Język
Wyświetlenia
1,3 tys.
ledun 9 1

Jesteśmy oszukiwani! Inspekcja Handlowa ujawnia - 70 proc. firm nieprawidłowo przygotowuje posiłki m.in. dla szkół i szpitali!

Inspekcja Handlowa sprawdziła 83 firmy cateringowe, które przygotowują posiłki dla szpitali, szkół, domów dziecka, sanatoriów. Kontrolerzy wykryli nieprawidłowości u ponad 70 proc. przedsiębiorców.

- Firmy używały przeterminowanych produktów, nie podawały informacji o alergenach, stosowały tańsze zamienniki, a porcje były niedoważone.

Posiłki serwowane w szpitalach nie poprawiły się znacząco. Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy firmy cateringowe zastosowały się do zaleceń z ubiegłorocznych kontroli. W pierwszej kolejności wzięła pod lupę przedsiębiorców, którzy przyrządzają posiłki dla pacjentów i do których w poprzednim roku były zastrzeżenia. Dodatkowo sprawdziła firmy cateringowe szykujące jedzenie dla: szkół, przedszkoli, żłobków, sanatoriów, domów opieki społecznej, domów dziecka i ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych. W sumie 83 zakłady, które gotowały dla 282 instytucji. Wytypowała je m.in. na podstawie informacji z Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Kontrola odbyła się w I kwartale 2017 r. w całej Polsce.

Wyniki nie są dobre. Inspektorzy wykryli nieprawidłowości u 59 firm (71,1 proc.). Najbardziej rażące to brak informacji o alergenach, stosowanie tańszych składników, używanie przeterminowanej żywności, niehigieniczne warunki przechowywania jedzenia, zaniżane porcje oraz niezgodność jadłospisu z umowami, które firmy cateringowe zawarły ze szkołami, szpitalami lub innymi instytucjami.

Przykłady:

- Zgodnie z jadłospisem posiłek dla dzieci miał zawierać m.in. masło, kakao i sałatkę owocową z jogurtem naturalnym. Zamiast tego maluchy ze żłobka dostały: miks tłuszczowy, napój kakaowy typu instant i produkt jogurtopodobny.

- Kontrolerzy znaleźli w magazynach firm cateringowych przeterminowane produkty, m.in.: twaróg śmietankowy – o 6 dni, mięso drobiowe – o 11 dni, szynkę wyborową - o 12 dni, kaszę manną BIO - o 35 dni, koncentrat mąki niskobiałkowej - o 173 dni.

- Resztki żywności przechowywano w brudnych zamrażarkach, w jednej w otwartym worku na śmieci bez żadnych oznaczeń były skrawki mięsa i wędlin oraz krupnioki.

- W jadłospisie dla pacjentów zabrakło informacji o tym, że podawane na kolację parówki zawierają soję i seler (inne alergeny wykazano), co mogło mieć znaczenie dla osób uczulonych na te składniki.

- Uczniowie gimnazjum dostali za małe porcje naleśników z dżemem truskawkowym – 119-196 g zamiast obiecanych 250 g. Dzieciom z podstawówki i pacjentom szpitala serwowano natomiast mniejsze kotlety mielone.

- Zgodnie z umową firma cateringowa miała zapewnić szkole w tygodniu: 3 dania mięsne, 1 danie rybne i 1 danie jarskie, a także codziennie porcję warzyw i owoców oraz kompot. Tymczasem dostarczyła: 3 dania jarskie, 2 dania mięsne, raz marchewkę z groszkiem i 3 razy herbatę owocową.

Przedsiębiorcy już w czasie kontroli uzupełniali brakujące informacje w jadłospisach, wycofywali przeterminowane produkty i usuwali inne nieprawidłowości. Inspekcja Handlowa nałożyła na winnych kary i mandaty – w sumie ok. 28 tys. zł, cztery postępowania jeszcze się toczą. Skierowała też dwa wnioski do sądu o ukaranie za wykroczenia. Ponadto zawiadomiła o nieprawidłowościach organy nadzoru sanitarnego i weterynaryjnego, urzędy miar oraz wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje, aby szpitale, szkoły, przedszkola i inne podobne instytucje zwiększyły nadzór nad firmami, które dostarczają im jedzenie. Zalecamy, aby weryfikowały, czy posiłki są zgodnie z zawartymi umowami. Jeśli nie, jest to nienależyte wykonanie kontraktu i należy egzekwować kary umowne. O nieprawidłowościach instytucje powinny też zawiadamiać Inspekcję Handlową, a w przypadku niespełnienia wymagań sanitarnych i zdrowotnych także Państwową Inspekcję Sanitarną.

Informacje o wynikach poszczególnych kontroli można uzyskać w wojewódzkich inspektoratach IH.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

telewizjarepublika.pl/jestesmy-oszuki…
predex
Nie liczyłbym na troske o nas , raczej to jest wojna gangów.
mk2017
Wszystko zależy chyba od zarządzających szpitalami. Jedni się starają, inni mniej, życie.
--------------------------------------------------------------------------------
Rebelius teraz
@mk2017 Neurologia w jednym z warszawskich szpitali.Catering. Obiady bardzo dobre,śniadania też. Z kolacjami różnie bywało,ale nie najgorzej.
mk2017
Rebelius To nie przesada. Dwa miesiące temu leżalam 2 tygodnie w szpitalu, w tym czasie prawie codziennie na obiad byl krupnik z ciemnej kaszy i pulpety bez smaku. Na śniadanie i kolacje prawie codziennie to samo. Marzylam tylko o zmianie smaku. To chyba można zrobić i to niedużym kosztem?
-------------------------------------------------------------------------
Rebelius 14 minuty temu
Oj bez … Więcej
VRS
@predex

Dorzuciłbym też spożywcze salony bingo czyli popularne "biedronki", gdzie notorycznie się robi w wała Polaków błędnymi cenami przy produktach. Jakby pan Jasio podmienił kod na skarpetkach toby poszedł pod sąd za oszustwo. Jak pan Geronimo ma inne ceny na sklepie, a inne na kasie to problemu nie ma.
VRS
Pacjenci w szpitalach pewnie się ucieszą, że otrzymają bezcenną informację o soi w parówkach. Dzięki temu życie w szpitalu uzyska nową jakość. Wielki sukces kontrolerów, może wezmą się sami za katering?
predex
Mam nadszieje ,że ta akcja nie łsuży eliminacji kateringu,że nastepna bedzie dotyczyc np resteuracji, w tym Mc dONALD I ESZYSTKICH SIECIOWEK W SUPERMARKETACH.
predex
Biora sie za konkurencję resteuracji, czyzby sprzedaz w resteuracjach spadła.

Mniam,mniam, na tym zdjęciu to jedzonko jest cacy.
mk2017
Wyżywienie w szpitalach - masakra.
Matricaria
Podłe jedzenie w sklepach już nikogo nie dziwi,tak samo w jadłodajniach,sumienia ludzie nie mają żeby tak się nawzajem truć.Kupisz kiełbasę niby szynkowa,ładnie wygląda ale coś z nią nie tak,leży,leży w lodówce zepsuć się nie chce,no to może kotu dam,kot nie chce tknąć,niegłupi,tyle tam chemii że strułby się.Zamiast jeść byle co to już lepiej napić się coś dobrego:
Gdy zaś nastała kawa i rozeszła… Więcej