Język
Wyświetlenia
414
damira80 1

Za rok Pierwszej Komunii Świętej nie będzie

Za rok Pierwszej Komunii Świętej nie będzie

RZESZÓW. Zmiany wynikają z nowej Podstawy Programowej Katechezy Kościoła Katolickiego w Polsce.

W tym roku dzieci z diecezji rzeszowskiej po raz ostatni przystąpią do Komunii Świętej w klasie drugiej szkoły podstawowej. W przyszłym roku komunia nie odbędzie się w ogóle, a od 2016 r. przystępować będą do niej uczniowie klas trzecich.

Ogłoszenia duszpasterskie z minionej niedzieli, w trakcie których poruszona została kwestia dotycząca zmian w przystępowaniu do Komunii Świętej wywołała liczne komentarze.

Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła bowiem nową podstawę programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce, która zakłada, iż Pierwsza Komunia Święta będzie zakończeniem pierwszego cyklu edukacyjnego – czyli będzie się odbywała w 3 klasie szkoły podstawowej. W tym roku dzieci klas 2 przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej starym zwyczajem, natomiast w 2015 roku Pierwszej Komunii dla dzieci nie będzie w ogóle. W roku 2016 przystąpią do niej trzecioklasiści i tak już pozostanie.

- Tak było od dawien dawna, że Komunia Święta była w drugiej klasie, to dlaczego tak nie może pozostać? To przecież tradycja – dał się słyszeć w kościele szept komentarzy. – Dobrze, że moja jeszcze normalnie pójdzie, a co z tymi dzieciakami, co w przyszłym roku w ogóle nie pójdą do komunii? – ciągnęły się rozmowy.

Skąd to zamieszanie?

W Pierwszych Komuniach “namieszała” rządowa reforma obniżająca wiek szkolny. Od 1 września 2014 r. obejmie on wszystkie dzieci 7-letnie (rocznik 2007) oraz dzieci 6-letnie, urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. Skoro tak, to idąc starym tokiem, do Pierwszej Komunii Świętej w klasie drugiej przystępowałyby dzieci 8- i już 7-letnie. 14 lutego br. biskup rzeszowski Jan Wątroba wydał zatem dekret na temat wieku dzieci, które przystępują do Pierwszej Komunii św. w diecezji rzeszowskiej, zgodnie z którym począwszy od roku 2016, Pierwsza Komunia św. będzie udzielana pod koniec klasy trzeciej szkoły podstawowej.

Ale nie wszędzie dzieci przyjmą sakrament takim samym systemem jak w diecezji rzeszowskiej. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zadecydują o tym rodzice dziecka i proboszcz danej parafii. Abp Andrzej Dzięga uznał bowiem, że dziecko będzie mogło przystąpić do sakramentu niekoniecznie w wieku 8 lat, lecz wcześniej, a nawet później, bo najistotniejszym kryterium nie powinien być jego wiek, czy klasa szkolna, ale dojrzałość i świadomość. Samo przyjęcie sakramentu będzie mogło mieć miejsce indywidualnie, w dowolnym terminie, również w dni powszednie.

Katarzyna Szczyrek

supernowosci24.pl/za-rok-pierwsze…
Napisz komentarz
damira80
Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła bowiem nową podstawę programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce, która zakłada, iż Pierwsza Komunia Święta będzie zakończeniem pierwszego cyklu edukacyjnego – czyli będzie się odbywała w 3 klasie szkoły podstawowej. W tym roku dzieci klas 2 przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej starym zwyczajem, natomiast w 2015 roku Pierwszej Komunii dla … Więcej
Napisz komentarz