Język
Wyświetlenia
2,3 tys.
frondziak 11 2

Podróżnicy do Cejrowskiego: Proszę przestać obrażać ludzi!

Zdj. Ja-Fryta CC BY SA 2.0 Wikimedia Commons

U Wojciecha Cejrowskiego szokują nie tylko dość radykalne poglądy polityczne (podróżnik i publicysta nie szczędzi ataków również obecnemu rządowi). Zanim bowiem Cejrowski zaprezentował się jako "bezkompromisowy prawak", znany był przede wszystkim ze swojego autorskiego programu "Boso przez świat" i cyklu książek podróżniczych.

Nie wszystkim odpowiada sposób, w jaki Cejrowski odnosi się do przedstawicieli odwiedzanych przez niego krajów, kontynentów i kultur. Część widzów i czytelników zarzuca podróżnikowi poczucie wyższości np. wobec mieszkańców Afryki. Podkreślają, że do przedstawicieli ludów afrykańskich Wojciech Cejrowski zwraca się z pozycji "europejskiego kolonizatora".

Problem ten poruszyli polscy blogerzy, reporterzy, podróżnicy, dziennikarze i influencerzy w swoim liście do Cejrowskiego. Inicjatywę zatytułowali "Z szacunkiem przez świat". Autorzy podkreślają, że zdecydowali się upublicznić tekst, ponieważ adresat nie odpowiedział na ich apel.

W liście podróżnicy proszą publicystę i pisarza o "zmianę narracji opowieści".

"Kiedy wybieramy się w podróż, żeby poznawać inne miejsca, ludzi i kultury – ot, po prostu jako podróżnicy – zabieramy ze sobą nie tylko ciekawość, ale też empatię i właśnie szacunek. Nie czujemy się lepszymi, bo jesteśmy z Europy. Nie mówimy, że nie kolegujemy się z innowiercami, bo to niebezpieczne. Nie wspieramy podziałów i dyktatur. Szczerze i z serca – chcemy zrozumieć drugiego człowieka. Otwieramy się na świat i ludzi.

Pan mówi: "mnie nie obchodzi, co oni czują"- czytamy na Facebookowej stronie inicjatywy "Z szacunkiem przez świat".

Autorzy przekonują, że podróżnik, autor książek podróżniczych, reporter, dziennikarz, bloger etc. musi mieć poczucie odpowiedzialności za to, jak zaprezentuje Polakom, którzy są zainteresowani tą tematyką, ale nie stać ich na tak dalekie i długie podróże, inne kultury, inne kraje czy kontynenty oraz ich mieszkańców. Zdaniem sygnatariuszy apelu, Wojciech Cejrowski powiela stereotypy.

Z całą pewnością styl narracji Cejrowskiego, jego poglądy czy opowieści nie każdemu mogą przypaść do gustu. Może to po prostu element kreowania swojej osoby. Jedno jest pewne: ciekawi nas, jak podróżnik odniesie się do tego apelu.

yenn/Facebook, Fronda.pl

www.fronda.pl/a/podroznicy-do-c…
Napisz komentarz
predex
Nudny się zrobił gaduła z Pana Wojtka, coś mi tu nie gra , coś mi pachnie czosnek.

Te jego gadulstwo w wywiadach z ameryki tergo się nawet nie da słuchać , jakby nic nie słyszał o tym kto tam naprawde rządzi a wyglada na inteligentnego.

Lipa z czosnkiem i tyle.
Weronika..S lubi to. 
Agata.B lubi to. 
Borkowska96
Pana Cejrowskiego siły masońskie i posłuszne im lewactwo, próbują dostosować do "Poprawności politycznej". Zabraniają nam mieć własne zdanie. Wychodzi, że z tą demokracją coś nie tak...
Radek33 lubi to. 
Tymoteusz lubi to. 
predex
Szczerze mówiac Paqn Cejrowski to zrobił sie niezły nudziarz, a Pan Radzio przynosi zaszczyt temu portalowi , non stop o babie jadze z austrii, a jak ktoś skrytykuje Radzia to cenzuruje , jak za PRL, niezły koles.
Radek33
Pan Cejrowski jest rewelacyjny,a niektórzy słuchacze KS.Natanka ,a konkretnie jeden,powinni się wiele rzeczy douczyć bo tylko wstyd przynoszą temu czcigodnemu kapłanowi,żeby nie powiedzieć ,że po prostu się błaźnią
predex
Tak trzymać Panie Wojtku, pelna wolność słowa, oni juz dawno o niej zapomnieli, i wielu tutaj na portalu, jak tylko jest komentarz , nie po ich mysli , to cię usuwaja, to nadaje sie do komisji mediów, jakim prawem,gdzie jerst ich tzw demosracja albo demosraczka

Taki Radek darmozjadek czepił siue austriackiej baby jagi simmy i ja tu na potege wpycha gdzie sie da, a baba miała kontakty okultystycz… Więcej
Tymoteusz
Skoro mają problem z Panem Cejrowskim inni Podróżnicy, to niech zwyczajnie w świecie nakręcą lepsze filmy, programy od Niego, i problem Ich EGO zniknie jak bańka mydlana...
Radek33 lubi to. 
Pokaż 4 polubinia więcej.
Tymoteusz
„Nie wszystkim odpowiada sposób, w jaki Cejrowski odnosi się do przedstawicieli odwiedzanych przez niego krajów, kontynentów i kultur. Część widzów i czytelników zarzuca podróżnikowi poczucie wyższości np. wobec mieszkańców Afryki. Podkreślają, że do przedstawicieli ludów afrykańskich Wojciech Cejrowski zwraca się z pozycji "europejskiego kolonizatora".”

Dziwne, ja tego poczucia wyższości Pana … Więcej
Borkowska96 lubi to. 
Pokaż 2 polubinia więcej.
Tymoteusz
„Zanim bowiem Cejrowski zaprezentował się jako "bezkompromisowy prawak", znany był przede wszystkim ze swojego autorskiego programu "Boso przez świat" i cyklu książek podróżniczych.”

Ktoś tu się nie przygotował, bo nie wspomniał o „WC Kwadrans”.

Przykład :
www.youtube.com/watch
borgan
Fakt, Cejrowski mądrze mówi, ale czasami ostro dowala.