je my hrozne ľúto že takéto niečo sa stalo. Mám doma knihu, bola vydaná za Martina Kollára v spolku sv. Vojtecha a tam sa píše že svätá hostia sa podáva len kľačiacemu a do úst ! Kto to poruší pácha ťažký hriech ! Takže vylepšenie na ruku ja považujem za svätokrádež a teda jedná sa o smrteľné hriechy ! Nehanbím sa za svoje …More
Ja som presvedčený, že sväté prijímanie na ruku si vyžiadal sám Satan ! Je my hrozne ľúto že takéto niečo sa stalo. Mám doma knihu, bola vydaná za Martina Kollára v spolku sv. Vojtecha a tam sa píše že svätá hostia sa podáva len kľačiacemu a do úst ! Kto to poruší pácha ťažký hriech ! Takže vylepšenie na ruku ja považujem za svätokrádež a teda jedná sa o smrteľné hriechy ! Nehanbím sa za svoje meno.
dyk
V Bratislave sv. prijímanie do úst v niektorých kostoloch nedostanete, aj keď na to máte plné právo
A správne. Nie?
www.hlavnespravy.sk/…/2189640
Sám Pápež František k tomu vyzýva.
Kňazi, keby dávali na jazyk, tak by šli proti Pápežovi Františkovi.
ľubica
od P.iringa velmi dobrý komentár, hoci pre dyka..... je dobrý pre každého falošne poslušného....

Ako prvé treba pripomenúť, že na Slovensku neprebehol proces zavádzania sv. prijímania do rúk v súlade s predpísanou praxou - t. j. nebol schválené Kongregáciou pre boží kult a disciplínu sviatostí. A už vôbec nebolo zavedené v duchu Memoriale domini - t. j. postupne, citlivo, po dôkladnej katechéze …More
od P.iringa velmi dobrý komentár, hoci pre dyka..... je dobrý pre každého falošne poslušného....

Ako prvé treba pripomenúť, že na Slovensku neprebehol proces zavádzania sv. prijímania do rúk v súlade s predpísanou praxou - t. j. nebol schválené Kongregáciou pre boží kult a disciplínu sviatostí. A už vôbec nebolo zavedené v duchu Memoriale domini - t. j. postupne, citlivo, po dôkladnej katechéze atď. Nám vyčítaš neposlušnosť a na poslušnosť voči Vatikánu si zabudol? Cirkev je snáď hierarchická, poslúchať musia všetci.

Za druhé, ak niekto domietne niekomu podať sv. prijímanie do úst, tak porušuje články 91 a 92 dokumentu sv. Jána Pavla II. Redemptionis Sacramentum. Ani to ti nevadí? Tento dokument je predsa stále platný. Skôr si polož otázku, či niekto môže v rámci svojej moci a kompetencií vydať nariadenie, ktoré je proti iným platným nariadeniam.

Za tretie. Samotné prijímanie do rúk, ako ho dnes poznáme, nebolo zavedené poslušne, ale naopak, neposlušnosťou biskupov niektorých krajín v šesťdesiatich rokoch, dokonca proti vôli pápeža. Ani to nevadí?

Ako môžeš tvrdiť niečo o pápežovi Františkovi, keď nikto z nás priamo nepozná názor Pána Ježiša na prijímanie do rúk? Aby sme neboli všetci prekvapení, keď sa ho dozvieme!

O ,,malej exkomunikácii,, to vnímam rovnako (prijímajúci na jazyk sú postavení mimo spoločenstvo, čo je naozaj škoda) a každý biskup nesie zodpovednosť za svoje dobré aj zlé rozhodnutia. Nebudem to hodnotiť, iba ti pripomeniem, že otec biskup Zvolenský tak urobil v rámci svojej arcidiecézy - v iných môže a aj je situácia podľa rozhodnutia miestneho biskupa. Tu nie sú všetci z bratislavskej arcidiecézy, takže ani tvoj argument neplatí pre všetkých.

p. Manjackal je svetová autorita? Skôr si pozri názor prefekta Kongregácie pre liturgiu kardinála Saraha, ktorý povedal. “Nech sa žiadny kňaz neodváži uvaliť na túto otázku svoju autoritu odmietnutím alebo zlým zaobchádzaním s tými, ktorí chcú prijať prijímanie na ich kolenách a na ich jazyk (...)” (Kard. Robert Sarah, z predhovoru publikácie: BORTOLI, Federico. La distribuzione della comunione sulla mano. 2018.)
Alebo bývalý prefekt kardinál Arinze:
“Aj keď sa biskupi rozhodnú, že ľudia budú prijímať na ruku a postojačky, ako v Spojených štátoch, naša kongregácia v Ríme povie áno za predpokladu, že tým, ktorí chcú prijímať pokľačiačky, necháte úplnú slobodu a tých, ktorí chcú prijímať na jazyk, necháte na pokoji a nie na kusy.” (poznámka: “Na kusy” (“in peace and not in pieces”), slovnú hračku / žart kardinála Arinze, rozumej v zmysle určitej formy prenasledovania)

O prijímaní pri poslednej večeri tu už bolo napísané dosť a je zbytočné sa opakovať.
Čo sa zázraku týka, spomeň si na jeden z posledných zázrakov z poľskej farnosti sv. Jaceka - išlo o Hostiu spadnutú na zem, viac netreba dodať.

V príklade s hostinou sa úplne mýliš. Kým neprišli nariadenia s prijímaním do rúk, nikto nič neriešil. Nie my sme tí čo robia problémy, nám sú robené problémy. Je to práve naopak, ako píšeš. Nie my sme tí, čo sa vylučujeme, ale my sme vylúčení nariadeniami, ktoré podotýkam poslušne plníme a prijímame po omši.

