Clicks346
Ukrajinskykrestan

Ukrajinský soud právě propustil údajného atentátníka na Putina!

V únoru 2012 světové zpravodajské kanály přinesly zprávu, že ruské a ukrajinské tajné služby zatkly v Oděse skupinu lidí podezřelých z přípravy atentátu na ruského premiéra Vladimira Putina. V té době byl ještě prezidentem Ruska Dmitrij Medveděv a Vladimír Putin z pozice premiéra vedl aktivní předvolební kampaň s cílem získat prezidentský post.
Ukrajinské tajné služby chystané spiknutí odhalily po výbuchu pekelného stroje sestavovaného v oděském pronajatém bytě. Při explozi zahynul jeden z hledaných teroristů, kteří měli občanství Ruska a Kazachstánu. Dva zadržení vyšetřovatelům přiznali, že atentát na Putina chtěli uskutečnit po jeho znovuzvolení prezidentem a že pracovali pod vedením Doku Umarova, v té době čečenského teroristy číslo jedna, který byl ruskými tajnými službami na jaře 2014 zlikvidován.
"Řekli nám, že napřed se v Oděse naučíme vyrábět bomby a pak v Moskvě budeme podnikat diverze na ekonomických objektech a ještě později provedeme atentát na Putina," prohlásil zadržený Ilja Pjanzin. V zápalu předvolebního boje mnozí představitelé ruské opozice serióznost plánovaného atentátu zpochybnili, protože byl ruskými státními médii údajně mistrně využit v rámci předvolební kampaně Putina.
K odhalení atentátníků došlo v době, kdy byl prezidentem Ukrajiny Janukovyč označovaný za příznivce proruské orientace země. Zatímco Ilja Pjanzin byl vydán ruským úřadům, druhý zadržený, Adam Osmajev, zažádal o politický azyl na Ukrajině, což mu umožnilo vyhnout se ruskému soudu a zůstat v ukrajinské vazbě.
Vyšetřování a soud se vleklo dva roky a devět měsíců, Janukovyč mezitím padl a nejvyšší představitelé Ukrajiny dnes považují Putina za agresora, který úročí na jejích zemích.
Pokračování na: www.securitymagazin.cz/zpravy/ukrajinsky-soud…