Clicks1.9K
ewaboryk
152

Ks. Węgrzyniak o kazaniu ks. prof. Stańka: można próbować je zrozumieć. Jemu się to należy

Ks. Prof. Edward Staniek. FOT:Telewizja LUMEN/YouTube

Do głośnego już kazania księdza profesora Edwarda Stańka, w którym kapłan mówił o modlitwie w intencji dobrej śmierci papieża Franciszka, odniósł się na swoim blogu ks. Wojciech Węgrzyniak. We wpisie stwierdza, że próba zrozumienia wzbudzających emocje słów byłemu rektorowi krakowskiemu seminarium się po prostu należy.

Ks. Węgrzyniak zauważa, że próba zrozumienia słów ks. Stańka należy mu się nie tylko dlatego, że niegdyś ks. Boniecki bronił satanisty „Nergala”, zaś sam papież Franciszek mówił np. o homoseksualistach „Kimże ja jestem, aby ich osądzić?”. Próba zrozumienia należmy się wybitnemu kapłanowi i profesorowi „przede wszystkim dlatego, że tu chodzi o człowieka, księdza, profesora, prałata, rektora seminarium, promotora i mistrza wielu studentów, kaznodzieję i rekolekcjonistę, autora wielu czytanych książek i powtarzanych kazań, kierownika duchowego setek Krakowian i kogoś, o kim zawsze się mówiło, że to człowiek, który myśli i żyje na wskroś Ewangelią”.

Duchowny w swoim wpisie zauważa, że wzbudzające emocje na całym świecie kazanie księdza profesora Stańka należy rozpatrywać również przez pryzmat jego stylu. „Przez 5 lat był moim rektorem w seminarium. Ile razy denerwowałem się na jego słowa, to pamięta tylko mój pamiętnik. Że za ostro, że brak miłości, że się tak nie mówi. Ale czas robił swoje i pokazywał, że to była twarda, ale jednak miłość” – pisze ks. Węgrzyniak wymieniając sytuacje, w których ksiądz profesor dowodził swojej miłości do bliźniego. To jednak nie jedyny powód, by próbować zrozumieć wypowiedź byłego rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Czyta on bowiem regularnie Pismo Święte i dzieła Ojców Kościoła. Dlatego też często mówi ich językiem, co widać w wypowiedzi dotyczącej przyjmowania do diecezji i parafii muzułmanów oraz udzielania Komunii Świętej osobom żyjącym w grzechu ciężkim.

„I co on czyta o niewierzących i pomaganiu? Czyta, że w Nowym Testamencie chodzi przede wszystkim o głoszenie Chrystusa a nie o pomaganie biednym. Że chrześcijanie zawsze pomagali ubogim, ale przede wszystkim swoim. Że nie można było dawać chleb temu, kto nie chciał pracować (tak św. Paweł). I że jałmużna powinna się spocić w rękach dającego, dopóki nie pozna, komu ją daje (tak Didache). Czyta o tym, że nie można się sprzęgać z niewierzącymi do jednego jarzma (2 Kor 6,14), potem o arcana fidei, katechumenacie, i tym wszystkim, co mówi, że trzeba bardzo pilnować się przed tymi, którzy mogą odciągnąć nas od skarbu wiary” – tłumaczy dodając, że biblijny „jeden z braci Moich najmniejszych” to w Ewangelii Mateusza chrześcijanin, a nie – jak dziś próbuje się sugerować – poganin, np. muzułmanin. Mimo tego ksiądz Staniek nie sprzeciwia się pomaganiu głodnym i pragnącym, nawet jeśli wyznają islam. Sprzeciwia się jednak otwieraniu dla nich drzwi katolickich diecezji – tłumaczy ksiądz Węgrzyniak.