Naozaj si myslíš, že keď dbáme o to, aby úlomky Najsvätejšieho Tela Kristovho nepadali na zem, máme zle vyformované svedomie? Nemáš skôr ty zlý pocit vo svedomí, že tak robíš, preto si to potrebuješ ospravedlniť a zakryť útočením na iných?
Hermenegild
Od 3.6. sa uvoľňujú opatrenia tak, že okrem šachovnicového sedenia sa nič nemení!!! O slávení sv. omše rozhoduje hlavný hygienik a to je "sväté písmo" pre našich arcipastierov. Mnohí ľudia radšej budú cestovať v nedeľu na Moravu a do Poľska, Maďarska, aby nemuseli prijímať na ruku, lebo tam majú zachované obe možnosti prijímania ako rovnocenné.
Hermenegild
V KN 23 sú články, ktoré pozývajú veriacich späť do kostolov, ale biskupi si neuvedomujú, že laikov odpudzuje prijímanie na ruku. Až sa bude prijímať do úst, tak sa vrátia. Mnohí zmenili farnosti a idú za kňazmi, ktorí umožňujú prijímanie do úst aj s tým, že si po každom prijímajúcom vydezinfikujú ruky, dokonca pozývajú veriacich aby neboli bez duchovnej sily. Toto je najzávažnejšia príčina …More
V KN 23 sú články, ktoré pozývajú veriacich späť do kostolov, ale biskupi si neuvedomujú, že laikov odpudzuje prijímanie na ruku. Až sa bude prijímať do úst, tak sa vrátia. Mnohí zmenili farnosti a idú za kňazmi, ktorí umožňujú prijímanie do úst aj s tým, že si po každom prijímajúcom vydezinfikujú ruky, dokonca pozývajú veriacich aby neboli bez duchovnej sily. Toto je najzávažnejšia príčina úbytku veriacich v chrámoch!!!!
ľubica
prosím všetkých čítajúcich i prizerajúcich sa, aby si veľmi dobre všimli UKRIŽOVANÉHO na obrázku!

Fotka bola robena u kapucinov! Bola tak odsluzena sv. omsa a knaz sa pytal veriacich ci si niecoho vsimli a ked nie, tak potom na kazni upriamil ich pozornost na Pana Jezisa s ruskou. To je prejav ducha, ktory je ukryty v prijimani do ruk a takto bohoruhacsky sa prejavuje dalej a bude toho viac …More
prosím všetkých čítajúcich i prizerajúcich sa, aby si veľmi dobre všimli UKRIŽOVANÉHO na obrázku!

Fotka bola robena u kapucinov! Bola tak odsluzena sv. omsa a knaz sa pytal veriacich ci si niecoho vsimli a ked nie, tak potom na kazni upriamil ich pozornost na Pana Jezisa s ruskou. To je prejav ducha, ktory je ukryty v prijimani do ruk a takto bohoruhacsky sa prejavuje dalej a bude toho viac a viac, kym to biskupi nezastavia...

