Clicks105
tr.news

Eski Papalık Elçisi: "Francis, Eşcinsel Tacizleri Örtbas Etti"

77 yaşındaki Başpiskopos Carlo Maria Viganò, 22 Ağustos tarihinde, 88 yaşındaki Kardinal Theodore McCarrick davasıyla ilgili 13 sayfalık oldukça ses getiren bir yazı yayınladı.

Viganò, bu konuyu, [en az] 1998 yılından bu yana biliyordu. 2011'den 2016'ya kadar ABD'nin Papalık Elçisi olarak görev yaptı. O ve Washington'daki iki selefi, McCarrick konusunda Vatikan'ı defalarca uyardı, ancak uyarıları fayda vermedi.

Viganó'ya göre, XVI. Benedictus, (üstü kapalı bir şekilde) McCarrick'i, 2009 ve 2010 yılları herhangi bir halka açık görevden men etti.

Francis, Yaptırımları Kaldırdı

Papa Francis'in seçilmesinden sonra, McCarrick hızla eski itibarını geri kazandı. Sadece tekrar gezmeye, konferanslar ve röportajlar vermeye başlamakla kalmadı, aynı zamanda Francis'in önemli bir danışmanı haline geldi.

2014 yılında Viganò, McCarrick'e karşı uygulanan yaptırımların hala yürürlükte olup olmadığına dair kendi üstü, Kardinal Pietro Parolin'e danıştı, ancak Parolin yanıt vermemeyi tercih etti.

Viganò, "Kardinal McCarrick ile ilgili her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilen" Vatikan'daki yetkililerin isimlerini vermekten de kaçınmadı: Ouellet, Baldisseri, Coccopalermio, Paglia, Becciu, Mamberti.

Viganò ayrıca McCarrick’in Washington’daki halefi olan Cardinal Wuerl’ın “olaydan tamamen haberdar” olduğunu belirtiyor. Wuerl’in, hiçbir şey bilmediğine dair son iddialarını, “kesinlikle gülünç” ve “utanmaz yalanlar” olarak adlandırıyor.

Viganó ayrıca Kardinaller Farrell ve O'Malley'in inkârlarına da itiraz ediyor.

Francis’in Tuzağı: “McCarrick Hakkında Ne Düşünüyorsun?”

Viganò, 21 Haziran 2013'te ilk kez Papalık elçilerine yönelik bir huzura kabul esnasında karşılaştığı Francis hakkında endişe verici gerçekleri ortaya çıkardı. Huzura kabulden bir gün önce, Viganò 19 Haziran'da Francis tarafından kabul edilen ve Çin'e gitmeye hazırlanan McCarrick ile Roma'da karşılaşmıştı. Daha sonra Viganò, McCarrick ve Bergoglio arasındaki “uzun dostluk” hakkında bilgiler edindi.

Francis, elçileri tek sıra halinde, birer birer kabul etmeye başladı. Sıra Viganó'ya geldiğinde, homurdanarak şöyle söyledi: "Amerika Birleşik Devletleri'ndeki piskoposlar ideoloji sahibi olmamalılar! Sadece çoban olmalılar!"

Bu ani çıkışın yarattığı sürprizden dolayı, Viganò 23 Haziran'da olmak üzere bir görüşme talep etti. Görüşme esnasında Francis, değişim geçirmiş gibiydi, adeta sevecenleşmişti, “Evet, Birleşik Devletler'deki piskoposlar ideoloji sahibi olmamalı” dedi Viganò'ya. "Philadelphia Başpiskoposu gibi sağcı olmamalılar, çoban olmalılar ve solcu da olmamalılar — ve her iki kolunu da kaldırdı — ve solcu dediğimde, elbette eşcinselleri kastediyorum."

Francis, Viganò'ya, “Kardinal McCarrick nasıl biri?” diye sordu. Viganò gerçeği açıkladı ama Francis tepki göstermedi, konuyu değiştirdi.

Viganò bunun bir “tuzak” olduğuna inanıyor. Francis'in asıl ama elçinin kimin tarafında olduğunu öğrenmekti.

McCarrick, Francis'in Arkasındaki Güçtü

Viganò, 10 Ekim 2013 tarihinde Francis ile tekrar bir araya geldi. Bu kez Francis, Viganò'ya şöyle sordu: “Kardinal Wuerl nasıl biri, iyi mi kötü mü?”

Viganò, Francis'e, Wuerl’in Georgetown Üniversitesi’ndeki sapmalarıyla ilgili pastoral dikkatsizliğinden bahsetti ve papazlık yolundaki genç adayların McCarrick’le tanışmak üzere davet edilmesini anlattı. Francis yine hiçbir tepki göstermedi.

Viganò, McCarrick ve itibarına gölge düşen Kardinal Maradiaga'nın “Curia ve ABD'deki atamaların arkasında güç” olduğunu açıklıyor. Wuerl ile birlikte Cupich'in Chicago'ya ve Tobin'in de Newark'a atanmasını sağladılar.

Francis, Tacizleri Örtbas Ettiği İçin İstifa Etmeli

Viganò, Francis'in McCarrick'in eşcinsel tacizlerini bildiğini ancak bu olayları örtbas ettiği sonucuna varıyor:

"Papa Benedictus'un kendisine uyguladığı yaptırımları dikkate almadı ve Maradiaga ile birlikte güvenilir danışmanları olarak seçti."

Resim: Carlo Maria Viganò, © lifesitenews.com, #newsGcravpggjz