Clicks2.5K
frondziak
114

Modlitwa o dobrą śmierć... Skandal czy nie? Celny komentarz 2

Wielką falę nienawiści w mediach liberalnych, a często pewnej niechęci w mediach konserwatywnych, wywołały głośne słowa ks. Edwarda Stańka.

Ten uznany krakowski duchowny, wieloletni rektor seminarium duchownego i niezwykle ceniony duszpasterz, powiedział: ,,Modlę się o mądrość dla papieża, o jego serce otwarte na działanie Ducha Świętego, a jeśli tego nie uczyni – modlę się o szybkie jego odejście do Domu Ojca. O szczęśliwą śmierć dla niego mogę zawsze prosić Boga, bo szczęśliwa śmierć to wielka łaska''.

Czy to rzeczywiście jakiś skandal? Bardzo ciekawy komentarz w tej sprawie zamieścił ks. Wojciech Węgrzyniak na łamach blogowiska gosc.pl.

,,Ponad milion księży i sióstr kończy każdy dzień słowami: „Noc spokojną i śmierć szczęśliwą niech da nam Bóg Wszechmogący”. Nie mówimy „mi”, ale „nam”, bo modlimy się o szczęśliwą śmierć nie tylko dla mnie, ale i dla wszystkich. Ważniejsze jednak w kazaniu jest słowo „jeśli”. Ja to rozumiem najprościej. Ks. Profesor modli się o to, żeby papież słuchał Ducha Świętego, a jeśli miałby nie słuchać, to lepiej, żeby umarł. Grubo'' - pisze kapłan.

,,Ale znowu przypominają się słowa Jezusa wypowiedziane do Piotra: „Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku” (Mt 16,23) albo te o Judaszu: „Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził” (Mk 14,21), albo te: „Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza” (Mt 18,6). Jezus nie modli się o śmierć gorszyciela. Życzy mu, żeby go inni zabili. Bo kto wie, jakim dramatem jest grzech, nie będzie mówił, że śmierć jest największą tragedią. Przecież nie tylko księża modlą się w Liturgii Godzin: „Każdego dnia będę tępił wszystkich grzeszników ziemi, wypędzę z miasta Pańskiego wszelkich złoczyńców.” (Jutrznia, IV tydzień)'' - dodaje.

,,Od lat jestem pod wrażeniem, jak Bóg nie boi się szczerości. Gdy Jeremiasz powie: „Przeklęty dzień, w którym się urodziłem” (Jr 20,14), Bóg nie mówi: „Proszę tak nie pisać. Życie jest błogosławieństwem od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Gdy Hiob powie o sobie, że lepiej, żeby umarł jak płód poroniony (por. Hb 3), Bóg nie mówi: „To kłamstwo. Każde życie jest darem”. Gdy psalmista wyrzuci Bogu, że chociaż ludzie byli Mu wierni, On zaspał i nie pomógł (Ps 44), to Bóg nie usuwa takiego psalmu, bojąc się, że ludzie stracą wiarę w Boga. Mało znam ludzi, którzy kochają tak Kościół jak ks. Staniek i którym tak mało zależy na sławie, układach i poklasku. Którzy nie boją się być dorosłymi synami w domu Ojca, chociaż wielu wolałoby, żeby zostali niewolnikami'' - przekonuje ks. Węgrzyniak.

A na koniec apeluje przede wszystkim o szczerość. ,,Pragnę, żeby przyszedł czas w Kościele na próbę wzajemnego zrozumienia, żeby przyszedł czas na całkowitą szczerość i całkowite posłuszeństwo. Czas na mówienie, że nieposłuszeństwo jest grzechem, tak jak grzechem jest brak szczerości. Bo pasterze Kościoła będą odpowiadać przed Bogiem nie tylko za to, czy posłuchali Ojca Świętego, ale również za to, czy powiedzieli mu szczerze o tym, co myślą powierzeni im ludzie'' - czytamy.

