Język
Wyświetlenia
11,8 tys.
zbyszek 37

Sprostowanie do nauk ks. Natanka na temat medalika św. Benedykta

Źródło:

Z wszystkimi symbolami, także religijnymi, jest tak, że ulegają one modyfikacjom na przestrzeni wieków. Najlepiej to widać na przykładzie samego Krzyża Chrystusowego gdzie ewoluował on od litery T poprzez krzyż grecki (równoramienny) do krzyża łacińskiego, czy wreszcie krucyfiksu, aż po współczesne coraz częstsze przedstawianie na krzyżu Chrystusa Zmartwychwstałego.

Nie inaczej było i z krzyżem oraz medalikiem św. Benedykta. Przedstawia on w zasadzie kilka ideogramów, opisanych choćby w książeczce "Medalik św. Benedykta" wydawanej przez nasze wydawnictwo. Nie ma czegoś takiego, jak "właściwy medalik co do wzoru" bo takiego wzoru nigdy nie było. Wszystko opiera się na tradycji, w której kolejne wieki dodawały lub ujmowały poszczególne elementy. Z resztą nikt szczególnie tego nie śledził w przypadku medalika św. Benedykta, bo jego szeroka popularność zaczęła się w Polsce dopiero w XX w. Można mówić ewentualnie o elementach charakterystycznych - skrótach deklamacji, która sensu stricte nie jest żadnym egzorcyzmem (egzorcyzm jest formą
liturgiczną i parasakramentalną) lecz czymś w rodzaju aktu wiary:

C S S M L - Crux Sacra Sit Mihi Lux Słowa te oznaczają: “Krzyż święty niech będzie mi światłem”.
N D S M D - Non Draco Sit Mihi Dux Zdanie to brzmi w tłumaczeniu: “Niech smok nie będzie mi przewodnikiem”
V R S N S M V S M Q L I V B: Vade Retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana. Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas.

W języku polskim ten niby-egzorcyzm brzmi: Idź precz szatanie, Nie kuś mnie do próżności. Złe jest to co podsuwasz, Sam pij truciznę.

Innymi charakterystycznymi elementami są: postać św. Benedykta (z reguły z pastorałem i księgą reguły, może ale nie musi być też kruk i kielich z trucizną, bądź wężem), może być także dodatkowo modlitwa Eius in obitu nostro praesentia muniamur czyli: Niech jego obecność broni nas w chwili śmierci. Św. Benededykt jest bowiem patronem dobrej śmierci. Elementem raczej stałym jest także C S P B będące skrótem od Crux Sancti Patris Benedicti czyli Krzyż Świętego Ojca Benedykta.

Cała ta treść wynika z żywotu św. Benedykta opisanego w II cz. Dialogów Grzegorza Wielkiego. Zachęcamy do jego lektury - on wyjaśnia dlaczego na medaliku ma prawo pojawić się kruk, wąż, czy nawet ruiny klasztoru.

Natomiast to czy na medaliku jest PAX czy IHS nie świadczy o jego ważności, czy nieważności. Sam krzyż jest symbolem Chrystusa więc monogram IHS po prostu nie jest konieczny, choć oczywiście należy pamiętać o świętości Imienia Jezus. Jednak PAX - dewiza benedyktyńska nie oznacza niczego innego jak Pokój w Chrystusie. Tylko Chrystus jest absolutnym gwarantem Pokoju, rozumianego oczywiście na płaszczyźnie duchowoosobowościowej a nie polityczno-społecznej. Tak więc, czy na medaliku będzie IHS czy PAX dochodzimy do jedynego źródła jakim jest Chrystus. Z racji tego, że medalik i krzyż jest symbolem, a nie przedmiotem magicznym, nie ma też znaczenia czy litery i wizerunki na nim muszą być wybite w sposób idealnie czytelny i dokładny. Ma to bardziej charakter estetyczny i związany raczej z tym, czy traktujemy symbol poważnie czy w sposób kiczowaty, ale to zależy już od dyspozycji wewnętrznej danej osoby. Nie jest przecież tak, że szatan i inne demony podchodzą do człowieka i czytają napis na medaliku. Jak jest on dokładny to uciekają do otchłani, a jak jest niedokładny i z PAX zamiast IHS to dręczą właściciela medalika. Takie wnioski mogą jednak narzucać się z kazania ks. Natanka, który jest słabym teologiem życia duchowego i uprawia pobożny katolicki zabobon, zwykłą idolatrię. Tak samo z resztą czyni w przypadku tzw. Cudownego Medalika z objawienia na Rue du Bac.

