Pozretia270
csk.news

L'Espresso obnovuje obvinenia proti Kardinálovi Rodríguezovi

Pro-Františkánske L'Espresso (5. februára) stojí za svojimi obvineniami proti Kardinálovi Oscarovi Rodríguezovi Maradiagovi z Tegucigalpy, Honduras.

V decembri taliansky časopis obvinil Rodrígueza, že získal ročne 500 000 eur od Katolíckej Univerzity Tegucigalpa a minul 1,2 milióna dolárov prostredníctvom tienistých investícií v Londýne.

Rodríguez odpovedal, že platby boli vykonané, ale nie pre neho osobne, ale pre pastoračné projekty.

Ale L'Espresso poukazuje na to, že platby smerovali na súkromný účet Rodrígueza, nie do jednej z arcidiecéz. Rodríguezov pomocný biskup Juan José Pineda tiež dostal hotovosť.

L'Espresso ukazuje, že tieto obrovské sumy neboli zahrnuté do súvah predložených Rodríguezom v septembri 2017 Vatikánu počas návštevy Ad-Limina. Listy taktiež nepreukazujú, že by pomocný biskup Pineda od vlády získal viac ako milión eur.

Ďalším obvinením pochádza od Marthy Alegria Reichmannovej, vdovy Alejandra Valladares, bývalého veľvyslanca Hondurasu vo Svätej Stolici počas obdobia 22 rokov. Rodríguez, ktorý bol priateľom rodiny, presvedčil pár, aby investovali svoje úspory do londýnskeho finančníka Youssryho Heniena, toho istého Heniena, ktorý Rodrígueza pripravil o 1,2 milióna eur svojej arcidiecézy. Reichmann si vo februári roku 2015 uvedomil, že peniaze boli preč. Pokusy kontaktovať Heniena, alebo Rodrígueza zostali nezodpovedané.

Doteraz sa Rodríguez obhajoval tým, že kritizuje útoky proti nemu, ktoré boli smerované proti "reforme" Pápeža Františka.

Obrázok: Oscar Rodríguez Maradiaga, © Gabriele Merk, CC BY-SA, #newsGcxvcfmjhm