Výzva pripojiť sa k modlitbám a pôstu za biskupov od 4.6.2020

...........................
Kyrie eleison!!! dobre že som im nedala hlas na ten kostolík!
Anton Čulen
Priatelia, niekedy okolo roku 2012 som na webe AZN ako učiteľ NAV (katechét) rozbehol podobnú diskusiu o pracovných zošitoch na vyučovanie náboženstva (učebnice neboli žiadne, resp. mal ju len katechét vo forme nepraktického šánonu), kde som žiadal katechétov na celom Slovensku, aby sa k obsahu týchto pracovných listov vyjadrili. Bolo to po konzultácii s jedným biskupom a školským dekanom, kde …More
Priatelia, niekedy okolo roku 2012 som na webe AZN ako učiteľ NAV (katechét) rozbehol podobnú diskusiu o pracovných zošitoch na vyučovanie náboženstva (učebnice neboli žiadne, resp. mal ju len katechét vo forme nepraktického šánonu), kde som žiadal katechétov na celom Slovensku, aby sa k obsahu týchto pracovných listov vyjadrili. Bolo to po konzultácii s jedným biskupom a školským dekanom, kde som hovoril, že viaceré tieto pracovné zošity náboženskej výchovy sú žalostné a skôr odvádzajú deti od Krista, lebo obsahujú rozprávky a takmer nič z Písma svätého. Pán biskup nechcel veriť, že je tam ako svedok svedomia veriacim deťom ospevovaná Milada Horákova a nie napríklad S. Krčméry, bl. sestra Zdenka, alebo biskup Vojtaššák. Na stretnutí bolo aj viacero iných kňazov. Množstvo katechétov ma podporilo a napísali odvážne svoj názor.... Odvtedy som sa stal terčom útokov a zosmiešňovania aj zo strany vedenia DKU...... DKU dokonca rozposlal katechétom email, že som si všetko vymyslel a vraj aj pán biskup poprel, že by ma o niečo také požiadal.... Ale výsledok bol ten, že už krátko po tom sa začalo hovoriť o tom, že pre žiakov sa pripravia nové učebnice náboženstva, ktoré od roku 2015 žiaci aj používajú. Myslím, že je dôležité, aby páni biskupi aj dnes počuli názor svojich veriacich na rozdávanie sv. prijímania a ich úcte ku Kristovi v Eucharistii. Boh žehnaj Slovensko
Peter(skala)
Viac člankov na tému sv.prijímania najdete TU:
alianciazanedelu.sk/…/sv-prijimanie-d…
ľubica
dyk Viete si predstaviť ako by podával SP na ruku ...ak by žil...sv p.PIO? Ide vám to dohromady? Páter PIO a SP do ruky? Nehovorte že ano, že bol poslušný hierarchii! Určite ak by žil, tak by z jeho úst vyšla rovnaká veta ako vtedy ked v dôsledku liturgickej revolúcie menili TLO na NOM! Bože, dobrý, daj mi zomrieť! Ano tak by reagoval sv p PIO! A tak by mal reagovať každý normálny kňaz! Ved …More
dyk Viete si predstaviť ako by podával SP na ruku ...ak by žil...sv p.PIO? Ide vám to dohromady? Páter PIO a SP do ruky? Nehovorte že ano, že bol poslušný hierarchii! Určite ak by žil, tak by z jeho úst vyšla rovnaká veta ako vtedy ked v dôsledku liturgickej revolúcie menili TLO na NOM! Bože, dobrý, daj mi zomrieť! Ano tak by reagoval sv p PIO! A tak by mal reagovať každý normálny kňaz! Ved prečo sa hovorí kňaz=Alter Christus? Zo srandy určite nie. Tak ako plynie čas po vysviacke, rok za rokom, má byť kňaz viac v Kristovi a KRISTUS v nom! Má sa zabudovať do jeho myslenia, konania, proste hlboko do DNA! A viete si predstavit ked taký ALTER CHRISTUS sa začne klaňať a sklánať hlúpym svetským nariadeniam Piláta Mikasa a podávať SP na ruku? To proste nejde! ALTER CHRISTUS v knazovi nedovolí narábať s HOSTIOU ako s cukríkom! Taký vstane po preplakanej a prebdenej, premodlenej noci a nakopne koňa smerom ABU a bude žiadať výnimku! A ked maju knazi rekolekcie, tak majú sa spojiť napísať spísať že nemožu želanie Mikasa a Zvolenského splniť, lebo im to svedomie formované Božou prítomnosťou nedovolí! Nepočuť takéto hlasy knazov!! A to je zlý signál!!!
Vyzývam všetkých čo ste v spoločenstvách, nielen sa modlite za svojich knazov, aby sa neklátili, ale rozprávajte sa s nimi, povzbudzujte ich, aby sa nebáli nerozdávať SP na ruku! Ak tak urobia, idú proti vlastnému svedomiu a to je ťažký hriech ked viem že svedomie mu huláka Niééééé a ja falošník sa skryjem pod nariadenie generála spriahnutého so svetom!
dyk
V prvom rade je poslušnosť podľa vzoru nášho Spasiteľa. Spasil nás svojou poslušnosťou.
Biskupi rozhodli o prijímaní na ruku a tak prijímam na ruku. Ak ma svedomie vedie k tomu, aby som nepočúval svojho pastiera, tak ho musím vychovávať. Je to vlastne celoživotný proces. Čo z úcty voči Eucharistii, keď som neposlúšny? Aj Lucifer bol neposlúšny. Nie?
Pápež František tiež rozdával prijímanie na …More
V prvom rade je poslušnosť podľa vzoru nášho Spasiteľa. Spasil nás svojou poslušnosťou.
Biskupi rozhodli o prijímaní na ruku a tak prijímam na ruku. Ak ma svedomie vedie k tomu, aby som nepočúval svojho pastiera, tak ho musím vychovávať. Je to vlastne celoživotný proces. Čo z úcty voči Eucharistii, keď som neposlúšny? Aj Lucifer bol neposlúšny. Nie?
Pápež František tiež rozdával prijímanie na ruku a to nebola ešte pandémia. Znesvätil tým Eucharistiu? Ježiš sa urazil? Najhoršie je to, že veľa kňazov sa takto prehrešuje proti poslušnosti a podporujú veriacich v tej neposlušnosti.
Uvedomujete si, že arcibiskup Zvolenský tým, že zakázal počas sv. Omše prijímať na jazyk vylúčil toho, čo chce len na jazyk, ak na to nemá vážny dôvod (napr. nemá ruky, veľmi sa mu ruky trasú, má ekzém na rukách...) zo spoločenstva veriacich? Preto sa dá povedať, že prijímajúci na jazyk nemajú účasť na modlitbách Cirkvi a hriešne prijímajú Eucharistiu, lebo je to neposlušnosť. Vlastne je to taká malá exkomunikácia.
Písal som o. Manjackalovi ohľadom prijímania na ruku a odpovedal mi, že Ježiš apoštolom dal spoločenstvo a nie na jazyk (Stretávali sa na spoločnom lámaní chleba, sa píše v Skutkoch apoštoloch) a že podávanie na jazyk sa zaviedlo iba vďaka tomu, že Eucharistia bola zneuctievaná. Veď je jeden Eucharistický zázrak, keď jedna židovka si priniesla domov Eucharistiu a chcela Ježiša opekať na panvici, ale tá Eucharistia začala tak krvácať, že krv začala vytekať popod jej dvere na ulicu a tak ju chytili. Neviem či ju popravili, alebo ako ju potrestali, ale tu je vidieť, že čo všetko sú ľudia z nenávisti voči Kristovi schopný urobiť. To, že je vhodnejšie a úctivejšie prijímať Eucharistiu na jazyk bolo už len taký dodatok, s čím určite súhlasím, ale teraz je situácia taká aká je a treba ju takú brať.
Zoberte si príklad. Máte svadobnú, alebo primičnú hostinu a hostia vám povedia, že oni teraz nebudú jesť, ale až to skončí, tak potom sa najedia. Trápne nie? A toto robia Ježišovi "veriaci", ktorý nechcú prijímať na Jeho svadobnej hostine, ale až po nej, lebo spoločenstvo ich nie je hodné. Vylučujú sa zo spoločenstva a toho, čo tú hostinu pripravil, zarmútia a urazia. Vymýšľajú si dôvody, aby nemuseli ísť na hostinu a pritom ich svedomie je chybne vychované. Tu je vhodné Ježišove podobenstvo o Svadobnej hostine.
...
E-mail od o. Manjackala:
Čítal som váš e-mail. Či nevieš, že Ježiš dal spoločenstvo apoštolom a nie ústam? Prijimanie do úst sa zaviedlo iba kvôli zneužívaniu. Je to pre vaše zdravie, aby biskupi žiadali, aby ste prijali telo Kristovo na ruku. Dôležité je vaše srdce - malo by byť sväté, aby prišiel Ježiš. Urob to s radosťou môj syn.
ľubica
Peter(skala)
Čo mnohí ludia nevedia o sv.príjmaní podávané samotným Ježišom Kristom vo Večeradle?

