Język
VRS
@kovanecky

A gdzie tak podczas Mszy Św. wrzeszczy?
Bóg, honor, ojczyzna to nie są hasła egoistyczne ani diaboliczne - wszystko tkwi w kwestii hierarchii i właściwego rzeczy porządku, zwłaszcza jeśli przed własnym honorem stawia się honor (cześć) Boga jak np. św. Katarzyna Sieneńska, a przed ojczyzną ziemską ojczyznę niebieską.
kovanecky
jeśli ksiądz w czasie Mszy Św. wrzeszczy .. bóg, honor, ojczyzna.. to msza jest nieważna, bo przywołuje tymi słowy lucyfera, egoizm i piekło.
Próżne są więc kanony prawa gdy zawodzi Wiara !
VRS
@Rafał_Ovile
Ma Pan wyżej w CIC jeszcze tzw. przywilej portatylu.
Co do rysu historycznego to znalazłem taki tekst: bazhum.muzhp.pl/…/Prawo_Kanoniczn…
nie wiem na ile rzetelny bo pisany w roku 1992.
Rafał_Ovile
VRS z zapodanego źródła jasno wynika, iż Msza "polowa" jest wykluczona z wyłączeniem miejsc gdzie nie ma Kościołów.
VRS
Jeśli chodzi o stricte Msze polowe były też wydawane wg mojej wiedzy instrukcje szczegółowe np. Instrukcja Kongregacji Sakramentów z 26. III. 1929 , AAS 21 (1929)
VRS
@Rafał_Ovile
1. Przecież widzi Pan już z tych kanonów że jest. Proszę sobie poczytać jeśli chodzi o szczegóły.

2. Może Pan też przeczytać tutaj archive.org/details/manualofmoralthe02slat - Księga IV cz. 2 rozdział V albo w innym podręczniku teologii moralnej.
Rafał_Ovile
VRS chodzi o to w skrócie czy "Msza polowa" jest umocowana w prawie kanonicznym i historycznie uzasadniona czy nie?
VRS
@Rafał_Ovile
Tu ma Pan kanony 822 i 823 po angielsku
books.google.ro/…/The_1917_Or_Pio…=onepage&q=time%20and%20place%20mass&f=false
[jak zwykle tu link się skopał - proszę sobie przewinąć do tych kanonów - s. 296 i 297.
Nie przekleję , bo to z gógle bukz.
Są tam też przypisy do piśmiennictwa z komentarzami - może jest dostępne online?
Rafał_Ovile
VRS stary KPK i tradycję umownie przed 1958 r.
VRS
@Rafał_Ovile
Nie jestem kanonistą. Nie wiem też czy pyta Pan o stary CIC czy KPK JP II. Jeśli chodzi o ten drugi to przepisy są następujące:
Kan. 900 - § 1. Szafarzem, który może sprawować w osobie Chrystusa sakrament Eucharystii, jest tylko kapłan ważnie wyświęcony.

§ 2. Godziwie sprawuje Eucharystię kapłan, któremu prawo kanoniczne tego nie zabrania, zachowując przepisy, które następują.

Więcej
Rafał_Ovile
VRS właśnie, słuchałem Ks. Jochemczyka i pierwszy raz usłyszałem o tzw. Mszy Trydenckiej (klasycznym rycie rzymskim) "polowej". Czy jest uzasadnienie w historii kanonicznej - tradycji Kościoła - celebracji polowej (masowej) katolickiej Mszy w sytuacjach zwyczajnych (miejscach gdzie są Kościoły)?
VRS
No - jeszcze, co ważne, a nawet ważniejsze - kard. Nycz wraz z dworem na Miodowej spacyfikował Mszę przed Marszem Niepodległości, dodajmy.