Clicks1.2K

"Woda egzorcyzmowana” lub błogosławieństwo wody z Rituale romanum

1 Vote

Do specjalnego serwisu naszej „siostrzanej strony”, o której coraz rzadziej tutaj wspominamy z racji lepszych tematów, należy egzorcyzmowanie wody na odległość poprzez jej opiekuna duchowego. Co jakiś czas czytelnicy „siostrzanej strony” proszą o „wodę egzorcyzmowaną” w wiadomym sobie celu. Zapytani, co o takiej działalności sądzimy, odpowiadamy, że Kościół i jego Tradycja sakramentaliów nie zna błogosławieństwa przedmiotów na odległość. Istnieje co prawda możliwość obejrzenia błogosławieństwa Urbi et Orbi papieża lub wysłuchania go w radiu, a otrzymuje się ten sam odpust, co będąc na miejscu, zatem przyjąć można, że błogosławieństwo także na odległość działa.


Czy jednak też wody?

Takiej praktyki nie ma, ale zawsze jest możliwy efekt placebo oraz jakaś śladowa skuteczność samego błogosławieństwa, na zasadzie Ecclesia supplet. Zdecydowanie radzimy jednak zabieranie wody święconej z kościoła, szczególnie stamtąd, gdzie odprawiana jest Msza Trydencka. „Woda egzorcyzmowana” tako taka nie istnieje, jednakże obrzęd poświęcenia wody święconej według Rituale romanum zawiera najpierw (1) egzorcyzm soli, a następnie (2) egzorcyzm wody. Kolejno (3) następuje zmieszanie soli z wodą oraz zasadnicze pobłogosławienie wody, która przez to staje się wodą święconą. Zatem „woda egzorcyzmowana” jest po prostu wodą święconą według Rituale romanum. Ze względu na duże zapotrzebowanie społeczne zamieszczamy poniżej polski przekład tego błogosławieństwa, a następnie tekst łaciński w formie pdf.

Przepis sporządzenia wody święconej według Rituale Romanum

W niedziele lub kiedykolwiek, gdy jest to konieczne, przygotowawszy sól i czystą wodę należy poświęcić tę ostatnią w kościele lub w zakrystii. Kapłan przywdziawszy superpelliceum i fioletową stułę najpierw mówi:

V. Wspomożenie nasze w imieniu Pana.

R. Który stworzył niebo i ziemię.

Następnie zaczyna od razu (absolute) egzorcyzm soli.

[...]


Czytaj dalej pod:
wobronietradycjiiwiary.wordpress.com/…/woda-egzorcyzmo…
Croisade likes this.