Clicks89
tr.news

Francis, Nefreti Vaaz Ederken, Kürtaj, Çocuk Tacizi Gibi Suçları Akladı

LaCiviltaCattolica.com internet sitesinin 13 Haziran tarihli haberine göre, 31 Mayıs tarihinde, Romanya'nın Bükreş kentindeki Papalık Elçiliğinde Cizvitlerle buluşan Papa Francis, yine Amoris Laetita'nın ahlaksız öğretisini savundu.

Francis şöyle şikâyet ediyor, "Aile Sinodu başladığında bazıları şöyle dedi: 'Papa, boşanmışlar komünyon verebilmek için sinod topluyor'. Ve bugün de hala böyle söylüyorlar!" – Bununla birlikte konu "boşananlar" değil, "zina yapanlar".

Francis, Synod'un "çökmüş skolastik felsefenin safsatalarından", “Aziz Thomas Aquinas'ın gerçek ahlakına” geçtiğini iddia ederek basit siyah-beyaz sloganlara sığınıyor.

Sonunda, [İncil'e açıkça aykırı şekilde] pişman olmayan ölümcül günahkârlara “kutsallık olasılığı” vermek istediğini söyleyenlerin haklı olduğunu kabul ediyor.

Francis, bu kötüye kullanımın, "'biri yapabilir, biri yapamaz' gibi çökmüş safsataya göre değil en ateşli ortodoks olan Aziz Thomas'ın en klasik ahlâkına göre geliştirilebileceğini iddia ediyor."

Eğer “biri yapabilir veya biri yapamaz” ifadesi “çökmüş safsata” ise, çocuk istismarı veya kürtaj gibi herhangi bir suç bile haklı çıkarılabilir.

Resim: © Mazur/catholicnews.org.uk, CC BY-NC-SA, #newsBxjppxaaut