Język
Wyświetlenia
3,7 tys.
Agata.B 79 6

EPISKOPAT POLSKI na Konferencji prasowej OGŁASZA - Centralne obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji odbędą się w Warszawie

Centralne obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji odbędą się w Warszawie

Fot. Grzegorz Boguszewski

Modlitwy, nabożeństwo, koncerty, wystawy, warsztaty, szlak ewangelicki, gra miejska, spotkania w parafiach, dyskusje, videomapping i wiele innych wydarzeń będzie towarzyszyło centralnym obchodom 500-lecia Reformacji w Warszawie. – W obchody włączyły się także instytucje spoza Kościoła ewangelicko-augsburskiego i innych Kościołów wywodzących się z tradycji reformacyjnych – mówił we wtorek podczas prezentacji programu obchodów bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteran.

Prezentacja programu centralnych obchodów reformacyjnego jubileuszu odbyła się na konferencji prasowej zorganizowanej w sekretariacie Episkopatu Polski. Poprzedziła ona prezentację Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego, który odbędzie się w dniach 29-31 października w Lublinie.

Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteran, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP podkreślił, że centralne obchody 500-lecia Reformacji są tylko symbolicznym zamknięciem całego roku jubileuszowego, na który złożyło się – tak w Polsce, jak i na świecie – wiele różnego rodzaju inicjatyw.

Wszystkich tych wydarzeń nie sposób wymienić, a wiele z nich dopiero się odbędzie – wskazywał bp Samiec. W Polsce świętowanie jubileuszu Reformacji odbyło się na Górnym Śląsku i Śląsku Cieszyńskim, na Warmii i Mazurach oraz w Toruniu i Szczecinie. Organizowano nie tylko nabożeństwa, sympozja i konferencje, koncerty czy wystawy, ale też inicjatywy społeczne, jak choćby biegi.

W trzech województwach (śląskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskie) ogłoszono rok 2017 rokiem Reformacji. – To powoduje, że w obchody włączyły się także instytucje spoza Kościoła ewangelicko-augsburskiego i innych Kościołów wywodzących się z tradycji reformacyjnych – wskazał bp Samiec, wymieniając m.in. muzea czy uczelnie wyższe.

Czytaj także: „Okna” – projekt luterańskiej Diakonii z okazji 500-lecia Reformacji

Jego zdaniem, aktywne organizowanie reformacyjnego jubileuszu, który nie zakończy się wraz z warszawskimi wydarzeniami, pokazuje, że polscy luteranie mogą być dumni z tego, co wnieśli w przebieg światowych uroczystości.

Centralne obchody jubileuszu 500 lat Reformacji odbędą się w dniach 26-29 października w Warszawie. Termin poprzedza symboliczną dla Kościołów ewangelickich datę 31 października 1517 r., która związana jest z ogłoszeniem w Wittenberdze przez teologa Marcina Lutra 95 tez.

Do stolicy przyjadą goście z Polski, Europy i świata. Podczas uroczystej sesji na Zamku Królewskim swoją obecność zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda. Wykłady wygłoszą sekretarz Światowej Federacji Luterańskiej ks. dr Martin Junge oraz prof. Jerzy Buzek, najbardziej znany polski luteranin.

Podczas tej samej uroczystości zostanie wręczona Nagroda im. Anny Wazówny. Otrzyma ją luterański Kościół Szwecji za pomoc humanitarną udzieloną Mazurom po II wojnie światowej. Nagrodę odbierze prymas Szwecji abp Antje Jackelen.

W niedzielę, podczas jubileuszowego nabożeństwa kazanie w kościele Świętej Trójcy wygłosi bp Munib Younan, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej, były prezydent Światowej Federacji Luterańskiej.

Poprzez planowane działania Kościół ewangelicko-augsburski pragnie zwrócić uwagę na wartości, które przyniosła Reformacja: wolność w relacji z Bogiem, promowanie krytycznego myślenia, wolność sumienia, edukację i odpowiedzialność w życiu indywidualnym i wspólnotowym; promowanie współpracy i udziału osób świeckich w życiu Kościoła, dbałość o przejrzystość struktur organizacyjnych Kościoła na wszystkich poziomach i kształtowanie świadomości obywatelskiej.

Podczas weekendu reformacyjnego swoje siły połączą cztery ewangelickie parafie (dwie luterańskie, reformowana i metodystyczna) i w sobotę otworzą swoje kościoły, by zaprosić na spotkania oraz zaproponować różne atrakcje.