... že podával Chlieb apoštolom rovno do úst (na jazyk)

NIE do rúk, ako to mnohé verzie filmov a teorii predkladajú:


"Keď chlieb vkladal do úst apoštolom, ktorí k nemu pristupovali po dvoch, videla som, ako Judášova tvár potemnela. Kristovo telo prijal ako tretí. Pán mu položil chlieb na jazyk a pošepkal mu:…More
Čo mnohí ludia nevedia o sv.príjmaní podávané samotným Ježišom Kristom vo Večeradle?

... že podával Chlieb apoštolom rovno do úst (na jazyk)

NIE do rúk, ako to mnohé verzie filmov a teorii predkladajú:


"Keď chlieb vkladal do úst apoštolom, ktorí k nemu pristupovali po dvoch, videla som, ako Judášova tvár potemnela. Kristovo telo prijal ako tretí. Pán mu položil chlieb na jazyk a pošepkal mu: „To, čo chceš urobiť, urob čím skôr!“

Všetko bolo zaliate svetlom. Chlieb vchádzal apoštolom do úst ako čosi žiarivé a napĺňal ich radosťou. Len Judáš ostal v sieni ako tmavý tieň. Kým Ježiš odriekal slová konsekrácie a Ján nalieval božskú krv do šiestich pohárov (vždy jeden pre dvojicu apoštolov), zradca vyšiel z večeradla a utiekol preč. Videla som troch diablov, ktorí ho sprevádzali.“

Z knihy: Umučenie Pána Ježiša vo videniach blahoslavenej Anny Kataríny Emmerichovej,


alianciazanedelu.sk/archiv/6164
Peter(skala)
Ináč, zaujímavé je, že Umučenie Krista (režiser Mel Gibson) bolo natočené podla vízie bl.Emerichovej, ale tam podáva Chlieb apoštolom do ruk. Zrejme režiser nečital presne tuto časť, inač by to bolo natočene autenticky.

Podla mna vo filme by sme našli viacero detailov, ktoré neboli sfilmované presne podla vizie Emerichovej, takže niet sa čo čudovať. Nehovoriac o doplnkov, ktoré Emerichová ani …More
Ináč, zaujímavé je, že Umučenie Krista (režiser Mel Gibson) bolo natočené podla vízie bl.Emerichovej, ale tam podáva Chlieb apoštolom do ruk. Zrejme režiser nečital presne tuto časť, inač by to bolo natočene autenticky.

