Jazyk
Zobrazení
561
apredsasatoci 10 2

arcibiskup marcel lefebvre -Econe

Máte strach postavit se mimo Církev? Tento strach je ve svém principu chvályhodný, ale vy se zneklidňujete mylnými představami.

jmenoval mě můj biskup současně profesorem v semináři v Liberville; tam jsem vyučoval šest let seminaristy, z nichž někteří později obdrželi milost biskupské hodnosti. Když jsem potom já sám stal biskupem v Dakaru, považoval jsem především za svou povinnost hledat a vzdělávat mladé muže, kteří zaslechli Boží volání a chtějí ho následovat a vést je ke kněžství. K mé radosti jsem mohl mezi jinými vysvětit na kněze i ty, kteří byli poté jmenováni mými nástupci.

Po návratu do Evropy když jsem nastoupil do úřadu generálního představeného Otců od Svatého Ducha, jsem se snažil zachovávat podstatné hodnoty při výchově kněží. Musím bohužel říci, že již tehdy na počátku šedesátých let byl tlak takový a těžkosti tak velké, že jsem cíl, o nějž jsem usiloval nedosáhl. Poznal jsem, že francouzský seminář v Římě, který patřil naší kongregaci si neudržel dobrého ducha, jakého vykazoval ještě v letech 1920 až 1930, když jsem tam byl já seminaristou.

Proč nás považovali za ilegální?
Protože naši seminaristé nenosí u sebe klíč od brány domova, aby se mohli vracet podle libosti, protože se každý večer nedívají od osmi do jedenácti na televizi, protože nenosí kolem krku roláky a protože každé ráno jdou na mši místo toho, aby až do první přednášky zůstali v posteli.

Když bylo nutno otevřít skutečný seminář a já jsem v Econe pronajal dům -bývalou zotavovnu společnosti svatého Bernarda - vyhledal jsem biskupa ze Siónu Mgr. Adama, který mi dal své povolení. Já jsem toto založení nijak dlouho neplánoval, spíše mi bylo přikázáno Boží Prozřetelností. Řekl jsem si: „Pokud se celosvětově rozšíří, bude to znamení, že Bůh je s námi." Rok od roku počet seminaristů rostl; v roce 1970 bylo 11 příchozích, v roce 1974 to bylo 40. U novátorů se šířil nepokoj, bylo jasné, že seminaristy vzděláváme proto, aby byli svěceni a aby tito budoucí kněží sloužili věrně mši Církve, mši tradice a mši všech dob a aby ji zůstali věrni. Musely se najít důvody pro útoky proti nám a my jsme poskytovaly jen tyto důvody ; žádné jiné se nenašly. Ecóne představoval pro neomodernistickou Církev nebezpečí, kterému je nutno čelit dříve než bude pozdě. A tak se objevili 11. listopadu 1974 s prvním sněhem dva apoštolští vizitátoři. Byli z jisté vytvořené komise, kterou jmenoval papež Pavel VI.

Bez vyčkání na úřední rozhodnutí tohoto uzavření mi Mgr. Mamie napsal: „Informoval jsem vás o tom, že koncese udělená mým předchůdcem týkající se Bratrstva sv. Pia X. je zrušena, jakož i zřizovací dekret ze dne 1.11.1970. Toto rozhodnutí vstupuje ihned v platnost."

Církevní právo bylo vytvořeno k tomu, aby nám umožňovalo duchovní život a tak nás vedlo k věčnému životu. Používá-li se těchto zákonů k tomu, aby nám bránily tohoto dosáhnout, aby do jisté míry usmrcovaly náš duchovní život, pak jsme povinni poslušnost odmítnout právě tak, jako všichni občané nějaké země jsou povinni neposlouchat zákon o potratu.
apredsasatoci
@evelina lebebvre = dohnal. nevidim ani jeden dovod preco by som sa mala prave jej pytat.
evelina
apredsasatoci pred 1 hodinou
@evelina vobec nic im nevycitaju.

Ozaj niIč? Spýtaj sa Alici ...
apredsasatoci
@evelina vobec nic im nevycitaju. lefebvre sa snazit zachranit Ducha Cirkvi, tym ze zalozil ECONE. "velky" pavol VI. a spol. mu to zrusil. aby dalej mohli skodit Cirkvi.
odporucam precitat si cely lefebvrov dopis bezradnym katolikom. potom pochopis co sa deje s cirkvou. o aky plan ide a aj dohnalove konanie. je to velmi dolezite. ide predsa o nase duse.
evelina
@apredsasatoci Nerozumiem tomu, čo vyčítajú lefebristi dohnalovcom.
apredsasatoci
@evelina prave v tomto clanku to vysvetluje preco zalozil seminar. preto iste vysvatil aj 4 biskupov. nerozumiem, comu nerozumies.
evelina
Mám jednu otázku: _nevysvatil snad arcibiskup marcel lefebvre biskupa a to bez súhlasu Vatikánu?
apredsasatoci
@Zedad aj apostoli boli exkomunikovani, ci prenasledovani zidmi. myslis si, ze su zatrateni?
pisem to druhykrat: organizacia nie je organizmus = telo Kristove. to je NUMBER ONE!!!
Zedad
apredsasatoci - no a kdo to je? Jsou to exkomunikovaní?
apredsasatoci
@Zedad dobra otazka. je velmi nebezpecne stat mimo Kristov organizmus. je absolutne jedno, ci si v, alebo mimo Kristovu organizaciu.
Zedad
A co to je postavit se mimo Církev? Církev přece ustanovil Ježíš Kristus a ona je jedna a je svatá!