„Podobnie z Eucharystią. Czyta o tym, że kto niegodnie spożywa Ciało Pańskie, śmierć sobie spożywa (św. Paweł), o tym, że kto święty niech przystąpi, a kto nim nie jest niech czyni pokutę (Didache). Jako patrolog zna dobrze praktykę pokutną starożytnego Kościoła i nie może się zgodzić na to, że cudzołóstwo, za które pokutowało się kiedyś parę lat, dziś zaczyna nie być przeszkodą do Komunii” – tłumaczy wypowiedź księdza profesora jego były uczeń.

„Po trzecie, ks. Staniek jest zwolennikiem zasady, która przez wieki obowiązywała w Kościele. Przełożony ma prawo wymagać tego, co chce, ale jednocześnie ma obowiązek wysłuchać tego, co myślą o tym podwładni. Podwładni mają prawo powiedzieć, co myślą o nakazie przełożonego, ale mają obowiązek zrobić to, co przełożony nakazuje. Oczywiście, o ile nakaz nie wzywa do grzechu” – dodaje w swoim wpisie na wegrzyniak.com zauważając, że obecnie w Kościele zarówno przełożeni jak i ich podwładni mają dziś problem z tą zasadą.

„Brakuje w Kościele całkiem szczerej rozmowy. I ks. Staniek nie powiedział nic nowego. Powiedział to, co czym myślą miliony katolików i nie tylko w Polsce. I byłoby pięknie gdybyśmy się nie obrażali, że ten czy ta myślą tak czy tak, ale zdawali księżom, biskupom i Ojcu Świętemu sprawę taka jaka jest, a nie taka jaką chciałby, żeby była” – zauważa ks. Węgrzyniak tłumacząc jednocześnie kwestię „modlitwy o śmierć”.

Jak zauważa, codziennie księża, zakonnicy i siostry zakonne modlą się o dobrą śmierć. Jednak nie tylko dla siebie, ale i dla innych. „Ważniejsze jednak w kazaniu jest słowo jeśli. Ja to rozumiem najprościej. Ks. profesor modli się o to, żeby papież słuchał Ducha Świętego, a jeśli miałby nie słuchać, to lepiej, żeby umarł. Grubo. Ale znowu przypominają się słowa Jezusa wypowiedziane do Piotra: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku (Mt 16,23) albo te o Judaszu: Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził (Mk 14,21), albo te: Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza (Mt 18,6). Jezus nie modli się o śmierć gorszyciela. Życzy mu, żeby go inni zabili. Bo kto wie, jakim dramatem jest grzech, nie będzie mówił, że śmierć jest największą tragedią” – przypomina ksiądz Węgrzyniak tłumacząc, że próbuje zrozumieć słowa księdza parała Stańka, tak jak próbuje zrozumieć papieża Franciszka. Zauważa przy tym, że były rektor krakowskiego seminarium „kocha papieża miłością bardziej ewangeliczną niż protestancką”.

Źródło: wegrzyniak.com

MWł

Polecamy również:

Ksiądz Staniek: „Jeśli papież nie słucha Jezusa to nie uczestniczy w Jego autorytecie”

Arcybiskup Jędraszewski: Cały Kościół krakowski modli się w intencjach Ojca Świętego Franciszka

Ksiądz Edward Staniek: Niewielu mnie zrozumiało, bo dla niewielu Kościół jest domem