Podla mna vo filme by sme našli viacero detailov, ktoré neboli sfilmované presne podla vizie Emerichovej, takže niet sa čo čudovať. Nehovoriac o doplnkov, ktoré Emerichová ani nespomenula ako napr. štvornohý stôl, ktorý udajne Ježiš vyrobil:)
Anton Čulen
Ten obrázok je z minulého týždňa z jedného kostola v BA. Vďaka Bohu je už minulosťou.
dyk
Na jazyk, do rúk, na nohu. Je to úplne jedno. O. Manjackal to napísal jasne a dobre - hlavne je srdce. Ak je ono špinavé, tak aj na jazyk zlatou lyzičkou a sv. Pátrom Piom podané je hriešné. Čo to mechápete? Jezišové posolstvo mie je o tom, ako podávať, ale o spoločenstve a čistote života. Neposlušnosť pastierovi ťa diskvalifikuje z milosti, ktoré dostávaš skrze spoločenstvo s Cirkvou. Nemáš …More
Na jazyk, do rúk, na nohu. Je to úplne jedno. O. Manjackal to napísal jasne a dobre - hlavne je srdce. Ak je ono špinavé, tak aj na jazyk zlatou lyzičkou a sv. Pátrom Piom podané je hriešné. Čo to mechápete? Jezišové posolstvo mie je o tom, ako podávať, ale o spoločenstve a čistote života. Neposlušnosť pastierovi ťa diskvalifikuje z milosti, ktoré dostávaš skrze spoločenstvo s Cirkvou. Nemáš spoločenstvo, zbytočne sa modlíš, prijímaš Eucharistiu, obetuješ sa, vyhlasuješ že si kresťan, zbytočne sa prizmávaš ku Kristovi... Toto všetko zbytočne!!! Nechápete? Jediná cesta späť je vyspovedať sa z toho odpadu a potom hodne prijímaš. O. Manjackal vlastne potvrdil to, čo rozhodol o. arcibiskup Zvolenský.
ľubica
dyk Viete si predstaviť ako by podával SP na ruku ...ak by žil...sv p.PIO? Ide vám to dohromady? Páter PIO a SP do ruky? Nehovorte že ano, že bol poslušný hierarchii! Určite ak by žil, tak by z jeho úst vyšla rovnaká veta ako vtedy ked v dôsledku liturgickej revolúcie menili TLO na NOM! Bože, dobrý, daj mi zomrieť! Ano tak by reagoval sv p PIO! A tak by mal reagovať každý normálny kňaz! Ved …More
dyk Viete si predstaviť ako by podával SP na ruku ...ak by žil...sv p.PIO? Ide vám to dohromady? Páter PIO a SP do ruky? Nehovorte že ano, že bol poslušný hierarchii! Určite ak by žil, tak by z jeho úst vyšla rovnaká veta ako vtedy ked v dôsledku liturgickej revolúcie menili TLO na NOM! Bože, dobrý, daj mi zomrieť! Ano tak by reagoval sv p PIO! A tak by mal reagovať každý normálny kňaz! Ved prečo sa hovorí kňaz=Alter Christus? Zo srandy určite nie. Tak ako plynie čas po vysviacke, rok za rokom, má byť kňaz viac v Kristovi a KRISTUS v nom! Má sa zabudovať do jeho myslenia, konania, proste hlboko do DNA! A viete si predstavit ked taký ALTER CHRISTUS sa začne klaňať a sklánať hlúpym svetským nariadeniam Piláta Mikasa a podávať SP na ruku? To proste nejde! ALTER CHRISTUS v knazovi nedovolí narábať s HOSTIOU ako s cukríkom! Taký vstane po preplakanej a prebdenej, premodlenej noci a nakopne koňa smerom ABU a bude žiadať výnimku! A ked maju knazi rekolekcie, tak majú sa spojiť napísať spísať že nemožu želanie Mikasa a Zvolenského splniť, lebo im to svedomie formované Božou prítomnosťou nedovolí! Nepočuť takéto hlasy knazov!! A to je zlý signál!!!
Vyzývam všetkých čo ste v spoločenstvách, nielen sa modlite za svojich knazov, aby sa neklátili, ale rozprávajte sa s nimi, povzbudzujte ich, aby sa nebáli nerozdávať SP na ruku! Ak tak urobia, idú proti vlastnému svedomiu a to je ťažký hriech ked viem že svedomie mu huláka Niééééé a ja falošník sa skryjem pod nariadenie generála spriahnutého so svetom!
ľubica
dyk , vy sa oháňate Manjackalom, charizmatikom, o ktorých vo všeobecnosti platí že sú uletení a dosť mimo, tak prečo by som ja seM nemohla dať tradičného ale nie kňaza, rovno biskupa, ktorý je ozaj verný tradícii, nelieta v povetrí a e je ukotvený v Bohu:
Biskup Schneider o správnom prijímaní Eucharistie, príhovor v slovenčine
Toto je vzor s ktorým sa majú merať kňazi a nie Manjackal:
Prorocké …More
dyk , vy sa oháňate Manjackalom, charizmatikom, o ktorých vo všeobecnosti platí že sú uletení a dosť mimo, tak prečo by som ja seM nemohla dať tradičného ale nie kňaza, rovno biskupa, ktorý je ozaj verný tradícii, nelieta v povetrí a e je ukotvený v Bohu:
Biskup Schneider o správnom prijímaní Eucharistie, príhovor v slovenčine
Toto je vzor s ktorým sa majú merať kňazi a nie Manjackal:
Prorocké vidění sv. otce Pia z Pietrelciny
One more comment from ľubica
ľubica
p. Anton, z minulého týždňa??? Ved kostoly sú otvorené mesiac ...prečo teda mali v tom kostole tvár Ukrižovaného prekrytú rúškom ? To je výsmech a posmech zároveň! a čo tie akože papiarové ozdoby na oltári pri bohostánku? to vyzerá nechutne... je to ozaj kapucínnsy kostol v BA? To je potom alarmujúce...
dyk
Len vymenuj aspoň tri.
Kallistratos
Dyk to napsal oněco výše velmi dobře v úvodu. Zvlášť o té zlaté lžičce.... Stručně a jasně. Já osobně jsem nepřijal na ruku nikdy a věřím, že až přejde ta korokomedie, tak si půjdu jako obvykle do úst... Je to pro mne intimní chvíle a nechci si ji kazit. Nechodím každý týden, pravidelně... Osobně si myslím, že by neměly být polarity a nebo vyhraněnost na jakoukoli stranu. Cílem je vždy KRISTUS …More
Dyk to napsal oněco výše velmi dobře v úvodu. Zvlášť o té zlaté lžičce.... Stručně a jasně. Já osobně jsem nepřijal na ruku nikdy a věřím, že až přejde ta korokomedie, tak si půjdu jako obvykle do úst... Je to pro mne intimní chvíle a nechci si ji kazit. Nechodím každý týden, pravidelně... Osobně si myslím, že by neměly být polarity a nebo vyhraněnost na jakoukoli stranu. Cílem je vždy KRISTUS a úcta k němu. Pokud by, jak píše krásně dyk někdo i lžičkou svatou bral a srdce špinavé, pak.... Faráři by neměli někoho tlačit do kolen a mřížek a stejně tak by neměli tlačit na ruku a podepírat to pokorou a trochu spekulativní rétorikou.... Osobně jsem zažil oba dva extrémy regionálně nedaleko sebe a jedno i druhé je plytké a ve finále neživotné.