Cały komentarz ks. Węgrzyniaka dostępny jest tutaj

www.fronda.pl/a/modlitwa-o-dobr…
MariaBarbara
Po co ta manipulacja. Ks Staniek jasno mowi o szybkiej smierci, zwlaszcza krytyka dzialalnosci papieza wykazuje ze ks. publicznie wzdycha do uwolnienia Kosciola od papieza Franciszka. To glupota wymyslac jakies usprawiedliwienia jak on sam sie nie usprawiedliwia, nie wycofuje swych slow , raczej je uzasadnia troska o swoj dom (Kosciol).
Josephi
Z całym szacunkiem, ks Stańko nie modli się o śmierć papieża tylko kontekst jego przekazu czyli troska o dobro Kościoła podkreśla zdaniem: "a jeśli tego nie uczyni – modlę się o szybkie jego odejście do Domu Ojca". Ja też modlę się o dobrą śmierć do Świętego Józefa dla siebie. On jest patronem dobrej śmierci. Proszę przeczytać jeszcze raz artykuł powyżej. A Pana kontekst wypowiedzi odnośnie …More
Z całym szacunkiem, ks Stańko nie modli się o śmierć papieża tylko kontekst jego przekazu czyli troska o dobro Kościoła podkreśla zdaniem: "a jeśli tego nie uczyni – modlę się o szybkie jego odejście do Domu Ojca". Ja też modlę się o dobrą śmierć do Świętego Józefa dla siebie. On jest patronem dobrej śmierci. Proszę przeczytać jeszcze raz artykuł powyżej. A Pana kontekst wypowiedzi odnośnie sekciarstwa wyraźnie zrozumiałem, nazywając mnie gdzie cytowałem opinie środowisk akademickich sekciarzem. Proszę wnikliwiej czytać a uniknie Pan kłopotliwych sytuacji, chyba że nie zależy Panu na tym.
biniobill
Josephi
Czy ja mówiłem coś o uczelniach?
Gdybym to ja modlił się o twoją szybką, dobrą śmierć - zdrowego człowieka - podobałoby ci się? Ciekawe co pomyślałby o mnie Pan Bóg. Pewnie zirytowałby się, że "wchodzę" w Jego kompetencje. Niektórzy wprowadzają zamiast modlitwy eutanazję. To także jest szybka, dobra śmierć.
Josephi
Znalazła się pierwsza osoba, która komentuje tekst przeczytany nie rozumiejąc go. Dobrze, że jesteś w jakiejś wspólnocie, ale nie nazywaj sektami uczelni teologicznych.
biniobill
U mnie w parafii jest "Apostolstwo dobrej śmierci", nikt tam nie życzy komuś dobrej śmierci ale sobie. Tak mi się przynajmniej wydaje. Ale sekciarze chyba pierwszy raz słyszą o takiej wspólnocie?
Josephi
Istota problemu jest zawarta między wierszami o czy myślę wszyscy dobrze wiedzą i co ks Prałat Staniek zasugerował. W środowiskach akademickich jest zniecierpliwienie tolerowania mało czytelną postawą papieża Franciszka. Cenie sobie takich ludzi jak ks. Staniek. Natomiast obrzydzają mnie tacy ludzie jak Ryś. Takiej obłudy podszytej wyrafinowaną inteligentną retoryką nienawidzę. Dzisiaj potrzeba …More
