Język
Wyświetlenia
633
ewaboryk 12 6

Andrzej Duda: w Polsce nie ma miejsca na ksenofobię, nacjonalizm i antysemityzm

Fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

„Nie ma w naszym kraju miejsca ani zgody na ksenofobie, nie ma w naszym kraju miejsca na chorobliwy nacjonalizm, nie ma w naszym kraju miejsca na antysemityzm. Ludzie, którzy tak się zachowują, są wykluczeni. Mają postawę, której nie da się inaczej nazwać jak tylko postawą niegodną - oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Krapkowic (województwo opolskie).

Prezydent wyraził ubolewania z faktu, że „w wielu mediach zagranicznych z 60 czy 40 tys. uczestników Marszu Niepodległości próbuje się robić nazistów”. Tego typu manipulacje są w jego opinii ogromną niesprawiedliwością.

- W Polsce ludzie doskonale wiedzą, co to znaczy nazizm, co to znaczy nienawiść i mordowanie ludzi z tego powodu, że pochodzą z takiego, a nie innego narodu. (…) Ci, którzy przybyli na te tereny ze Wschodu, z kresów Rzeczpospolitej doskonale to wiedzą, bo ich rodziny były mordowane przez nazistów, byli świadkami mordów, byli mordowani przez ludzi innej narodowości właśnie ze względu na ksenofobię i nienawiść i my Polacy wiemy to doskonale. Wierzę w to, że wszyscy uczciwi ludzie w Rzeczpospolitej traktują to jako wielką historyczną lekcję, którą na ziemiach RP zajętych przez okupantów my odrobiliśmy własną krwią – podkreślił prezydent.

Zdaniem Andrzeja Dudy istnieje duże prawdopodobieństwo, że wielu mieszkańców Zachodu po prostu nie zdaje sobie sprawy z ogromu tragedii, jaka spadła na polski naród z rąk nazistowskich Niemiec. Dlatego też zaapelował do nich, aby jeszcze raz wszystko sobie przestudiowali i wytłumaczyli, aby to co działo się w tamtym, jakże tragicznym i bestialskim okresie nigdy więcej się nie powtórzyło.

Prezydent poruszył również kwestię polskiej wspólnoty i tego, jakie są jego oczekiwania dotyczące jej budowy. Najważniejszym jej spoiwem powinna być lojalność wobec Rzeczypospolitej i współobywateli. - Ogromnie boleję nad tym, jeżeli ktokolwiek jakieś inne kryteria w polskim społeczeństwie zaczyna wprowadzać, jeżeli ktoś mówi o Polsce, która ma być tylko dla Polaków - zaznaczył prezydent.

- Polak to ten, kto chce pracować dla Polski, kto chce, żeby Polska była na mapie, kto chce, żeby Polska była państwem silnym, które potrafi realizować potrzeby mieszkańców. (…) To jest dla mnie Polak, a czy jego ojciec był Niemcem, czy był Żydem, czy był Białorusinem, Ukraińcem, Rosjaninem, czy był kimkolwiek innym, nie ma dla mnie znaczenia. Dla mnie znaczenie ma jego postawa wobec Rzeczypospolitej dzisiaj, i tak go oceniam - oświadczył prezydent.

Na koniec Andrzej Duda wyraził ubolewanie, z faktu że sobotni Marsz Niepodległości został zakłócony przez „transparenty przyniesione przez osoby nieodpowiedzialne, z których treścią nikt uczciwy w Polsce nigdy się nie zgodzi, bo nie można postawić znaku równości pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem”. - To są dwa zupełnie przeciwne zjawiska i dwie zupełnie przeciwne postawy - powiedział.

- Patriotyzm to miłość ojczyzny, miłość bliźniego, to miłość do rodaków, miłość do wszystkich tych, którzy chcą szczęścia ojczyzny, powodzenia, dla tych, którzy tutaj mieszkają. Nacjonalizm to spojrzenie negatywne, to spojrzenie, że nasz kraj jest tylko dla nas. To nieprawda. Nasz kraj jest dla wszystkich tych, którzy chcą żyć uczciwie i którzy chcą go budować. To jest podstawowe kryterium – zakończył Duda.

Źródło: rmf24.pl
TK

Read more: www.pch24.pl/andrzej-duda--w…
Napisz komentarz
katarynka
Są treści zabronione i nikt nie powołuje się na wolność słowa czy demokrację.
To dlaczego nie zwraca się uwagi na to, jakie gry komputerowe puszczane są w obieg? Przemoc albo pełno okultystycznych symbol albo np. fajna gra rolnicza i groby między grządkami, dla dzieci. Mój starszy syn nie dorastał w takich klimatach.
Dziwne, że niby brak zrozumienia, że takie treści korzystne nie są. Może stąd … Więcej
katarynka
Mieli się ten antysemityzm, jak gdyby Żydom w Polsce krzywda się działa. I ten nacjonalizm, ksenofobię jak gdyby hordy polskie grasowały po świecie i krew z innych ras, narodów wysysały.
Mam o wiele większe i realne problemy życiowe.
Proszę się zająć takimi sprawami jak zrujnowanie życia i śmierć dr Ratajczaka na przykład, a nie bujać w chmurach wyimaginowanych problemów.
Albo przynajmniej oka … Więcej
Tymoteusz
Pan Prezydent Andrzej Duda nic nigdy nie wspomina o antypolonizmie, podejrzane nieprawdaż?
Tymoteusz
„Nie ma w naszym kraju miejsca ani zgody na ksenofobie, nie ma w naszym kraju miejsca na chorobliwy nacjonalizm, nie ma w naszym kraju miejsca na antysemityzm.”

Węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle?” (Mt 23, 33).

Panie Prezydencie - czyli wg powyższych słów Pan Jezus też jest antysemitą :-)
waz2054
Ale czy jest miejsce w naszym kraju na atypolonizm panie prezydencie? O tym niech pan mówi. Ksenofobia mało mnie obchodzi.
Tymoteusz lubi to. 
Lemmy7883
Ale miesce na antypolonizm jest ?.Są warzniejsze tematy, niź mały wycinek z marszu.
turysta569 lubi to. 
Pokaż 2 polubinia więcej.
turysta569
Andrzej Duda: w Polsce nie ma miejsca na ksenofobię, nacjonalizm i antysemityzm /////////////// HI HI HI HI HI HI HI HI COS SIE TEMU CHLOPCZYKOWI POMYLILO CZYZ BY BYL PREZYDETEM--- ZARZADCA IZRAELA NA TERENIE POLSKI CO KTO MI ODPOWIE
Ochroniarz lubi to. 
Weronika.S lubi to. 
turysta569 wspomniał ten post w Andrzej Duda: w Polsce nie ma miejsca na ksenofobię, nacjonalizm i antysemityzm.
rysio
Rasiści muszą się nawrócić, bo inaczej nie ma dla takich miejsca w katolickiej Polsce.
wacula25@wp.pl lubi to. 
borgan
Trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę historię Polski.
wacula25@wp.pl lubi to.