Inspirację muzyczną będzie można odnaleźć podczas koncertów w Filharmonii Narodowej, kościele Świętej Trójcy i podczas wsłuchiwania się w Kantatę Reformacyjną, która zostanie wykonana po raz pierwszy. Słowa kantaty napisał Jacek Cygan, muzykę skomponował Stanisław Szczyciński.

Z historią Reformacji będzie można zapoznać się podczas wystaw organizowanych, m.in. w Muzeum Etnograficznym i na Uniwersytecie Warszawskim. Biblioteka UW udostępni swoje zbiory, by opowiadać historię Reformacji zgromadzonymi w niej starodrukami. Dla uzupełnienia wiedzy historycznej i teologicznej będzie można wybrać się na dwudniową konferencję organizowaną w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Początek całorocznych obchodów 500-lecia Reformacji miał miejsce 31 października 2016 r. W Polsce inauguracyjne nabożeństwo zostało odprawione – w kościele Jezusowym w Cieszynie, a w wymiarze światowym – w szwedzkim Lund, do którego zjechali najważniejsi przedstawiciele Kościołów luterańskich, a na zaproszenie odpowiedział także papież Franciszek.

Podczas nabożeństwa w Cieszynie prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował za to, że jako przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego może być w tym dniu z ewangelikami, by wspólnie spojrzeć na drogę przebytą przez ostatnie 500 lat.

Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w RP należy do rodziny Kościołów luterańskich, która na świecie liczy 80 mln wyznawców. W Polsce mieszka ok. 70 tys. luteran. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych.

Informacje dotyczące poszczególnych wydarzeń są na bieżąco aktualizowane na stronie luter2017.pl/…/obchody-central…

ekai.pl/centralne-obcho…

Napisz komentarz
stanislawp
Prezentacja programu centralnych obchodów reformacyjnego jubileuszu odbyła się na konferencji prasowej zorganizowanej w sekretariacieEpiskopatu Polski. Poprzedziła ona prezentację Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego, który odbędzie się w dniach 29-31 października w Lublinie.
Świetowanie Wieprzka z Saksonii przez Episkopat żydomasoński
W obronie Tradycji Kościoła wspomniał ten post w Nie wolno świętować tragicznej rocznicy reformacji.
VRS
@ratiorustica
Ja szukam Mszalika z przed 1955r.
----
Coś takiego?
tinyurl.com/y7rhftks
Weronika.S
Nie jest wykluczone, że w związku z tym EP jest w stanie ekskomuniki ipso facto. Naiwnością byłoby nie branie tego pod uwagę.
Młot na posoborowe aberracje lubi to. 
Pokaż 4 polubinia więcej.
ludzik1000
Quas Primas "to niech idzie, ale... wolno mu iść TYLKO i WYŁĄCZNIE w tym celu. Ale, jeżeli wypowie, że chce świętować, czy współświętować reformację, będzie ZDRAJCĄ Ewangelii, Boga i samego Kościoła, zbudowanego na świętym Piotrze i jego apostolstwie."
========================
Niech nie idzie nikt!!!!!
Zupelny bojkot luteranstwa!!! Zeby ludzie widzieli zle czyny w nich i niekochali luteran…
Więcej
LovVal lubi to. 
Pokaż 2 polubinia więcej.
Maria iWitold Winnicki
Oni nie błądzom to są paskudne katabasy od diabła
ludzik1000 lubi to. 
tahamata
Krzyżują Pana naszego Jezusa Chrystusa... wilki w biskupich przebraniach.
Młot na posoborowe aberracje lubi to. 
Pokaż 4 polubinia więcej.
Quas Primas
Błądzenie jest rzeczą ludzką, ale dobrowolne trwanie w błędzie jest rzeczą diabelską.
Św. Augustyn
Młot na posoborowe aberracje lubi to. 
ludzik1000 lubi to. 
Quas Primas
Zastanówcie się wy..., którzy Boga w Trójcy Świętej Jedynego non stop zdradzacie!
----------------------------------------
"Jestem katolickim kapłanem, w tej wierze się urodziłem i niej też chcę umrzeć. Wiara moja jest prawdziwa i do zbawienia prowadzi, wy powinniście żałować i pokutę czynić, bo bez tego w waszych błędach zbawienia nie dostąpicie. Przyjmując moją wiarę poznacie prawdziwego Boga… Więcej
ludzik1000 lubi to. 
stanislawp
Luter zostanie swietym Kosciola posoborowego a Allah uzmany za Boga
Islamizacja postepuje a Prymas zapowiedzial zniszczyc kazdego kaplana w Polsce co sie sprzeciwia islamizacji I calowaniu nog Muzulmanow.
Nie spodziewalem sie dozyc takich czasow
Boze chron Polske i zniszcz falszywych biskupow, Ciebie prosimy, wysluchaj skargi Twego ludu.
Młot na posoborowe aberracje lubi to. 
ludzik1000 lubi to. 
m.rekinek
... i tyle w temacie.
ludzik1000 lubi to. 
Quas Primas
„Czas bowiem, aby sąd się rozpoczął od domu Bożego. Jeżeli zaś najpierw od nas, to jaki będzie koniec tych, którzy nie są posłuszni Ewangelii Bożej? A jeżeli sprawiedliwy z trudem dojdzie do zbawienia, gdzie znajdzie się bezbożny i grzesznik?” (1 P 4, 17-18).
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 3 polubinia więcej.
Quas Primas
„Nie mów: «Zgrzeszyłem i cóż mi się stało?».
Albowiem Pan jest cierpliwy.
Nie bądź tak pewny darowania ci win,
byś miał dodawać grzech do grzechu.
Nie mów: «Jego miłosierdzie
zgładzi mnóstwo moich grzechów».
U Niego jest miłosierdzie, ale i zapalczywość,
a na grzeszników spadnie Jego gniew karzący.