Medalik św. Benedykta przypomina o bezwzględnej walce, jaką Jezus Chrystus toczy z szatanem między innymi za pomocą swoich świętych sług - jak św. Benedykt. Dewocjonalia katolickie są jednak przez wielu mylone z talizmanami i innymi przedmiotami, które według myślenia zabobonnego chronią same z siebie posiadacza przed złymi duchami. Jest to nie tylko mylne pojmowanie dewocjonaliów ale także dokładne ich zaprzeczenie i grzech przeciw pierwszemu przykazaniu. Dewocjonalia mają za zadanie symbolizować wiarę człowieka w Bożą opiekę. Drugim zadaniem jest dodawanie posiadaczom motywacji do życia duchowego i sakramentalnego. Same z siebie są jedynie zwykłymi przedmiotami nie posiadającymi żadnej, poza materialną wartości. Nie inaczej jest z medalikiem św. Benedykta. Nadawanie przedmiotom cech duchowych to filozoficzny monizm lub panteizm - obie teorie sprzeczne z wiarą w jednego, wszechmocnego Boga. Niekiedy przypisuje się medalikowi moc wypędzania złych duchów i traktuje się go jako swego rodzaju odgromnik blokujący działanie szatana.

Tak na prawdę jest to tylko srebrny krążek. Niesie on jednak niebagatelną treść, która z pewnością może pomóc katolikowi przeżywać swoją wiarę oraz opierać się zakusom diabła.
Polecamy fragment Katechizmu Kościoła Katolickiego 1674-1676 na temat pobożności ludowej oraz arcyważne zdanie na temat sakramentaliów (do których należy i medalik św. Benedykta) z KKK 1670: "Sakramentalia nie udzielają łaski Ducha Świętego na sposób sakramentów, lecz przez modlitwę Kościoła uzdalniają do przyjęcia łaski i dysponują do współpracy z nią" !!!

TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Oprac. SM

Źródło:

Napisz komentarz …
viva
Nie, no po prostu jeszcze raz muszę się odnieść to bełkotu, który próbuje usprawiedliwić zmianę medalika.teraz otworzył mi się cały tekst i dopiero teraz go w całości przeczytałem. To jakiś BEŁKOT - jeśli pisze to osoba swiecka, to niech tam ale jesli zakonnik to pobłądziłeś bracie i za bardzo jesteś zapatrzony w biznes. Piszesz że demon nie czyta co jest napisane itd. itd. - brednie - chłopie … Więcej
viva
Do mojego imiennika Zbyszka
Absolutnie się nie zgadzam z Twoją tezą -

Wzór medalika św. Benedykta został unormowany przez Papieza Benedykta XIV 12.03.1742 roku. i nie ma że świat idzie do przodu i pora na zmiany - otóż nie!!!.
Już samo wywalenie IHS - Jezusa Chrystusa w imikę pokoju jest perfidną i nikczemną manipulacją. Dlaczego manipulacją? - otóż dla tego bo każdy z naspowie powie, że pokój …
Więcej
tahamata lubi to. 
JanSmithNewYork
Zakonnicy z Tyńca popadli w ekskomunikę ze względu na promocję buddyzmu i jogii.

W klasztorach benedyktyńskich dokonuje się inicjacji buddyjskich co jest równoznaczne z apostazją.
JanSmithNewYork
Benedyktyni z Tyńca, opamiętajcie się !
Dlaczego usunęliście Najświętszy Sakrament do bocznej nawy kościoła ?
Dlaczego dopuszczacie praktyki okultystyczne zapraszając mnichów, joginów mieszając medytację chrześcijańską ze wschodnią.
Dlaczego, zamiast ewangelizować zabraliście się za czysty biznes pod tytułem " Produkty benedyktyńskie ".
Otóż pobłądziliście i Pan Wam o tym przypomni, a ten artykuł… Więcej
JanSmithNewYork
Usunąć imię Boga - Jezus i zastąpić je słowem - Pokój

No ... zmienił stryjek siekierke na kijek ...

