Język
Wyświetlenia
2,1 tys.
D a n i e l 23 1

Wstyd, naprawdę wstyd

Trudno podejrzewać o polityczną grę 79 posłów, którzy zaapelowali do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej o wyznaczenie terminu rozprawy dotyczącej wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności przesłanki eugenicznej. Sprawa obrony życia nie jest kwestią polityki, ale zasad i wartości, na których powinniśmy budować państwo. Tymczasem rzecznik PiS Beata Mazurek apel kilkudziesięciu posłów z różnych ugrupowań określiła jako nacisk na Trybunał Konstytucyjny, który przecież – jak stwierdziła – „nie jest instytucją partyjną”.

Prawie milion obywateli, którzy podpisali się pod projektem „Zatrzymaj aborcję” i którzy z niepokojem obserwują to, co się dzieje wokół rzeczonego wniosku do Trybunału, odnosi jednak inne wrażenie. Opieszałość Trybunału Konstytucyjnego niepokojąco idzie w parze z niechęcią partii rządzącej do podjęcia działań w zakresie zwiększenia ochrony życia. W istocie apel parlamentarzystów nie jest żadnym naciskiem czy presją, ale wyrazem troski o życie dzieci nienarodzonych, które wciąż giną w majestacie prawa. Przecież to PiS, podejmując reformę sądownictwa, obiecywało przyspieszenie postępowań. Trybunał zwleka z wyrokiem, a sejmowa komisja zrobiła wręcz krok w tył – powołała w lipcu podkomisję, która do tej pory nie zebrała się w celu procedowania projektu. Jak katoliccy wyborcy PiS mają odbierać trwającą już rok obstrukcję projektu i zwłokę Trybunału Konstytucyjnego? Apele o podjęcie konkretnych kroków nie są presją na niezawisłą instytucję, ale głosem w obronie tych, którzy sami bronić się nie mogą.

Prawo i Sprawiedliwość deklarowało poparcie dla projektu znoszącego aborcyjną przesłankę eugeniczną. Był cały szereg wypowiedzi, które dawały nadzieję, że w tej kadencji nastąpi dobra zmiana również (a może przede wszystkim?) w tej materii. W pewnym momencie wśród niektórych polityków prawicy zaczęły pojawiać się głosy, że z pracami w komisji nad projektem należy poczekać do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Myślę, że część z nich szczerze w to wierzyła. Ale wyroku nadal nie ma.

Nie wiadomo, kiedy będzie rozprawa. Trybunał milczy, więc część posłów postanowiła zabrać głos. W końcu wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności również był wnioskiem parlamentarzystów. Dziś kierownictwo partii, zamiast spełnić swoje wcześniejsze obietnice, albo milczy, albo sugeruje, że osoby stające w obronie życia chcą partii zaszkodzić. Sprowadzanie tak fundamentalnej sprawy, jaką jest obrona ludzkiego życia, do czysto politycznych gier jest głębokim nieporozumieniem i politycy wypowiadający się w takim duchu powinni się wstydzić. Ostatni rok pokazuje jednoznacznie, że mieliśmy do czynienia z celowym zaniechaniem. Nie da się tego dłużej kryć. Przecież stanowi to lekceważenie własnego elektoratu. Feministki nigdy nie zagłosują na PiS, dlaczego więc politycy liczą się z ich zdaniem? Czyich protestów boi się Prawo i Sprawiedliwość? Garstki lewicowych ekstremistów, którzy najchętniej wręczaliby pigułki poronne profilaktycznie? Może jednak warto posłuchać własnego elektoratu – obywateli, którzy chcą prawa do życia dla każdego człowieka, niezależnie od etapu życia czy stopnia niepełnosprawności.

Każdy dzień zwłoki oznacza śmierć kilkorga dzieci. Głośne mówienie o tym nie ma na celu szkodzenia politykom, ale zmobilizowanie ich do realizacji ich własnych deklaracji w tej zasadniczej sprawie.

Jeśli Trybunał nie rozpatrzy wniosku do końca kadencji Sejmu, ulegnie on dyskontynuacji, a więc przepadnie. Szkoda, że Beata Mazurek nie podziela obaw 79 posłów o taki rozwój wydarzeń. Pokazuje to, że w ścisłym kierownictwie partii podjęto decyzję polityczną. Wyborcy to widzą i w odpowiednim momencie również mogą wyciągnąć wnioski, które będą miały jak najbardziej polityczne skutki. To po prostu będzie dla wielu Polaków kwestia sumienia.

Polityk odwołujący się do prawdziwych wartości nie powinien za cenę chwilowego spokoju rezygnować z tego, co nadrzędne – z celów, które wprost wynikają z troski o dobro wspólne. Unikanie rozmowy, formułowanie ad hoc absurdalnych wymówek w żadnym razie nie kojarzy się z politykiem prawicy. Od kogoś takiego oczekujemy jasnego przekazu opartego na prawdzie. Właśnie teraz jest odpowiedni moment, żeby zakazać w naszym kraju aborcji eugenicznej. Prawo i Sprawiedliwość ma większość sejmową, prezydent deklaruje gotowość podpisania ustawy. Wystarczyłaby dobra wola. Bolesne jest to, że kolejny raz ustępuje ona kalkulacjom politycznym.

