Język
Wyświetlenia
82
frondziak

Dyplomata NATO: Rosja może zaatakować Polskę drogą lądową. USA wzywają do zwiększenia gotowości bojowej

Fot. U.S. Army Europe via Flickr, CC 0

Waszyngton wzywa europejskich sojuszników do zwiększenia gotowości bojowej sił NATO w Europie – informuje Voice of America.

W celu powstrzymania potencjalnej rosyjskiej agresji Stany Zjednoczone wzywają europejskich sojuszników do zwiększenia gotowości bojowej batalionów, statków i samolotów NATO w Europie.

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych James Mattis będzie starał się uzyskać szerokie poparcie dla tego planu na spotkaniu szefów obrony NATO, które odbędzie się 7 czerwca w Brukseli. Jak twierdzą czterej przedstawiciele USA i NATO, przygotowuje to grunt dla przywódców krajów Sojuszu, którzy mogą zatwierdzić ten plan na lipcowym szczycie.

Ta informacja została opublikowana przez agencję informacyjną Reuters.

Plan przewiduje, że NATO będzie miało 30 batalionów lądowych (prawie 30 tys. żołnierzy), 30 eskadr myśliwców i 30 okrętów gotowych do działania w ciągu 30 dni.

„Mamy przeciwnika (Rosję), który może szybko wejść na terytorium państw bałtyckich i Polski w ramach naziemnego ataku”
– powiedział wysoki rangą dyplomata NATO, który zna szczegóły amerykańskiej strategii, znanej jako plan „30-30-30-30”.

„Nie możemy pozwolić sobie na miesiące na mobilizację”
– dodał.

Jak powiedział jeden z przedstawicieli władz amerykańskich, inicjatywa ta ma na celu przede wszystkim przeciwdziałać Rosji i wpisuje się w narodową strategię obrony Pentagonu na rok 2018, w której Moskwa jest oskarżana o próbę podważenia pozycji NATO.

dam/jagiellonia.org/aby-powstrzymac…

www.fronda.pl/a/dyplomata-nato-…