Niech benedyktyni napiszą jak tam po inicjacji buddyjskiej .. czy lepiej im się modli ?

I czy jak wystrzelą mantrą 100 razy na minutę "Marana tha" to życie duchowe im się lepiej rozwija ?

Może teraz artykuły:
Dlaczego usunięto imię Jezus z medalika ?
Dlaczego dokonuje się inicjacji buddyjskich … Więcej
jerzy1
Szatan ogromnie się wścieka kiedy zostaje zdemaskowany w strukturach i działaniu kościoła i niekiedy przemawia nawet przez osoby konsekrowane.
ZBM
"Nie jest przecież tak, że szatan i inne demony podchodzą do człowieka i czytają napis na medaliku. Jak jest on dokładny to uciekają do otchłani, a jak jest niedokładny i z PAX zamiast IHS to dręczą właściciela medalika. Takie wnioski mogą jednak narzucać się z kazania ks. Natanka, który jest słabym teologiem życia duchowego i uprawia pobożny katolicki zabobon, zwykłą idolatrię. Tak samo z … Więcej
gruhus
Jeszcze coś dodam o mądrości. Mądrość czyta nasze serce, jeśli zauważy że jest coś nie tak to odejdzie, nie będzie pomagać przewrotnemu. Dlatego jest tak ważna praca nad sobą. Czytajcie nauki Pana Jezusa i stosujcie je. Mamy się zaprzeć samego siebie, bo nasze ciało będzie uważać inaczej.I oddajcie Bogu wszystko aby szatan Was nie straszył że Wam coś zabierze,inaczej nie przestaniecie się bać.
tahamata
malgorzata__13 — 2013-04-17 21:39:05:
Papież przypomniał prześladowania w Japonii w XVII wieku, kiedy wypędzono misjonarzy katolickich, a wspólnoty chrześcijańskie pozostały przez 200 lat bez księży.(...)
============
Tutaj jest bardzo dobry artykuł o tym cudzie wiary: Męczeństwo w Kraju Kwitnącej Wiśni - Grzegorz Kucharczyk
gruhus
Mądrość pochodzi od Boga, Święci ją posiedli,a niektórzy nie byli wykształceni w szkołach ziemskich. Dlatego mądrość wybiera czyste serce i szczere chęci. Szukacie jej po wszystkich książkach,a Ona sama wybiera do kogo przyjść.I naucza po swojemu, po kryjomu, po cichu. Dlatego musimy iść drogą jaką nam wskazuje Jezus, abyśmy byli godni żyć wiecznie.
David44PL
malgorzata__13 — 2013-04-17 21:21:56:
Po lekturze można dojść do wniosku,że teraz od medalika silniejsze działanie mają produkty benedyktyńskie:zioła,warzywa,makarony,tudzież majonez chrzanowy (nic specjalnego).
-----------------------------------------------------------------
To może i kremówki?
www.e-commerce.pl/…/Wadowickie-Krem…
tomo
@Gruchus Owszem w egzorcyzmach Bóg uwalnia, nie ludzie, ale bez pomocy człowieka egzorcyzm nie doszedłby do skutku. Pomagałem kilkukrotnie i mogę cię zapewnić, że wyjęcie w 6 osób opętanej osoby z samochodu jest naprawdę trudną czynnością. Szatan potrafi się odwdzięczyć i nękać Księdza i osoby wspomagające. Jestem przekonany, że medalik wielokrotnie ochronił mnie przed działaniem złego oraz … Więcej
gruhus
Do medalik jest dodana modlitwa którą się odmawia przynajmniej raz w tygodniu."światłem niech będzie mi krzyż święty,a nigdy wodzem smok przeklęty. Idź precz szatanie duchu złości nigdy mnie nie Kuś do marności.złe to co proponujesz mi, sam swoją truciznę pij.
malgorzata__13
Papież przypomniał prześladowania w Japonii w XVII wieku, kiedy wypędzono misjonarzy katolickich, a wspólnoty chrześcijańskie pozostały przez 200 lat bez księży. Po powrocie, misjonarze znaleźli wszystkie wspólnoty żyjące normalnie, wszyscy katolicy byli ochrzczeni, znali katechizm, żyjący w małżeństwach sakramentalnych - dzięki pracy ochrzczonych. "Jest to wielka odpowiedzialność nas, … Więcej
gruhus
Tahamata czy ja coś takiego powiedziałem, chodzę do spowiedzi, do komunii, jestem taki sam jak ty, może nawet trochę gorszy.
tahamata
gruhus.. przerażasz mnie. Czy to znaczy, że Ty Kościoła i Sakramentów (siedmiu) nie potrzebujesz?
gruhus
A jeśli chodzi o egzorcyzmy to za każdym razem to Bóg uwalnia i Bóg leczy, nie przedmioty i nie ludzie.
akwamaryna
Przez ten "srebrny krążek" można uzyskać odpust zupełny... smutek...
www.liturgialatina.org/benedictine/stbenmedal.htm

