Język
Wyświetlenia
1,3 tys.
ledun

Jesteśmy oszukiwani! Inspekcja Handlowa ujawnia - 70 proc. firm nieprawidłowo przygotowuje posiłki m.in. dla szkół i szpitali!

Inspekcja Handlowa sprawdziła 83 firmy cateringowe, które przygotowują posiłki dla szpitali, szkół, domów dziecka, sanatoriów. Kontrolerzy wykryli nieprawidłowości u ponad 70 proc. przedsiębiorców.

- Firmy używały przeterminowanych produktów, nie podawały informacji o alergenach, stosowały tańsze zamienniki, a porcje były niedoważone.

Posiłki serwowane w szpitalach nie poprawiły się znacząco. Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy firmy cateringowe zastosowały się do zaleceń z ubiegłorocznych kontroli. W pierwszej kolejności wzięła pod lupę przedsiębiorców, którzy przyrządzają posiłki dla pacjentów i do których w poprzednim roku były zastrzeżenia. Dodatkowo sprawdziła firmy cateringowe szykujące jedzenie dla: szkół, przedszkoli, żłobków, sanatoriów, domów opieki społecznej, domów dziecka i ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych. W sumie 83 zakłady, które gotowały dla 282 instytucji. Wytypowała je m.in. na podstawie informacji z Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Kontrola odbyła się w I kwartale 2017 r. w całej Polsce.

Wyniki nie są dobre. Inspektorzy wykryli nieprawidłowości u 59 firm (71,1 proc.). Najbardziej rażące to brak informacji o alergenach, stosowanie tańszych składników, używanie przeterminowanej żywności, niehigieniczne warunki przechowywania jedzenia, zaniżane porcje oraz niezgodność jadłospisu z umowami, które firmy cateringowe zawarły ze szkołami, szpitalami lub innymi instytucjami.

Przykłady:

- Zgodnie z jadłospisem posiłek dla dzieci miał zawierać m.in. masło, kakao i sałatkę owocową z jogurtem naturalnym. Zamiast tego maluchy ze żłobka dostały: miks tłuszczowy, napój kakaowy typu instant i produkt jogurtopodobny.

- Kontrolerzy znaleźli w magazynach firm cateringowych przeterminowane produkty, m.in.: twaróg śmietankowy – o 6 dni, mięso drobiowe – o 11 dni, szynkę wyborową - o 12 dni, kaszę manną BIO - o 35 dni, koncentrat mąki niskobiałkowej - o 173 dni.

- Resztki żywności przechowywano w brudnych zamrażarkach, w jednej w otwartym worku na śmieci bez żadnych oznaczeń były skrawki mięsa i wędlin oraz krupnioki.

- W jadłospisie dla pacjentów zabrakło informacji o tym, że podawane na kolację parówki zawierają soję i seler (inne alergeny wykazano), co mogło mieć znaczenie dla osób uczulonych na te składniki.

- Uczniowie gimnazjum dostali za małe porcje naleśników z dżemem truskawkowym – 119-196 g zamiast obiecanych 250 g. Dzieciom z podstawówki i pacjentom szpitala serwowano natomiast mniejsze kotlety mielone.

- Zgodnie z umową firma cateringowa miała zapewnić szkole w tygodniu: 3 dania mięsne, 1 danie rybne i 1 danie jarskie, a także codziennie porcję warzyw i owoców oraz kompot. Tymczasem dostarczyła: 3 dania jarskie, 2 dania mięsne, raz marchewkę z groszkiem i 3 razy herbatę owocową.

Przedsiębiorcy już w czasie kontroli uzupełniali brakujące informacje w jadłospisach, wycofywali przeterminowane produkty i usuwali inne nieprawidłowości. Inspekcja Handlowa nałożyła na winnych kary i mandaty – w sumie ok. 28 tys. zł, cztery postępowania jeszcze się toczą. Skierowała też dwa wnioski do sądu o ukaranie za wykroczenia. Ponadto zawiadomiła o nieprawidłowościach organy nadzoru sanitarnego i weterynaryjnego, urzędy miar oraz wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje, aby szpitale, szkoły, przedszkola i inne podobne instytucje zwiększyły nadzór nad firmami, które dostarczają im jedzenie. Zalecamy, aby weryfikowały, czy posiłki są zgodnie z zawartymi umowami. Jeśli nie, jest to nienależyte wykonanie kontraktu i należy egzekwować kary umowne. O nieprawidłowościach instytucje powinny też zawiadamiać Inspekcję Handlową, a w przypadku niespełnienia wymagań sanitarnych i zdrowotnych także Państwową Inspekcję Sanitarną.