Vidím jeden obrovský deficit. Malá snaha edukovat věřící a vést je k úctě a hlavně smysluplné úctě k posvátnému. Teď nemám na mysli duchovní kudrlinky a svaté plácání, což je rétorika, která se zalyká svatými řečmi, ale druhého neosloví, nezasáhne srdce.... Stejně tak je bídná rétorika ryze psychologicko civilní, která se vyhýbá biblickým příměrům a supluje jakousi účelovou řeč a spíše chce bavit, ale je to pak také mimo. Omlouvám se všem za tyto řeči, ale pocházím z farnosti, která je spíše liberální v které místo farního života a jisté strukturovanosti funguje oneman, takže můj názor může být trochu ovlivněný. Na stranu druhou mám také zkušenost odjinud se zbytečnou patetičností, vnější okázalostí, zdobností a vnějšími atributy, které tuplem nic nezachrání, natož svaté pompézní řeči.... K tomu servilní a blahosklonný úsměv biskupa, který běhá od svěcení zvonů k hasičské stříkačce a mezitím dítko obdaruje svatým obrázkem a jsme kde? Víra žádá víc, naše srdce, naši odvahu, naši pravdivou a čistou sebereflexi ... ne naše dohady.... 😉
Peter(skala)
Kali... ale to by najprv museli biskupi zaviesť prijmanie na lyžicu a prečo tak neurobili? Ved to je bežná prax v čase pandemie?

Aha, som zabudol, biskupom neide o pandemiu ale o strach z obety - že budu musieť dať peniaze na lyžice a ešte sa starať o ich gygienu - v tom je problem, kapisco?
Hermenegild
Prečo Benedikt XVI v posledných rokoch pred r. 2013 podával Eucharistiu výlučne kľačiačky a do úst???? Len tak z pasie???? Myslíte, že nevidel do budúcnosti???? Katolíci prijímajúci do úst už tvoria kategóriu prenasledovaných kresťanov vlastnými presbytermi, uvedomte si to.
dyk
Kallistrat:
"Na stranu druhou mám také zkušenost odjinud se zbytečnou patetičností, vnější okázalostí, zdobností a vnějšími atributy, které tuplem nic nezachrání, natož svaté pompézní řeči". ---. Al mne je odporná vonkajšia okázalosť.a patetickosť. Je to neautentické a odpudzuje to ľudí, hoci nevedia prečo sa im to nepáči. Hlavne u tridenťákov napr. rukavičky a podobné okrasky okolo tej ich omši.…More
Kallistrat:
"Na stranu druhou mám také zkušenost odjinud se zbytečnou patetičností, vnější okázalostí, zdobností a vnějšími atributy, které tuplem nic nezachrání, natož svaté pompézní řeči". ---. Al mne je odporná vonkajšia okázalosť.a patetickosť. Je to neautentické a odpudzuje to ľudí, hoci nevedia prečo sa im to nepáči. Hlavne u tridenťákov napr. rukavičky a podobné okrasky okolo tej ich omši. Strašné niečo.
....
dyk
Hermenegild

Upraviť komentástr

Prečo Benedikt XVI v posledných rokoch pred r. 2013 podával Eucharistiu výlučne kľačiačky a do úst???? Len tak z pasie????

...

Príliš veľa ľudí si Eucharistiu od Benedikta XVI. odnášalo domov ako suvenír. Preto prešiel na podávanie na jazyk. Áno aj preto, lebo je to úctivejšie, ale teraz je situácia taká aká je a tak je nutné, ako hovorí o. Manjackal, s …More
Hermenegild

Upraviť komentástr

Prečo Benedikt XVI v posledných rokoch pred r. 2013 podával Eucharistiu výlučne kľačiačky a do úst???? Len tak z pasie????

...

Príliš veľa ľudí si Eucharistiu od Benedikta XVI. odnášalo domov ako suvenír. Preto prešiel na podávanie na jazyk. Áno aj preto, lebo je to úctivejšie, ale teraz je situácia taká aká je a tak je nutné, ako hovorí o. Manjackal, s radosťou prijímať na ruku.
2 more comments from dyk
dyk
ľubica

včera

dyk Viete si predstaviť ako by podával SP na ruku ...ak by žil...sv p.PIO?
...
Viem si to predstaviť. Poslušnosť je viac ako obeta a pre pátra Pia toto by bolo rozhodujúce.
dyk
Dyk, predsa odpoviem.

Ako prvé treba pripomenúť, že na Slovensku neprebehol proces zavádzania sv. prijímania do rúk v súlade s predpísanou praxou - t. j. nebol schválené Kongregáciou pre boží kult a disciplínu sviatostí. A už vôbec nebolo zavedené v duchu Memoriale domini - t. j. postupne, citlivo, po dôkladnej katechéze atď. Nám vyčítaš neposlušnosť a na poslušnosť voči Vatikánu si zabudol? …More
Dyk, predsa odpoviem.

