Dil
Tıklamalar
248
tr.news

Belçikalı Rahip Sır Saklamaktan Suçlu Bulundu

Belçika'nın Brugge kentindeki bir mahkeme, 17 Aralık'ta, "ağır ihmal nedeniyle" 57 yaşındaki Peder Alexander Stroobandt'a mahkûmiyet cezası verdi.

Ekim 2015'te, manik depresif ve alkolik olan arkadaşı Tony Vantomme (54) için yardım aramadığı iddia edildi. Uzun zamandır intihara meyilliydi.

Vantomme, otomobilinin egzoz dumanlarını soluyarak intihar etmeden kısa bir süre önce, Peder Stroobandt'la toplamda 49 dakika süren üç telefon görüşmesi yapmış ve dört mesaj göndermişti. Son mesajını ise arabadayken attı.

Vantomme'nin dul eşi metin mesajlarını keşfettiğinde, hemen savcılığa şikâyette bulundu.

Stroobandt, "itirafın gizliliği"ne atıfta bulunarak kendini savundu, ancak böyle bir sır, bir telefon alışverişi için geçerli değildir.

Mahkeme, Stroobandt'ın acil servisi çağırması gerektiğini ifade etti. İtirafın gizliliği hakkında [yanlış bir şekilde], "kesinlikle mutlak değildir" dedi.

Peder Stroobandt, daha sonra ertelenecek olan bir aylık hapis cezası aldı. Avukatı, Avrupa hukuku uyarınca her vatandaşın intihar etme hakkına sahip olduğunun altını çizdi. Belçika, 2002 yılında yardımlı intiharı yasallaştıran ilk ülkelerden biriydi.

Peder Stroobandt, bu kararı temyize götürdü.

Resim: © Lawrence OP, CC BY-ND, #newsNvzejsuahk