Istota problemu jest zawarta między wierszami o czy myślę wszyscy dobrze wiedzą i co ks Prałat Staniek zasugerował. W środowiskach akademickich jest zniecierpliwienie tolerowania mało czytelną postawą papieża Franciszka. Cenie sobie takich ludzi jak ks. Staniek. Natomiast obrzydzają mnie tacy ludzie jak Ryś. Takiej obłudy podszytej wyrafinowaną inteligentną retoryką nienawidzę. Dzisiaj potrzeba ludzi czytelnych. Niech wasza mowa będzie tak, tak; nie, nie, a co nadto jest pochodzi od diabła (Mt 5, 37). Pozdrawiam
Rafał_Ovile likes this.
justuss and one more user like this.
justuss likes this.
dubon likes this.
zdzisiu
W PELNI POPIERAM KS.PROF .STANKA .WSZYSTKO JEST PRAWDA A ODEJSCIE PAPIERZA DO DOMU OJCA JEST UZASADNIONE .PRZECIEZ JEST TU MOWA O GODNEJ SMIERCI A NIE JAKIEJS ZEMSTY itd.GODNIE UMRZEC TO ZNACZY ODEJSC DO PANA I W CHWALE BOZEJ,WIEC NIE WIDZE W TYM NIC ZŁEGO ,TAKIE JEST MOJE ZDANIE .JESTEM WIERZACYM CZLOWIEKIEM I TEZ CHCIALBYM AZEBY KTOS SIE ZA MNIE POMODLIŁ …More
W PELNI POPIERAM KS.PROF .STANKA .WSZYSTKO JEST PRAWDA A ODEJSCIE PAPIERZA DO DOMU OJCA JEST UZASADNIONE .PRZECIEZ JEST TU MOWA O GODNEJ SMIERCI A NIE JAKIEJS ZEMSTY itd.GODNIE UMRZEC TO ZNACZY ODEJSC DO PANA I W CHWALE BOZEJ,WIEC NIE WIDZE W TYM NIC ZŁEGO ,TAKIE JEST MOJE ZDANIE .JESTEM WIERZACYM CZLOWIEKIEM I TEZ CHCIALBYM AZEBY KTOS SIE ZA MNIE POMODLIŁ WŁASNIE W TAKIEJ INTENCJI..TO JEST KSIADZ NA MIARE NASZYCH CZASOW KSIADZ JAK WIDAC Z PRAWDZIWEGO POWOŁANIA BOZEGO.
Anna Mopka likes this.
predex
Xsiądz mógł powiedziec inaczejh, czas na rente inwalidzką dla Frania, będzxie juz 2 papieży emeryt i rencista, a trzeciego wybiorą, jescze chorszego.
Radek33
Naprawdę przejmujecie się tym czym oburza się zepsuty,ateistyczny świat?Ja mam to daleko w głębokim poważaniu.Ludzie,którzy nie są nawróceni nie zrozumieją nigdy pewnych rzeczy,nawet jeśli są katolikami.Niby są wierzący,niby praktykujący,niby znają prawdy wiary i to po co żyjemy,a życzą nam 100 lat życia,zdrowia-bo to przecież najważniejsze ,dużo pieniędzy-bo po to się żyje,by się dorobić …More
Naprawdę przejmujecie się tym czym oburza się zepsuty,ateistyczny świat?Ja mam to daleko w głębokim poważaniu.Ludzie,którzy nie są nawróceni nie zrozumieją nigdy pewnych rzeczy,nawet jeśli są katolikami.Niby są wierzący,niby praktykujący,niby znają prawdy wiary i to po co żyjemy,a życzą nam 100 lat życia,zdrowia-bo to przecież najważniejsze ,dużo pieniędzy-bo po to się żyje,by się dorobić majątku i dużo seksu,bo nic nie daje tyle radości.Powiedz komuś życzę Ci nawrócenia,życia w świętości,dobrej śmierci i zbawienia,a jeśli miałbyś ciężko zgrzeszyć to lepiej jak byś umarł,to nawet katolicy uznają cię za idiotę i paranoika.Wierzmy w Ewangelię ,wierzmy Panu Jezusowi i nie patrzmy na to co mówią inni.Światem rządzi szatan,a my mamy być świadkami Chrystusa i prawdy
xmireknowak and one more user like this.
xmireknowak likes this.
m.rekinek likes this.
borgan likes this.
borgan
To jest specjalny dopust Boży. Dzięki temu Kościół w Polsce przebudził się (wszędzie dyskutują o tych słowach ks. Stańka).
elieli likes this.