Nie zwlekaj z nawróceniem do Pana
ani nie odkładaj tego z dnia na dzień:
nagle bowiem gniew Jego… Więcej
ludzik1000 lubi to. 
Vittorio,Andreas
Hierarchia Kościoła na czele z Frankiem to heretycy i zdrajcy Chrystusa.Trzeba Boga się nie bać by świętować Lutra.Czas zapłaty przyjdzie szybciej niż myślą.
Młot na posoborowe aberracje lubi to. 
Pokaż 5 polubień więcej.
Radek33
Świętowanie rocznicy reformacji to jak świętowanie rocznicy rozwodu wspólnie z nowym konkubentem
Młot na posoborowe aberracje lubi to. 
Vittorio,Andreas lubi to. 
LovVal
ZDRAJCY JEZUSA BEDA LAMAC PRZYKAZANIE "NIE BEDZIESZ MIAL BOGOW CUDZYCH PRZESE MNA!
Młot na posoborowe aberracje lubi to. 
Pokaż 2 polubinia więcej.
Quas Primas
"Zamęt współczesny rodzi się między innymi z ignorowania zasady niesprzeczności."
(Ks. Jacek Bałemba)

Polecam również - codziennie! Jeśli będziesz zaglądał - nie zginiesz, a twój umysł nie będzie przyjmował powszechnie głoszonych błędów!