ps. może jest ktoś kto czuje się na siłach by tekst z powyższej strony przetłumaczyć na język polski? Jak widać potrzeba jest...
gruhus
O kościół mamy się nie martwić,a ja nie jestem w żadnym zarządzie kościelnym,i nie do mnie należy prowadzenie kościoła. Bóg posadził ludzi na każdym stanowisku i to On będzie ich z tego rozliczał. Ja mam swoje zajęcia za które odpowiem przed Panem.
Deon
Czyli wg wykładni benedyktyńskiej można założyć na szyję pęto ich kiełbasy jako egzorcyzm. Wszak i dewiza i kiełbasa benedyktyńskie.
Deon
@gruhus

Ale to nie dewiza benedyktyńska "PAX" jest egzorcyzmem ,ale Imię Jezus IHS. A Medal św.Benedykta jako całość jest z założenia egzorcyzmem.
malgorzata__13
Po lekturze można dojść do wniosku,że teraz od medalika silniejsze działanie mają produkty benedyktyńskie:zioła,warzywa,makarony,tudzież majonez chrzanowy (nic specjalnego).
tahamata
Lepiej nosić medalik, niż nie nosić. Nie każdy jest takim doskonałym chrześcijaninem, jak Ty gruhusie.

Mam nadzieję, że jesteś katolikiem i żyjesz w łasce uświęcającej? Bo mówisz o wszystkim, tylko o jedynym Kościele Chrystusowym jakby rzadziej...
gruhus
Co z tego że ktoś nosi krzyżyk czy medalik, jak w środku brak mu chęci podążać za Panem Jezusem. Bóg czyta nasze serce,a nie medalik na szyi. Noszenie oczywiście pokazuje nasze przywiązanie do Boga, ale tutaj potrzebna jest współpraca z Bogiem. Słuchajmy co Pan do nas mówi i postępujemy według nauk, aby się Panu podobało. Porzućmy grzech i starajmy się nie wracać do niego. Jeśli będziemy się … Więcej
Deon
Muszę z przykrością przyznać,że jestem co najmniej zaskoczony treścią tych objaśnień. Medalik św.Benedykta "zwykłym srebrnym krążkiem" ? Że niby nie ma znaczenia,co jest na nim wyryte ? Coś się chyba komuś pomieszało z poplątaniem.
modernistae prohibere
Kiełbaski benedyktyńskie osiągają w sklepach bardzo wysokie ceny. Śmiem przypuszczać, że zakon został obciążony podatkiem od koszerności.
_Stefanek,
Nie obrażam i nie będę nigdy obrażał prawdziwych hierarchów oddanych Ojcu Świętemu. To że akt wyszedł ze Stolicy Apostolskiej nie jest równoznaczne z tym że jest zaakceptowany lub zatwierdzony przez Ojca Świętego .Było by tak gdyby nie ta lista :
gloria.tv
malgorzata__13
U mnie na osiedlu w sklepie mięsnym też pełno benedyktyńskich produktów ,i zapewniam że nie są to medaliki.
Aż dziw że tak zapracowani mnisi znaleźli czas na referacik o dewocjonaliach.
tahamata
Stefanek... czy Ty aby nie obrażasz hierarchów Kościoła łącznie z Wielkim i Świętym papieżem?

