Clicks66

Už o dva mesiace pápeža privíta Mozambik, Madagaskar a Maurícius

V dňoch 4. – 10. septembra 2019 Svätý Otec František navštívi Mozambik, Madagaskar a Maurícius. Svätá stolica už zverejnila harmonogram tejto v poradí 31. zahraničnej apoštolskej cesty pápeža Františka, ktorá potrvá 7 dní. Pre náročnosť cesty pápež zakaždým zavíta len do hlavného mesta. Navštívi tak Maputo v Mozambiku, Antananarivo na Madagaskare a Port Louis na Mauríciu.

Na cestu s trojicou cieľov na južnej pologuli sa pápež František vydá už o necelé dva mesiace. V stredu 4. septembra o 8.00 odletí z rímskeho letiska Fiumicino. Čaká ho let trvajúci 10 hodín a 40 minút s leteckou spoločnosťou Air Madagascar do Maputa, hlavného mesta Mozambiku.

Na druhý deň sa pápež stretne s mozambickými verejnými a spoločenskými predstaviteľmi a tiež s biskupmi, kňazmi a rehoľníkmi, ale čaká ho aj medzináboženské stretnutie s mladými. Svätú omšu bude Svätý Otec celebrovať v tejto krajine v piatok 6. septembra na štadióne. Po nej sa už presunie letecky do Antananariva, hlavného mesta Madagaskaru.

Na Madagaskare pápež František strávi celú sobotu aj nedeľu. Okrem iného navštívi aj hrob blahoslavenej Victoire Rasoamanarivovej, ktorá v 19. storočí zasvätila svoj život službe chudobným a chorým. Blahorečil ju pápež Ján Pavol II. v r. 1989

Svätý Otec František okrem zvyčajných stretnutí s prezidentom, diplomatmi a verejnými predstaviteľmi zájde aj na modlitbu do kláštora bosých karmelitánok, stretne sa s biskupmi a večer bude s mládežou sláviť vigíliu na otvorenom priestranstve.

Nedeľu 8. septembra začne pápež svätou omšou na rovnakom mieste, kde sa konala vigília. Po nej sa vyberie na návštevu Mestečka priateľstva „Akamasoa“, založeného misionárom argentínsko-slovinského pôvodu otcom Pedrom Opekom. Okolo 30 tisíc obyvateľov v dvoch desiatkach dedín, ktorí predtým žili v biede medzi odpadkami, vďaka duchovnej a sociálnej iniciatíve tohto kňaza opäť pociťuje ľudskú dôstojnosť a zarábajú si na živobytie svojou prácou.

Pápež bude pri návšteve výrobnej dielne v Mahatzane viesť modlitbu za pracujúcich a po nej sa v Kolégiu sv. Michala prihovorí kňazom, zasväteným osobám a seminaristom.

Poslednú etapu cesty absolvuje pápež František v pondelok 9. septembra. Ráno sa letecky presunie ponad vlny Indického oceánu na ostrov Maurícius. V hlavnom meste Port Louis ho tam čaká celodenný program, ktorý sa začne svätou omšou na mariánskom mieste. Pri obede sa stretne s biskupmi celej oblasti, čiže členmi Biskupskej konferencie Indického oceánu (CEDOI - Conférence Episcopale de l’Océan Indien), ktorá zahŕňa štyri ostrovy Maurícius, Komory, Réunion a Seychely.

Popoludní sa Svätý Otec vyberie na súkromnú návštevu svätyne venovanej francúzskemu misionárovi, kňazovi a lekárovi z rehole spiritánov (Kongregácia Ducha Svätého) blahoslavenému Jacques-Désirému Lavalovi. Túto veľkú misionársku osobnosť z 19. storočia, evanjelizátora niekdajších čiernych otrokov na ostrove Maurícius, slávnostne beatifikoval v r. 1979 v Ríme pápež Ján Pavol II., ktorý neskôr v roku 1989 osobne navštívil jeho hrob na ostrove Maurícius. Pápež František navštívi hrob blahoslaveného otca Lavala práve vo výročný deň smrti francúzskeho misionára.

Na rozdiel od návštev iných krajín, na Mauríciu absolvuje pápež oficiálne stretnutia s prezidentom a verejnými predstaviteľmi až na záver dňa. Ešte v ten istý večer, v pondelok 9. septembra, sa Svätý Otec vráti späť na Madagaskar, odkiaľ v utorok ráno 10. septembra po rozlúčkovej ceremónii odletí naspäť do Ríma, kde by mal pristáť vo večerných hodinách o 19.00.

