Homília arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Kopnúť si do cirkvi je dnes v istých kruhoch v móde, je to …

Homília arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Kopnúť si do cirkvi je dnes v istých kruhoch v móde, je to takmer povinnosť. Lebo vraj „zápas o nedeľu je prvý výstrel kultúrnej vojny“. Obľúbeným terčom novej …More
Homília arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Kopnúť si do cirkvi je dnes v istých kruhoch v móde, je to takmer povinnosť. Lebo vraj „zápas o nedeľu je prvý výstrel kultúrnej vojny“.
Obľúbeným terčom novej kategórie „rádoby“ urážlivých nadávok je praktizujúci kresťan, ktorý sa nehanbí za svoju vieru.
Homília arcibiskupa Cyrila Vasiľa prednesená počas eparchiálnej slávnosti chrámového sviatku Baziliky minor Zostúpenia Svätého Ducha v Michalovciach 30. mája.
Drahí bratia a sestry. Dovoľte mi na úvod jednu netradičnú otázku. Už vám niekedy niekto sprosto vynadal? Kedy ste počuli nejakú novú, doteraz neotrepanú nadávku? Že neviete, ako to myslím? Nuž tak, že aj v nadávaní vládnu isté pravidlá, recyklujú sa staré, ale vytvárajú sa aj nové nadávky. A vytvárajú sa aj nové ciele nadávok – a to nielen v súkromnej, ale aj v takpovediac verejnej sfére.
Pravdepodobne ste si aj vy všimli, že v istom type médií, článkov a komentárov sa od istého času zvýšila frekvencia, ale aj tvorba nových nadávok a urážok, …More
Dana22
Vážená pani, vážený pán,

Ako iste viete, medzi politikmi, aj v celej spoločnosti, aktuálne prebieha intenzívna diskusia o zachovaní voľnej nedele, tj. zákazu nedeľného predaja vo väčšine obchodov, s výnimkou pohotovostných lekární a benzínových púmp.

Predpokladám, že aj Vy, rovnako ako ja, vnímate nedeľu ako deň pre Boha a rodinu. Vidíme, že za posledných niekoľko týždňov, kedy boli v nedeľ…More
Vážená pani, vážený pán,

Ako iste viete, medzi politikmi, aj v celej spoločnosti, aktuálne prebieha intenzívna diskusia o zachovaní voľnej nedele, tj. zákazu nedeľného predaja vo väčšine obchodov, s výnimkou pohotovostných lekární a benzínových púmp.

Predpokladám, že aj Vy, rovnako ako ja, vnímate nedeľu ako deň pre Boha a rodinu. Vidíme, že za posledných niekoľko týždňov, kedy boli v nedeľu obchody zatvorené, bola naša spoločnosť schopná úplne normálne fungovať a dokonca aj teraz si podľa výskumnej agentúry Focus 72% Slovákov myslí, že by sa tento stav mal zachovať. Je zaujímavé, že podľa spomínaného prieskumu tento názor zdieľajú aj liberáli a tí, ktorí nenavštevujú bohoslužby - väčšina z nich je tiež za voľnú nedeľu.

Určite viete, že voľnú nedeľu bez otvorených obchodov má z našich susedných štátov už niekoľko rokov Rakúsko a v posledných rokoch sa pridalo tiež Poľsko.

Kedy inokedy než teraz je ten správny čas? Ak túto šancu naši volení zástupcovia nevyužijú, nemusí sa už ďalšia taká objaviť.

Podľa aktuálnych informácií je hlavným ohrozením zmeny zákona v prospech voľnej nedele koaličná strana SaS a vicepremiér Richard Sulík, ktorý by mohol tento zámer vo vláde vetovať (je zaujímavé, že aj napriek tomu, že väčšina ich voličov by ho podporila).

Preto Vás chcem požiadať, aby ste nám pomohli v boji za nedeľu pre Boha a rodinu a ešte dnes napísali krátky e-mail pánovi vicepremiériovi a ministrovi hospodárstva, Richardovi Sulíkovi, v ktorom ho požiadate, aby vo vláde a v parlamente neblokoval zámer voľnej nedele, navyše proti vôli aj jeho vlastných voličov.

Richardovi Sulíkovi, prosím, napíšte na adresu: minister@mhsr.sk

Zároveň, prosím, napíšte o svojej podpore nedele bez predaja, tiež premiérovi, Igorovi Matovičovi, pretože on, ako predseda vlády, nesie v súčasnej dobe najviac zodpovednosti a zároveň sa na neho obracajú nielen zástancovia, ale aj odporcovia voľnej nedele.

Premiéra Igora Matoviča, prosím, oslovte na adrese: premier@vlada.gov.sk

Prosím, venujte pár minút svojho času a ešte dnes napíšte našim politikom stručne o tom, čo pre Vás znamená nedeľa a že si prajete, aby aj na Slovensku bola časom pre Boha a rodinu. Zároveň sa týmto krokom zastanete tiež desiatok tisícov zamestnancov obchodných reťazcov, ktorým bude umožnené tráviť nedeľu so svojimi najbližšími.
Ďakujem za Vašu pomoc!

P.S.: prosím, požiadajte aj Vašich známych, ktorí sú tiež za zachovanie voľnej nedele, aby sa k tejto akcii pripojili a aby tiež napísali email pánovi Matovičovi aj pánovi Sulíkovi. Čím viac nás bude, tým skôr môžeme čakať, že budeme úspešní.

S pozdravom
Vladimír Kružík
správca Nadácie Slovakia Christiana