OGÓLNE WPROWADZENIE DO MSZAŁU RZYMSKIEGO
Z TRZECIEGO WYDANIA MSZAŁU RZYMSKIEGO RZYM 2002

KONGREGACJA DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW
Prot. 795/02/L DLA POLSKI

Na prośbę Jego Eminencji Józefa kard. Glempa, Arcybiskupa Warszawskiego, Przewodni-czącego Konferencji … Więcej
Deon
Wygląd medalionu jest bardzo istotny, ponieważ to nie medalion jako taki jest egzorcyzmem ale słowa na nim zawarte.
Awers medalionu zawiera:
Wizerunek św. Benedykta ubranego w strój zakonny z kapturem.
Zakonnik trzyma w prawej ręce krzyż, a w lewej ręce – księgę.
Pod krzyżem znajduje się kielich z wypełzającym z niego wężem, a pod księgą – kruk kroczący obok bochenka chleba. Zarówno kruk jak i … Więcej
_Stefanek,
tahamata — 2013-04-17 20:30:20: Dyzma... Benedyktyni zastosowali obowiązujące prawo, zawarte we "Wprowadzeniu do Mszału rzymskiego":

"314. Biorąc po uwagę przestrzenny układ każdego kościoła i zgodne z prawem miejscowe zwyczaje, Najświętszy Sakrament należy przechowywać w tabernakulum umieszczonym w części kościoła odpowiednio godnej i przyozdobionej oraz sprzyjającej modlitwie124.

Tabernaku…
Więcej
tomo
Noszę medalik kupiony w Częstochowie pod Klasztorem z literami IHS. Na szczęście można jeszcze takie dostać. A co do Benedyktynów z Tyńca to będąc tam w zeszłym roku byłem zszokowany bo na terenie klasztoru w niedzielę można było kupić w sklepie np. kiełbasę, wędliny i produkty "benedyktyńskie" O ile jestem jeszcze w stanie zrozumieć otwartą kawiarnię ale sklep spożywczy to chyba przesada. Zakaz … Więcej
_Stefanek,
Dyzma — 2013-04-17 20:24:15: Benedyktyni z Tyńca, opamiętajcie się !
Dlaczego usuneliście Najświętszy Sakrament do bocznej nawy kościoła ?
==========================================
...ktoś z hierarchów wKK-ckim ciężko sie do tego przykłada ,aby to "barbarzyństwo " -stało sie standardem w Kościołach Polskich. Bardzo rażący przypadek w Magdalence k/ Warszawy.
tahamata
Dyzma... Benedyktyni zastosowali obowiązujące prawo, zawarte we "Wprowadzeniu do Mszału rzymskiego":

"314. Biorąc po uwagę przestrzenny układ każdego kościoła i zgodne z prawem miejscowe zwyczaje, Najświętszy Sakrament należy przechowywać w tabernakulum umieszczonym w części kościoła odpowiednio godnej i przyozdobionej oraz sprzyjającej modlitwie124.

Tabernakulum winno być zwykle jedno, nieru…
Więcej
Dyzma
Benedyktyni z Tyńca, opamiętajcie się !
Dlaczego usuneliście Najświętszy Sakrament do bocznej nawy kościoła ?
Dlaczego dopuszczacie praktyki okultystyczne zapraszając mnichów, joginów mieszając medytację chrześcijańską ze wschodnią.
Dlaczego, zamiast ewangelizować zabraliście się za czysty biznes pod tytułem " Produkty benedyktyńskie ".
Otóż pobłądziliście i Pan Wam o tym przypomni, a ten artykuł… Więcej
andrzejandy
Cytat: "Z racji tego, że medalik i krzyż jest symbolem, a nie przedmiotem magicznym"

" modlitwa jest iluzoryczna" (tak zaczynał się jeden z listów episkopatu Polski)

Skąd takie głosy w dzisiejszym świecie? Ilu ludziom różne poświęcone przedmioty sakralne uratowały życie (np. podczas wojny kule w nie trafiały itp.). A co z wodą święconą i olejkiem świętym?