Ako prvé treba pripomenúť, že na Slovensku neprebehol proces zavádzania sv. prijímania do rúk v súlade s predpísanou praxou - t. j. nebol schválené Kongregáciou pre boží kult a disciplínu sviatostí. A už vôbec nebolo zavedené v duchu Memoriale domini - t. j. postupne, citlivo, po dôkladnej katechéze atď. Nám vyčítaš neposlušnosť a na poslušnosť voči Vatikánu si zabudol? Cirkev je snáď hierarchická, poslúchať musia všetci
...
O. Kramara na to už jasne odpovedal.
Mne sa zdá, akoby zástancovia prijímania na jazyk neboli schopní chápať to, čo píšu a tvrdia o. Kramara a zástancovia DOČASNÉHO prijímania na ruku. Je to skoro rukolapné :)
Hermenegild
Všimni si, ako prijímajú. Majú problém najskôr s rúškom, natrčia ruku a s Eucharistiou odchádzajú na ruke a po ceste si JU pchajú do úst a "zavierajú garឡ"= zaťahujú rúško. To je radostné úctivé prijímania PÁNA PÁNOV A KRÁľA KRÁľOV?
dyk
Všimni si, ako prijímajú. Majú problém najskôr s rúškom, natrčia ruku a s Eucharistiou odchádzajú na ruke a po ceste si JU pchajú do úst a "zavierajú garឡ
....
Áno. Súhlasím. Mal by tam stať miništrant a nepovoliť odchod pokým Eucharistiu neprijmú ako treba. Ale ten istý človek takto prijíma aj na jazyk. Je mu to srdečne jedno ako, hlavne že má "povinnosť" za sebou. A tak je lepšie Eucharistiu …More
Všimni si, ako prijímajú. Majú problém najskôr s rúškom, natrčia ruku a s Eucharistiou odchádzajú na ruke a po ceste si JU pchajú do úst a "zavierajú garឡ
....
Áno. Súhlasím. Mal by tam stať miništrant a nepovoliť odchod pokým Eucharistiu neprijmú ako treba. Ale ten istý človek takto prijíma aj na jazyk. Je mu to srdečne jedno ako, hlavne že má "povinnosť" za sebou. A tak je lepšie Eucharistiu prijať úctivo na ruku ako neúctivo na jazyk. Nie?
Kallistratos
Souhlas dyku, díky.... 😇
dyk
dyk , vy sa oháňate Manjackalom, charizmatikom, o ktorých vo všeobecnosti platí že sú uletení a dosť mimo,
.......
Charizmatická obnova a to, čo prináša je budúcnosť Cirkvi. Bol som na niekoľkých jeho duchovných obnovách a je to naozaj nádherné.
O. Manjackal je oficiálne poslaný Pápežom do sveta, aby ohlasoval Božie Milosrdenstvo.
Kallistratos
Dyku, registraci lubicu neber moc vážně, ta by vystrašila každého normálního člověka, natož věřícího. Nadupaný demagog s ultimativními stanovisky. Sorry lubko, ale je to tak. A jde-li o charismatiky, jistá zkušenost by byla, ale mám určitou rezervovanost k emotivní manipulativnosti, která občas může v charismatických společenstvích být. Nicméně i mne v jisté době inspirovala už i samotnou …More
Dyku, registraci lubicu neber moc vážně, ta by vystrašila každého normálního člověka, natož věřícího. Nadupaný demagog s ultimativními stanovisky. Sorry lubko, ale je to tak. A jde-li o charismatiky, jistá zkušenost by byla, ale mám určitou rezervovanost k emotivní manipulativnosti, která občas může v charismatických společenstvích být. Nicméně i mne v jisté době inspirovala už i samotnou existencí a pár lidmi k tomu, že se ta hromádka zatuchlého listí umí pohnout a žít... Nestačí jen oprašovat almary a vyhánět červotoče.... 😉 Takže OK, Duch svatý má mít prostor.... 🤗
Hermenegild
Dá sa prijať na jazyk neúctivo? Ako to je? Veď všetci, čo teraz prijímajú na jazyk kvôli svedomiu, pritom kľačia. Kto veľa dostal, toho veľmi zbijú, kto dostal málo, toho menej zbijú !
Hermenegild
A o čiastočkách Božieho Tela: prečo kňaz stále čistí paténu a kalich? Zo svetských pohnútok, ako gazdiná v kuchyni, keď utiera riady? Do 2VK bolo nemysliteľné, aby kňaz rozdával sv. prijímanie bez patény pod bradou prijímajúceho. Pripravme sa, za toto budeme veľmi trpieť, keď nám padnú klapky z oči na večnosti, KOHO sme to bagatelizovali. Nášho stvoriteľa, ktorý nám všetko oznámil a dal pokyny…More
A o čiastočkách Božieho Tela: prečo kňaz stále čistí paténu a kalich? Zo svetských pohnútok, ako gazdiná v kuchyni, keď utiera riady? Do 2VK bolo nemysliteľné, aby kňaz rozdával sv. prijímanie bez patény pod bradou prijímajúceho. Pripravme sa, za toto budeme veľmi trpieť, keď nám padnú klapky z oči na večnosti, KOHO sme to bagatelizovali. Nášho stvoriteľa, ktorý nám všetko oznámil a dal pokyny už v starom zákone!
ľubica
p. Anton, vysvetlíte nám ten obrázok s Ukrižovaným? čo to má znamenať?
Peter(skala)
žeby u kapucinov v Blave?
😷
Peter(skala)
One more comment from Peter(skala)
Peter(skala)
ľubica
skala, vyzeráto že ozaj sú to kapucíni, ale chcem by to potvrdil p. Anton
dalila
Až teraz som si všimla. Myslím že je to zlé. Až pohoršujuce
Pravda bude skryta
Mám s tým problém! Od toho zavedenia som bez eucharistie.
Ísť na sv. spoveď a na sv.prijímanie neísť??

a čo ostatní ,tiež čakáte, dúfate , že za pár dní sa to zmení??
ľubica
nie, p b s, nečakáme že sa to zmení / bude ešte horšie/ a preto cestujeme tam,
kde je knaz, ktorý po spovedi dá SP do úst čiže podľa stále platnej smernice v SR.
No dá sa to riešiť aj tak ako píšete ísť na spoved tam kde ste a ked nemožete cestovať, tak prijímať duchovne. Boli tu storočia a nie tak dávno, čo deti, ktoré sa pripravovali na 1.SP chodili dlho len na spoveď / sv Mária Goretti/, …More
nie, p b s, nečakáme že sa to zmení / bude ešte horšie/ a preto cestujeme tam,
kde je knaz, ktorý po spovedi dá SP do úst čiže podľa stále platnej smernice v SR.
No dá sa to riešiť aj tak ako píšete ísť na spoved tam kde ste a ked nemožete cestovať, tak prijímať duchovne. Boli tu storočia a nie tak dávno, čo deti, ktoré sa pripravovali na 1.SP chodili dlho len na spoveď / sv Mária Goretti/, svätí ktorí prijímali len na veľké sviatky, lebo inokedy im to nebolo možné a predsa boli svätí! Svätá spoveď je popoluška medzi sviatosťami, to znamena že je opomínaná a zabúdaná! Veď spoveď môžete prijímať každý týždeň! Je to sviatosť ktorá nás prenáša priamo na Golgotu, tryskajúci prúd Božej Krvi nás očisťuje vo chvíli: " Ja ta rozhrešujem......"
Peter(skala)
PBS treba využiť dobrých knazov, ktorí daju Eucharistiu do ust
Ak nemáš takých poblizku, tak to maš ťažké, ale o to viac si Ťa Boh použije pre zmenu prijmania resp. budeš Jeho hlasom na pušti.