Paulina Gajkowska

Artykuł opublikowany na stronie: naszdziennik.pl/polska-kraj/203515,wstyd-na…
wacula
Quas Primas Ojej jak mi smutno jest mi bardzo smutno razem z Tobą i Tyle przykrosci i Badz dzielna w walce ,wiem ze slowa niewiele pomoga nie wiem, co powiedziec .
Quas Primas
Chyba żartujesz!
Do debili, donosicieli, kłamców, oszczerców i łajdaków mam dołączyć?
----------------------------
wacula 7 minuty temu

Quas Primas Och czy cosik moja droga masz naprzeciw gdy mam przyjaciół dołącz i TY
wacula
Quas Primas Och czy cosik moja droga masz naprzeciw gdy mam przyjaciół dołącz i TY
Quas Primas
Oooo! zniknął stąd jeden ważny komentarz.
Brzmiało to mniej więcej tak:
wacula vel W obronie Tradycji Kościoła i coś o ubeckich metodach
wacula
a b c TY postaw argumenty logicznie do dyskusji a nie proste prymitywne słówka .Osobiście nie widzę żadnych argumentów twoich, które by w pokazywały na logiczną, czyli - zdolną twoją postawą w dyskusji z nami.
Piotr2000
PIS jest partia MASONSKA, bezbozna. Udowodniono to wiele razy.
Szeregowi Polacy zas ludza sie i tlumacza na tysiac sposobow tych,
ktorzy winni byc odsunieci od wladzy. Nie zadne partie, nie PIS, nie PO, nie SLD, nie Nowoczesna.... wszystkim partiom - WON !
Trzeba, by wreszcie prawdziwi katolicy wzieli ster rzadow w swoje rece.

JEZUS i MARYJA
wacula
Radek33 No każdy ma inne spojżenie na te sprawy to fakt? i ma do tego prawo i to też jest dobre
Radek33
Wacula jak będę chciał poczytać sobie wyborczą albo posłuchac tvn24 to sobie to włącze albo poczytam,oszczędź mi tego bełkotu
wacula
Radek33 Najgorszym prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński, również prezydentem Polski.Faktyczny sukces XXI wieku a my mamy 2 linie metra . Pan-Radek33 chyba metropolii nie widział tych zachodnich i wschodnich .Sukces w stosunku do poprzednich prezydentów. Patrząc obiektywnie zaglosowalbym jeszcze raz na Hannę.Zgadza sie ,przypisuje sie jej teraz wszystkie brudy . .Typowa pisowska nagonka zeby … Więcej
Radek33
Wacula napiszę Ci to co do kardynała Nycza: Idź i powiedz to samo co tu wypisujesz w oczy rodzinie spalonej i zamordowanej śp.Jolanty Brzeskiej i tysiącom ludzi którzy przez złodziejską barbarzyńską reprywatyzację w Warszawie stracili mieszkania,zdrowie lub swoich bliskich.Nie będe już wspominał jaką ideologię prezentuje partia tej pani,bo na pewno lewackie i antyklerykalne de facto ideały … Więcej
wacula
CO co jest grane?. Czyżbym nie miał racji tak myślicie moi kochani argumenty pozytywne przeważają Panią Prezydent
wacula
Radek33 Tylko ludzie mali jak kacz-prezes nie dostrzegają zasług innych, najchętniej przypisują sobie czyjeś zasługi a Pani Prezydent dużo zrobiła dla Warszawy .Ta kobieta zmieniła Warszawę z szarej, zapyziałej mieściny w europejską metropolię. Warszawa jest piękna, pełna blasku wzorem innych stolic U.E.Wszyscy przyjezdni są zachwyceni Warszawą. Proszę porównać zdjęcia warszawskich ulic z … Więcej
Radek33
Wacula,kończ Waść ,wstydu oszczędź.
wacula
Hanna Gronkiewicz-Waltz znalazła się pod ostrzałem. Atakują ją nie tylko środowiska prawicowe, wspólnie z lewicowymi, ale też dawni nieudacznicy zawistni jak kacz-prezes z pisem .A zasługi Hanny Gronkiewicz-Waltz TO Rekordowo niskie zadłużenie, świetny rating, można inwestować setki milionów, dobrze uporządkowana struktura. To ona wyrzuciła urzędników odpowiedzialnych za zwroty nieruchomości, i … Więcej
Bos016
Wojciech Sumliński: Gdzie bym był, gdybym spotkał takich jak Nycz…
www.fronda.pl/a/wojciech-sumlin…
Tymoteusz
W takim razie powtórzę za Maćkiem Arczyńskim z konkurencyjnej strony (w nawiązaniu do przyszłego komunistycznego NWO) :

Dowcip z cyklu: „Pytania do Radio Erewań”:
„P: Czym się różni komunizm od kolejki linowej w górach?
O: Niczym. I tu i tu widoki są piękne, rzygać się chce, a wysiąść nie można.”
PiotrM
Opowiem wam kawał byście się trochę rozerwali: Przychodzi facet do spowiedzi i pyta księdza: Czy to grzech że oszukałem żyda? A ksiądz na to że nie. To Cud! A za pokutę masz mi powiedzieć jak ci się to udało!
zaszczuty
"Jeśli najbardziej niewinne I bezbronne dziecko w jakimś kraju nie może czuć się bezpiecznie, to już nikt w tym kraju nie może czuć się bezpiecznie"
ś.p. Stefan Kardynał Wyszyński
PiotrM
Mafia żydowska największych zbrodniarzy w Polsce siedzi w Rządzie ale Pana Boga nie dadzą rady okłamać i odbiorą swoją zapłatę. Śmierć za śmierć niewinnych bo sprawiedliwą rzeczą jest odpłacić im za ich czyny.
m.rekinek
Wierchuszka PiS-owska doszła do wniosku, że można swoich katolickich wyborców oszukiwać bez końca i zupełnie ich olać, bo i tak barany na nich zagłosują, niezależnie co by zrobili lub czego by nie zrobili i trudno nie odnieść wrażenia, że to prawda.
Weronika....S
Czy wobec tego PiS w praktyce nie jest partią ateistyczną?