Język
Wyświetlenia
656
ŚW.FILOMENA 3

27 LISTOPADA ODSŁONIĘTO I POŚWIECONO FIGURĘ CHRYSTUSA KRÓLA W CHWARZNIE


Pomnik Chrystusa Króla stanął w Gdyni. Zamiast w parku stanął ostatecznie na terenie parafii Gdyni przy kościele pw. św Urszuli Ledóchowskiej w Chwarznie. Inicjatywę wsparło finansowo miasto.

Z powodu perturbacji związanych ze zmianą lokalizacji, trzymetrowy postument prezentujący sylwetkę Chrystusa został odsłonięty tydzień później niż planowano. Inicjatorom jego powstania to nie przeszkadza i nie ukrywają radości.

Drożej po zmianie lokalizacji

- To sukces wielu osób. Rozpoczynaliśmy w kilkanaście chętnych, sukcesywnie dołączali do nas kolejni, aż zrobiła się całkiem pokaźna grupa. Cieszymy się, że doprowadziliśmy sprawę do szczęśliwego finału - mówi Ireneusz Dojas, jeden z inicjatorów budowy.

Cała figura wraz z otoczeniem miała początkowo kosztować 60 tys. zł. Już teraz wiadomo, że zmiana miejsca wpłynęła nie tylko na opóźnienia, ale i koszty, które wzrosły. O ile? To się dopiero okaże.

- Teraz będziemy chcieli zadbać o otoczenie figury i zamontować dodatkowe elementy. Na pewno będzie drożej. Wciąż zbieramy pieniądze, ale jestem dobrej myśli - dodaje Dojas.

Kontrowersje przez kilka tygodni

Przypomnijmy, że na pomysł ustawienia pomnika wpadło kilkunastu mieszkańców Chwarzna. W ten sposób chcieli uświetnić 1050-lecie Chrztu Polski. Jako lokalizację wybrano teren zrewitalizowanego parku w Chwarznie. Do wsparcia inicjatywy przekonali prezydenta Gdyni Wojciech Szczurka. Miasto wsparło budowę postumentu prawie w połowie, dokładając 26 tys. zł.

Pod koniec sierpnia radni miasta zgodzili się na lokalizację pomnika. Wtedy w Chwarznie rozpętała się burza wśród mieszkańców. Wielu podważyło też sensowność inwestycji i finansowania jej z pieniędzy miasta.

Sprawa budowy pomnika stała się na tyle kontrowersyjna, że na początku września na biurko prezydenta trafił podpisany przez kilkaset osób protest przeciw ustawieniu figury w parku. Jak argumentowali, park powinien być przestrzenią w pełni neutralną. Spór zakończyło październikowe spotkanie, zorganizowane przez radę dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.

Po dyskusji kompromis

Dwugodzinna dyskusja w gronie blisko 100 osób - zwolenników i przeciwników budowy pomnika w parku została zakończona kompromisem w postaci zmiany lokalizacji na teren przy parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej.

Wsparcie finansowe miasta pozostało bez zmian, co znalazło swoje odzwierciedlenie w przesunięciu środków budżetowych podczas jednej z ostatnich sesji rady miasta.

więcej na : www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Figura-Chrystus…

__________________________________________

PROSZĘ, ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ: galeria.trojmiasto.pl/Figura-Chrystus…
henryk33 wspomniał ten post w 27 LISTOPADA ODSŁONIĘTO I POŚWIECONO FIGURĘ CHRYSTUSA KRÓLA W CHWARZNIE.