treści katolickie:
sacerdoshyacinthus.com
verbumcatholicum.com
mobile.twitter.com/SacHyacinthus
Młot na posoborowe aberracje lubi to. 
Pokaż 5 polubień więcej.
Michał Lech
Świętowanie reformacji jest apostazją!
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 3 polubinia więcej.
mariba
W obronie Tradycji Kościoła 6 minuty temu
Ks. prał. dr Roman Kneblewski - INWAZJA
==================
No i co tiam???
Inwazja przeklętych parchów żydowskich w kne-episkopacie zwanym bezczelnie polskim???
ZBM
Mój apel do katolików w sprawie obchodów 500 lecia apostazji Lutra. Nie bądźmy jak te dziwki, które lecą za Samcem.
ludzik1000 lubi to. 
yaphet
W Niebie też był bunt, myślicie że św. Michał będzie świętował z luckiem rocznicę? Szalony pomysł, no nie. Czyli nasi pomazańcy poszaleli, wciągają wiernych w to szaleństwo i ściągają na nas Boży gniew. Dlatego odcinam się od tego szaleństwa i od tych szaleńców. Amen.
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 10 polubień więcej.
Weronika.S
Świętowanie zdrady i rozbicia Kościoła!!! Ale doczekaliśmy czasów!!! Franciszek niemal od pierwszych dni pontyfikatu do tego nawiązywał. Dokładnie to sobie przypominam.
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 3 polubinia więcej.
Matricaria
Świętowanie Reformacji należy uczcić pojednaniem i powrotem do korzeni, samo to że się nawzajem nie wyklinamy a rozmawiamy przy jednym stole to wielki postęp w naszych relacjach.
A ten w środku to chyba wypasiony potomek STALINA
Traper
Polak będzie suspendował każdego kapłana, który ośmieli się coś powiedzieć przeciw "nachodźcom islamskim". Tak się wypowiedział do Tygodnika Powszechnego. Sprawdźcie sobie, pozdrawiam.
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 3 polubinia więcej.
@W obronie Tradycji Kościoła vel Tylko prawda wyzwala TO DOPIERO DIABELSTWO I BLUŹNIERSTWO. Nasi bracia odłączeni protestanci oraz prawosławni są chrześcijanami lecz mają obowiązek zjednoczyć…. Jak Boga się nie boją teolodzy posoborowi, którzy ZMIENIAJĄ SŁOWA PANA JEZUSA, aby dostosować słownictwo do ekumenicznego SW II - w 5 dniu Nowenny do Miłosierdzia Bożego . JEZUS MÓWIŁ O NICH … Więcej
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 2 polubinia więcej.
VRS
"Chrześcijanie, którzy urodzili się w rodzinach protestanckich, nie ponoszą żadnej winy z tego powodu, ponieważ nikt nie wybiera sobie okoliczności narodzin"
---
Do momentu gdy dojdą do wieku, w którym mogą dokonać rozeznania. Taka "biskupka" Jackelen, z którą świętowali Bergoglio i Polak już dawno zdaje się ów wiek osiągnęła.
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 6 polubień więcej.
VRS
@Matricaria

"Ludzie,przecież to nie oni sie buntowali przeciw Kościołowi tylko ci co żyli pięć wieków temu"
----
No to czemu "ojciec Bergoglio" i prymas Polak obchodzą 500-lecie tego buntu pięć wieków temu? Jest że to godna świętowania rocznica? Czemu uciszono z tej okazji np. ks. Guza, który jeśli chodzi o protestantyzm, głosił jedynie prawdę.
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 5 polubień więcej.
Weronika.S/ @W obronie Tradycji Kościoła . Jakie są owoce pontyfikatu JP II - "Są zgniłe". Zanik powołań kapłańskich i zakonny. Na przykładzie ks. Międlara wiele księży odchodzi z kościoła. Burzy się kościoły, kościół rozmydla się w synkretyzmie religijnym, zeświecczenie Zachodu, na który jest "bicz boży" czyli muzułmanie.
ludzik1000 lubi to. 
Weronika.S lubi to. 
Weronika.S/ @W obronie Tradycji Kościoła . W tamtych czasach wyboru JP II widzieliśmy w nim przywódcę Politycznego, który uwolnił Polskę z kajdan ZSRR. Nie wiedzieliśmy w nim modernisty, ekumenisty, który zmienia nauczanie Kościoła Katolickiego przez zmianę Katechizmu Katolickiego i Prawa Kanonicznego. Media pokazywały go jak bohatera, który jednoczy pogan do Katolicyzmu, a nie rozmydla … Więcej
Weronika.S lubi to. 
Pokaż 2 polubinia więcej.
Matricaria
Ludzie,przecież to nie oni sie buntowali przeciw Kościołowi tylko ci co żyli pięć wieków temu.Współcześni protestanci powinni nazwać rzeczy po imieniu i połączyć się z katolikami bo sam rozum nakazuje powrót do korzeni.A my z kolei musimy przyznać że Watykan w tamtym czasie był mecenasem neopoganizmu i nic dziwnego że stało się tak jak się stało.
VRS
Na wezwania "ekumenicznych" świętych posoborowych możemy najlepiej odpowiedzieć litanią do "antyekumenicznych" w posoborowym, zniekształconym znaczeniu słowa "ekumenia" świętych przedsoborowych:
Św. Piotrze,
Św. Janie,
Św. Pawle ,
Św. Janie Chryzostomie,
Św. Ambroży,
Św. Cyprianie,
Św. Grzegorzu z Nyssy,
Św. Hilary z Poitiers,
Św. Augustynie z Hippony,
Św. Ignacy Antiocheński,
Św. Janie …
Więcej
LovVal lubi to. 
Pokaż 4 polubinia więcej.
Weronika.S pisze....Nie idźmy ich drogą...Ale ich drogi prowadzą do kościoła wiernych. Odprawiają Mszę Liturgię z akcentami protestanckimi wskazujących na protestancką ucztę i w myślą w czasie Mszy po protestancku. Jestem ciekaw czy taka Msza jest WAŻNA JEST WAŻNA z takimi apostatami.
VRS lubi to. 
Weronika.S
@W obronie Tradycji Kościoła Daj już spokój. Jan Paweł II był ekumenistą całującym Koran. Gdyby mi się to podobało, naruszyłabym pierwsze Boże przykazanie.
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 2 polubinia więcej.
Weronika.S
Ogłaszają obchody 500-lecia Reformacji, rocznicy buntu Lutra przeciwko Kościołowi i prawowiernemu papieżowi. Herezja Lutra została potępiona przez nieomylną naukę Kościoła, buntują się więc przeciwko Kościołowi Katolickiemu. Biedni zaprzańcy!!! Nie idźmy ich drogą, drogą zdrady Chrystusa i jego Kościoła, nie bądźmy dziećmi Judasza jak oni.
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 4 polubinia więcej.
To jest prawdziwa informacja na Glorii, a nie jakieś "lelum -polelum", pitu, pitu jak z plotkarskiego Pudelka, czy Przyjaciółki, które na serwuje liberalna EKIPA RYSIA i WoTK blokując wszystkie filmy i artykuły mówiących o stanie Kościoła Katolickiego na Świecie, Watykanie i w Polsce
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 2 polubinia więcej.
VRS
I tak zachowują się osoby podające się za następców kard. Hozjusza czy bp. Pelczara. Hańba.
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 5 polubień więcej.
Weronika.S
Już kiedyś napisałam , powtórzę: gdyby nasi pradziadowie zbudzili się, pomyśleliby, że są na konferencji prasowej w piekle.
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 4 polubinia więcej.
Matricaria
Młodzi teraz nie mają takich konfesyjnych uprzedzeń a nawet wprost przeciwnie,dlatego tylko patrzeć jak te spory się zakończą,jest to zadanie na pokolenia ale jeszcze za naszego życia niejedno nas zaskoczy.
ludzik1000 lubi to. 
VRS
@Matricaria