Niekto by povedal že maš smolu, ale v skutočnosti, čo je lepšie?
Je lepšie mať k dispozicii prijmanie podla svojej vôle, alebo trieť nudzu o to...?

Lebo ten, čo má v hojnosti, môže prepadnuť sebectvu, …More
PBS treba využiť dobrých knazov, ktorí daju Eucharistiu do ust
Ak nemáš takých poblizku, tak to maš ťažké, ale o to viac si Ťa Boh použije pre zmenu prijmania resp. budeš Jeho hlasom na pušti.

Niekto by povedal že maš smolu, ale v skutočnosti, čo je lepšie?
Je lepšie mať k dispozicii prijmanie podla svojej vôle, alebo trieť nudzu o to...?

Lebo ten, čo má v hojnosti, môže prepadnuť sebectvu, kdežto ten, čo nemá... hladá Pravdu a tuži viac po tom aby sa to zlepšilo nie len pre neho samotného, ale aj pre iných...
Pravda bude skryta
Ďakujem za povzbudujúce slová. Ak o nejakom takom kňazovi zo západného Slovenska viete, tak poprosím anonymne do správy.. Keďže tu už máme aj udavačov.
Peter(skala)
🤫 🤭 😷
dalila
Prečo udavacov, to vážne?
dalila
Keď už, sv.prijimanie kazu na ruku, ale je aj, že kto má vo svedomí výhradu, tak ako posledný môže do úst. Čo chcú udavat
Pravda bude skryta
však keď sa už počas korony nahlasovali bohoslužby, už to lepšie nebude..
ľubica
pan Anton, už mesiac su tu články na tu tému, ktorých linky kolujú pod x materiálmi, stačí zabehnúť do komentárov predsa nie? čo od nás chcete? Nestačia tie linky a články? Ved ten kto ich sem vložil, zrejme nie je rozpoltenej mysle a súhlasí s tým čo sme vkladá.... nem tudom...
Kto zosnoval petíciu proti SP na ruku? Knazi? No hej, mali sa ako prví ohradiť a naklusať pred ABU a namietať!!! Oni …More
pan Anton, už mesiac su tu články na tu tému, ktorých linky kolujú pod x materiálmi, stačí zabehnúť do komentárov predsa nie? čo od nás chcete? Nestačia tie linky a články? Ved ten kto ich sem vložil, zrejme nie je rozpoltenej mysle a súhlasí s tým čo sme vkladá.... nem tudom...
Kto zosnoval petíciu proti SP na ruku? Knazi? No hej, mali sa ako prví ohradiť a naklusať pred ABU a namietať!!! Oni si nedokážu zastať samých seba!!! Svoje svedomie mali ratovať a žiadať o výnimku!! Viete si predstaviť ako by podával SP na ruku ...ak by žil...sv p.PIO? Ide vám to dohromady? Páter PIO a SP do ruky? Nehovorte že ano, že bol poslušný hierarchii! Určite ak by žil, tak by z jeho úst vyšla rovnaká veta ako vtedy ked v dôsledku liturgickej revolúcie menili TLO na NOM! Bože, dobrý, daj mi zomrieť! Ano tak by reagoval sv p PIO! A tak by mal reagovať každý normálny kňaz! Ved prečo sa hovorí kňaz=Alter Christus? Zo srandy určite nie. Tak ako plynie čas po vysviacke, rok za rokom, má byť kňaz viac v Kristovi a KRISTUS v nom! Má sa zabudovať do jeho myslenia, konania, proste hlboko do DNA! A viete si predstavit ked taký ALTER CHRISTUS sa začne klaňať a sklánať hlúpym svetským nariadeniam Piláta Miku a podávať SP na ruku? To proste nejde! ALTER CHRISTUS v knazovi nedovolí narábať s HOSTIOU ako s cukríkom! Taký vstane po preplakanej a prebdenej, premodlenej noci a nakopne koňa smerom ABU a bude žiadať výnimku! A ked maju knazi rekolekcie, tak majú sa spojiť napísať spísať že nemožu želanie Miku a Zvolenského splniť, lebo im to svedomie formované Božou prítomnosťou nedovolí! Nepočuť takéto hlasy knazov!! A to je zlý signál!!!
Vyzývam všetkých čo ste v spoločenstvách, nielen sa modlite za svojich knazov, aby sa neklátili, ale rozprávajte sa s nimi, povzbudzujte ich, aby sa nebáli nerozdávať SP na ruku! Ak tak urobia, idú proti vlastnému svedomiu a to je ťažký hriech ked viem že svedomie mu huláka Niééééé a ja falošník sa skryjem pod nariadenie generála spriahnutého so svetom!
Kallistratos
Čekám na normalizaci stavu jako na trní... A doufám, že koronabláznivina se nebude víckrát opakovat.
Joske
Neexistuje důvod, proč by věřící neměli přijímat do úst. Stačí, když má kněz umyté ruce.
dalila
Čo urobíte potom s anketou.