Clicks41
tr.news

İki Yüz Rahip Kardinal’e Karşı Açlık Grevine Başladı

Hindistan'ın Kerala kentindeki Syro-Malabar Ernakulam Başpiskoposluğuna bağlı yaklaşık 200 rahip Perşembe günü, Kardinal George Alencherry'nin istifası talebiyle açlık grevine başladı.

74 yaşındaki Alencherry, Syro Malabar Kilisesi Major Metropolit Başpiskoposu ve Ernakulam-Angamaly Başpiskoposudur. Başpiskoposluk için 10 milyon dolarlık zarara yol açan 2015 yılındaki şüpheli bir arazi anlaşması yolsuzluğuna dâhil olmuştu.

Alencherry'nin sıkıntıları, 2017 yılının Kasım ayında, bazı rahiplerin kendisini tartışmalı anlaşmaya dâhil olmakla suçladıkları zaman başladı.

Vatikan iddiaları soruşturmak için Haziran 2018'de geçici olarak Alencherry'i görevden aldı. Ardından, Alencherry, aleyhindeki iddialar netleşmeden görevine geri döndü.

Cemaatindeki rahiplerinin büyük çoğunluğu (336 rahibin 306'sı) Alencherry'nin farklılıkları gömmek istediği 14 Temmuz tarihli genelgesini okumayı reddetti.

Bongaigaon Piskoposu Thomas Pulloppillil, UCANews.com'a "şu andaki bölünmeler, bu kararları alanların hassasiyeti ve hoşgörüsü ile önlenebilirdi" dedi.

Resim: George Alencherry © wikicommons, CC BY-SA, #newsLmujtzdoci