Ako je zvykom pri apoštolských cestách, každá krajina pripravuje slogan vyjadrujúci cieľ a ducha pápežskej návštevy. V tomto prípade všetky tri krajiny budú mať slogany, ktoré hovoria o pokoji. Mottom pre apoštolskú návštevu v Mozambiku sú slová „Nádej, pokoj a zmierenie“. Na Madagaskar Svätý Otec František príde ako „Rozsievač pokoja a nádeje“ a ostrov Maurícius ho privíta ako „Pútnika pokoja“.
Pohoda: Tridsaťtisíc duší na najväčšej omši slniečkového vierovyznania. Hudba, víkend pod hviezdami a politické hríby. Novú formu duchovnej služby ponúkol návštevníkom festivalu aj bratislavský katolícky biskup J. Haľko
11. september
Sv. MÓRIC (Maurícius), mučeník, a spoločníci
Pôvod mena: z lat. Maurus – pochá- dzajúci z Mauretánie (Afrika); z heb. móri – môj učiteľ. Maurícius bol vodcom rímskej tebanskej légie, v ktorej žoldniermi boli kresťania. Táto légia v počte 6 000 osôb mala stanovisko v Agaunum (dnes St- -Maurice vo Švajčiarsku). V r. 302 žiadali, aby vojaci priniesli bohom obetu. To im však …More
11. september
Sv. MÓRIC (Maurícius), mučeník, a spoločníci
Pôvod mena: z lat. Maurus – pochá- dzajúci z Mauretánie (Afrika); z heb. móri – môj učiteľ. Maurícius bol vodcom rímskej tebanskej légie, v ktorej žoldniermi boli kresťania. Táto légia v počte 6 000 osôb mala stanovisko v Agaunum (dnes St- -Maurice vo Švajčiarsku). V r. 302 žiadali, aby vojaci priniesli bohom obetu. To im však nedovoľovalo svedomie, pretože boli kresťanmi. Vtedy cisár Maximilián prikázal obkľúčiť légiu a dal každého desiateho vojaka popraviť. Nezastrašilo ich to, ostali neoblomní a nasledovali ďalší a ďalší. Légia sa nepoddala. Zabili všetkých, do posledného žoldni ra. Medzi nimi Maurícia, Exupéria i senátora Kandida.
Na mieste pochovania mučeníkov potom postavili kláštor, pri ktorom postupom času vzniklo významné opátstvo, kde žilo až 900 mníchov, a vzni lo mesto. Archeologické výskumy potvrdili jestvovanie kaplnky, ako aj hrobovej jamy.
Sv. Maurícius mal v nemeckom cisárstve zvláštnu úctu. Počas korunovácie cisári dostávali do rúk kopiju sv. Maurícia. Kópiu tejto vzácnej pamiatky daroval cisár Otto III. kráľovi Boleslavovi Chrab- rému. Nachádzala sa vo Vawelskej pokladnici v Krakove. V ikonografii je zobrazený v krátkej tunike rímskeho žoldniera. Jeho atribúty sú palmová vetvička, zástava a kopija, kôň, meč, dýka, štít, štít s orlom.
V niektorých oblastiach je stále zvykom pozvať na oslavu pramatku kmeňa, a vykopať ju kvôli tomu z hrobu, aby mohla byť osobne prítomná na oslave.


Po skončení oslavy mŕtvolu oblečú do nových pohrebných šiat a znova pochovajú. Tento rituál sa vola Famadihana.
style.hnonline.sk/vikend/173946-madagaskar
2003-12-04 08:40:03
Zriadená nová arcidiecéza na Madagaskare

Vatikán:Ján Pavol II. dnes zriadil novú arcidiecézu Toliara na Madagaskare. Zároveň menoval jej prvého arcibiskupa, ktorým sa stal mons. Fulgencius Rabeony, ktorý je jezuitom. Arcidiecéza má 86 tisíc katolíkov, o ktorých duchovné potreby sa stará 38 kňazov a 240 rehoľnýchsestier. Má tiež 22 seminaristov.
www.archivioradiovaticana.va/……More
2003-12-04 08:40:03
Zriadená nová arcidiecéza na Madagaskare

Vatikán:Ján Pavol II. dnes zriadil novú arcidiecézu Toliara na Madagaskare. Zároveň menoval jej prvého arcibiskupa, ktorým sa stal mons. Fulgencius Rabeony, ktorý je jezuitom. Arcidiecéza má 86 tisíc katolíkov, o ktorých duchovné potreby sa stará 38 kňazov a 240 rehoľnýchsestier. Má tiež 22 seminaristov.
www.archivioradiovaticana.va/…/slo-1811
Osýpky na Madagaskare kosia vo veľkom: Zahynulo už viac ako 1200 ľudí, hlavne detí
www.topky.sk/…/Osypky-na-Madag…
Coburg
Dúfam že ich nejde nahovárať na migráciu do EÚ.
johanika likes this.
dalila likes this.