Clicks400

Maria Kominek, Nadużycia przy rozdawaniu i przyjmowaniu Komunii Świętej.

1 Vote

Po dłuższym demonologicznym cyklu prezentujemy jako „przebitkę” lżejszy materiał pióra niezpomnianej Marii Kominek. Czytając jej teksty z zamierzchłych benedyktyńskich (B XVI) czasów uświadamiamy sobie, jak byliśmy wtedy duchem młodzi i naiwni. Wydaje się, że od pontyfikatu Bergoglio w roku 2013 wszyscy postarzeliśmy się o lata i jesteśmy w sytuacji dzieci, które są nad wiek dojrzałe, bo widziały wojnę lub dojrzewały w obozie koncentracyjnym. Użyte porównania są i może drastyczne, ale mogą się wybronić, gdyż obserwujemy rzeczywiście zapaść Kościoła Matki Naszej na wszelkiej możliwej płaszczyźnie. Dobrze, że pani Maria tego nie dożyła, skoro miłosierny Bóg zabrał ją z tego świata. Osobom czytającym jej poniższy tekst w czasie, w którym go opublikowała (tj. we wrześniu 2012 roku), mogłoby się wydawać, że

„stara baba znowu się czepia, a to przecież szczegół”

a powyższa wypowiedź może uchodzić za dosłowny cytat z ust np. dominikanów. A tymczasem w teologii nie ma żadnych szczegółów, o świętości decyduje wszystko, o grzechu również. Teologia wpływa na liturgię, a ta z kolei na teologię: lex orandi – lex credendi i vice versa. Faktem jest, że katolicy w krajach, w których po raz pierwszy zezwolono na komunię na rękę, a były to Niemcy i Holandia, bardzo szybko zaczęli tracić wiarę w Realną Obecność Chrystusa w Eucharystii. Dalszy cios tej wierze zadali szafarze i szafarki (nie mylić z szafiarkami) świeccy. Jeżeli wszystko jest dla wszystkich, to najwyraźniej nie jest to nic warte.

Ponieważ nie unikamy tutaj trudnych pytań, to warto zastanowić się,

Czy świecki szafarz rozdając komunię św. grzeszy?

Każdy biskup lub ksiądz odpowiedziałby, kierując się posoborowym i papieskim pozytywizmem,

że skoro obecne prawo kościelne, a konkretnie postanowienie Episkopatu Polski na to zezwala, to nie grzeszy,

skoro jest to legalne, a szafarz, bo w Polsce to jeszcze on, nie ona, ma do tego „uprawnienia”. Idąc tropem tego rozumowania oraz tropem Amoris Laetitia cnotliwym staje się w ten sposób to, co jest grzeszne, np. cudzołóstwo, dlatego, że Kościół reprezentowany przez papieża Franciszka na to pozwala. Kierując się jednak zasadą teologii katolickiej opartej na tzw. metafizyce bytu, grzech lub świętość są czymś obiektywnym, czymś zatem, co jest przez nas jako takie jedynie odpoznane, a nie przez nas tworzone. Grzech jest pogwałceniem prawa Bożego oraz prawa kościelnego, o ile to ostatnie jest w tym pierwszym zakorzenione. Skoro od wieków Ciała Pańskiego dotykać mogli jedynie klerycy od diakonatu wzwyż, a komunii św. udzielać jedynie kapłani, ponieważ między w tym celu mieli namaszczone ręce, to udzielanie komunii przez świeckich jest po prostu grzechem. Stąd obojętnym jest, co posoborowy Kościół, a Episkopat Polski po roku 1991, w tej kwestii postanowił. Z pewnością już ktoś to uczynił, ale piszący te słowa nie zna żadnego precedensu w historii Kościoła, kiedy to Ciała Pańskiego udzielali regularnie podczas liturgii świeccy. W Polsce, przy zatrzęsieniu księży, według ostatnich statystyk 20,8 tys., nie występuje żadna „prawdziwa konieczność oraz dobro duchowe wiernych”, które by taką praktykę uzasadniały. Okoliczności te nie występowały także w krajach, gdzie tę praktykę tuż po Soborze wprowadzono, praktykę, która stanowczo przyczyniła się do spadku powołań kapłańskich i faktycznej apostazji.