Z pomocnikami i promotorami herezji nie ma pola do rozmowy. Anathema sit. Choćby nawet prymas Polak głosił wam zalety luterskiej herezji - niech będzie wyklęty.
Ks. prof. Guz mówił nawet mocniej - o akcie apostazji, zanim dał się uciszyć.
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 3 polubinia więcej.
Matricaria
Nie przesadzajcie,rozmawiać trzeba ale prawdy nie kryć pod korcem.To zostało jasno powiedziane że protest czas zakończyć bo nie ma już podstaw do tego by nadal trwać w podziale. Adam Małysz i jego zimowe wyczyny były dumą wszystkich Polaków i nikomu nie przeszkadzało że to ewangelik.Prawda?
ludzik1000 lubi to. 
VRS
i na tym polega modernizm: dziś intronizacja nie-intronizacja, jutro dzień judaizmu, dziś różaniec do granic (oczywiście w rewolucyjnym formacie wg JPII, mimo iż objawienie fatimskie 13.10.17 podkreśla trójdzielność Różańca), jutro jubileusz arcyherezji luterskiej. Kto jeszcze to kupuje i ufa "braciom odłączonym" z Episkopatu?
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 2 polubinia więcej.
Nasi biskupi z episkopatu "Rzucają perły między świnie" - cytat z Pisma św. i sami tarzają się z tymi świniami w luterańskim błocie
ludzik1000 lubi to. 
Piotr2000 lubi to. 
Matricaria Ciekawe czy padną słowa od naszych biskupów ile dadzą na odkodowania zbory luterańskie za ograbienie z sakralnych przedmiotów kościołów, zakonów. Czy do tego dołączy się papa Franciszek, który świętował reformacje w Szwecji i nakaże zwrot drogocenny przedmiotów ze złota i srebra z Jasnej Góry. Jak na razie to Episkopat ograbia nas ludzi z pieniędzy na takie uroczystości
ludzik1000 lubi to. 
tahamata
Kto modli się z heretykami sam staje się heretykiem - to słowa świętego papieża Agatona.
ludzik1000 lubi to. 
Pokaż 4 polubinia więcej.