Informacje o wynikach poszczególnych kontroli można uzyskać w wojewódzkich inspektoratach IH.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

telewizjarepublika.pl/jestesmy-oszuki…

Napisz komentarz …
predex
Nie liczyłbym na troske o nas , raczej to jest wojna gangów.
Rebelius
@mk2017 Otóż to - wszystko zależy od zarządzających.
mk2017
Wszystko zależy chyba od zarządzających szpitalami. Jedni się starają, inni mniej, życie.
--------------------------------------------------------------------------------
Rebelius teraz
@mk2017 Neurologia w jednym z warszawskich szpitali.Catering. Obiady bardzo dobre,śniadania też. Z kolacjami różnie bywało,ale nie najgorzej.
Rebelius
@mk2017 Neurologia w jednym z warszawskich szpitali.Catering. Obiady bardzo dobre,śniadania też. Z kolacjami różnie bywało,ale nie najgorzej.
P.s. Przez kilka dni nie wolno mi było się ruszyć,więc pomagała mi pielęgniarka,na którą nie musiałem czekać,aż posiłek wystygł.
mk2017
Rebelius To nie przesada. Dwa miesiące temu leżalam 2 tygodnie w szpitalu, w tym czasie prawie codziennie na obiad byl krupnik z ciemnej kaszy i pulpety bez smaku. Na śniadanie i kolacje prawie codziennie to samo. Marzylam tylko o zmianie smaku. To chyba można zrobić i to niedużym kosztem?
-------------------------------------------------------------------------
Rebelius 14 minuty temu
Oj bez … Więcej
Rebelius
Oj bez przesady,szpital to nie Holiday Inn albo inny Sheraton. Do szpitala idzie się leczyć,a nie objadać. Poza tym w Polsce nie brakuje rodzin,dla których głównym posiłkiem jest chleb posmarowany najtańszą margaryną i marmolada. Gorzej ma się sprawa,gdy chodzi o domy dziecka i szkoły.
VRS
@predex

Dorzuciłbym też spożywcze salony bingo czyli popularne "biedronki", gdzie notorycznie się robi w wała Polaków błędnymi cenami przy produktach. Jakby pan Jasio podmienił kod na skarpetkach toby poszedł pod sąd za oszustwo. Jak pan Geronimo ma inne ceny na sklepie, a inne na kasie to problemu nie ma.
VRS
Pacjenci w szpitalach pewnie się ucieszą, że otrzymają bezcenną informację o soi w parówkach. Dzięki temu życie w szpitalu uzyska nową jakość. Wielki sukces kontrolerów, może wezmą się sami za katering?
predex
Mam nadszieje ,że ta akcja nie łsuży eliminacji kateringu,że nastepna bedzie dotyczyc np resteuracji, w tym Mc dONALD I ESZYSTKICH SIECIOWEK W SUPERMARKETACH.
Traper lubi to. 
predex
Biora sie za konkurencję resteuracji, czyzby sprzedaz w resteuracjach spadła.

Mniam,mniam, na tym zdjęciu to jedzonko jest cacy.
mk2017
Wyżywienie w szpitalach - masakra.
VRS lubi to. 
Matricaria
Podłe jedzenie w sklepach już nikogo nie dziwi,tak samo w jadłodajniach,sumienia ludzie nie mają żeby tak się nawzajem truć.Kupisz kiełbasę niby szynkowa,ładnie wygląda ale coś z nią nie tak,leży,leży w lodówce zepsuć się nie chce,no to może kotu dam,kot nie chce tknąć,niegłupi,tyle tam chemii że strułby się.Zamiast jeść byle co to już lepiej napić się coś dobrego:
Gdy zaś nastała kawa i rozeszła… Więcej