W sumie sprawa wygląda w naszym kraju tak, że mało kto się do tego „szafarstwa” garnie, a już z pewnością nie ludzie o prawdziwej pobożności eucharystycznej, proboszczowie muszą łapanki na „szafarzy” urządzać, wierni „szafarzy” przy udzielaniu komunii unikają i podchodzą do księży, a u samych szafarzy występują skrupuły, problemy duchowe, których wcześniej nie mieli, o czym informuje wzruszające świadectwo byłego „szafarza” spod Tarnowa. „Szafarze” miewają także kryzysy w swoich małżeństwach z „szafarstwem” związane, skoro ich żony słusznie twierdzą, że za księdza nie wyszły. Piszący te słowa nie wie w tej chwili, czy od „szafarzy świeckich” wymagana jest wstrzemięźliwość seksualna przynajmniej w dniu sprawowania „posługi” lub kilka dni przedtem, czy też nie. Gdzieś mu się o uszy obiło, że owszem, co jest z pewnością kolejnym obciążeniem dla „szafarskiego” małżeństwa lub dla niego samego. Praktyka „szafarzy świeckich” wprowadza tyle problemów, rozłamów i faktycznych schizm w parafiach, że najwyraźniej o to chodziło i dlatego najlepiej „szafarzy” unikać, których dzięki Bogu w Vetus Ordo nie ma. Można zatem stwierdzić, że „szafarze” walnie przyczyniają się do restauracji Mszy Trydenckiej w naszym kraju.


W poprzednich swoich rozważaniach na temat kultu dla Najświętszej Eucharystii zatrzymałam się tylko na sposobie przyjmowania Komunii świętej. Teraz chcę zwrócić uwagę na inny aspekt przyjmowania i rozdawania Komunii świętej – mianowicie na nadużywanie funkcji nadzwyczajnych szafarzy.

Wszystko, co dzieje się w czasie liturgii w mniejszy lub większy sposób przyczynia się do ugruntowania wiary w Rzeczywistą Obecność lub do jej zaniku.

Zatrzymajmy się więc tylko na problemie świeckich szafarzy. Wprowadzenie tej funkcji na szeroką skale okazało się bardzo niebezpieczne dla wiary. Takie stwierdzenie jest w pełni uzasadnione – potwierdzają to lata praktyki, szczególnie w krajach zachodnich, gdzie nadużycia są bardzo duże. To, że u nas jeszcze nie ma aż tak wielkich nadużyć nie powinno nas ani uspakajać, ani usypiać. Z roku na rok tych nadużyć jest coraz więcej, a wierzących w Rzeczywistą Obecność – coraz mniej.

[...]

Czytaj dalej: wobronietradycjiiwiary.wordpress.com/2017/06/02/11454/
Weronika....S likes this.
A jeżeli EP powie dla przykładu: ,,idź i ukradnij 100 zł biednej kobiecie,, to nie będzie grzechem, bo tak EP powiedział? Dlatego tak ważna we współczesnym Kościele jest rozwaga religijna i zastanawianie się czy ,,oni,, mówią prawdę i nie sprowadzają nas na manowce.
Skoro od wieków Ciała Pańskiego dotykać mogli jedynie klerycy od diakonatu wzwyż, a komunii św. udzielać jedynie kapłani, ponieważ między w tym celu mieli namaszczone ręce, to udzielanie komunii przez świeckich jest po prostu grzechem.
Weronika....S and 2 more users like this.
Weronika....S likes this.
PiotrM likes this.
Rafał_Ovile shares this.
Nadużycia przy rozdawaniu i przyjmowaniu Komunii Świętej.