Read more: www.pch24.pl/ks--wegrzyniak-…
LovVal
Ksiądz Edward Staniek: Niewielu mnie zrozumiało, bo dla niewielu Kościół jest domem. Dziekuje i stoje po stronie Ks. Prof. E. Stanka za przeciecie tego narastajacego moralnego wrzodu. Dziekuje za slowa pelne milosci do Chrystusa i Jego Kosciola - zywego ciala na ktorym eksperymentuja djabelskie slugusy, i liberalowie z piekla rodem podsuwajac Ojcu Sw swoje rady, knujac intrygi i falszujac Slowo …More
Ksiądz Edward Staniek: Niewielu mnie zrozumiało, bo dla niewielu Kościół jest domem. Dziekuje i stoje po stronie Ks. Prof. E. Stanka za przeciecie tego narastajacego moralnego wrzodu. Dziekuje za slowa pelne milosci do Chrystusa i Jego Kosciola - zywego ciala na ktorym eksperymentuja djabelskie slugusy, i liberalowie z piekla rodem podsuwajac Ojcu Sw swoje rady, knujac intrygi i falszujac Slowo Boze. Papiez ponosi odpowiedzialnosc za gloszone doktryny i moralne pouczenia, ktore sa niekiedy sprzeczne z Ewangelia i dobrem KK. Tym samym powinnismy ie modlic o swiatlo Ducha Sw lub o dobra szczesliwa smierc by polozyc kres herezjom i powszechnemu pomieszaniu Ewangelii z modernistycznymi ideologiami.
wacula25@wp.pl likes this.
wacula25@wp.pl
A w takim razie wygląda że Benedykt jest i był słabej wiary w opaczność Ducha Świętego smutne to
wacula25@wp.pl
Ten temat jaki ks. Staniek poruszył , to każdego z nas Polaka patrioty dotyczy i jest to--MĄDRA MYŚL --Ksiądz Staniek wymieniał przy tym błędne, jego zdaniem, decyzje obecnego papieża. - Papież Franciszek na wysokim świeczniku, będąc pod presją układów, wyraźnie odchodzi od Jezusa w dwu punktach: błędnie interpretuje Jego miłosierdzie - stwierdził kapłan. Chodziło m.in. o wezwanie do przyjmowania…More
Ten temat jaki ks. Staniek poruszył , to każdego z nas Polaka patrioty dotyczy i jest to--MĄDRA MYŚL --Ksiądz Staniek wymieniał przy tym błędne, jego zdaniem, decyzje obecnego papieża. - Papież Franciszek na wysokim świeczniku, będąc pod presją układów, wyraźnie odchodzi od Jezusa w dwu punktach: błędnie interpretuje Jego miłosierdzie - stwierdził kapłan. Chodziło m.in. o wezwanie do przyjmowania muzułmańskich uchodźców przez katolickie diecezje i parafie. Według księdza Stańka, muzułmanie są wrogami Kościoła. - A my, Polacy, wspominając zwycięstwo nad ich wojskami pod Wiedniem, lepiej niż inni rozumiemy, że o dialogu z nimi nie ma mowy - mówił, przyznając jednocześnie, że miłosierdzie można okazać tym, którzy "umierają z głodu lub pragnienia". Jednak, według kapłana, "drzwi diecezji i parafii mogą być otwarte tylko dla wierzących w Jezusa Chrystusa"I TO JEST MOTTO CAŁEGO PROBLEMU . Na szczęście POLSKA jest krajem demokratycznym NIE religijnym bo było by po nas jak Syria itp.
Tymoteusz
@MariaBarbara - „ (...) miliony katolikow kochaja papieza za jego stosunek do biednych i cierpiacych” setek tysięcy zgwałconych kobiet w Niemczech za sprawą ciągłych namów Franciszka, żeby sprowadzać bez opamiętania miliony islamskich wrogów katolicyzmu. Taki jest ten „miłosierny” Franciszek...
grzywka-a1 53 minuty temu

Święta Rita też modliła się o śmierć swoich synów, by nie stracili życia wiecznego... Uważam, że takich kapłanów, jak ks. Staniek, ks. Węgrzyniak, o. Pelanowski, którzy mają odwagę mówić prawdę jest za mało! Trzeba modlić się za Ojca Świętego! Jest tylko jedna nadzieja: A bramy piekielne go nie przemogą! Dla mnie Kościół jest domem i rozumiem ks.Stańka!

/////////////…More
grzywka-a1 53 minuty temu

Święta Rita też modliła się o śmierć swoich synów, by nie stracili życia wiecznego... Uważam, że takich kapłanów, jak ks. Staniek, ks. Węgrzyniak, o. Pelanowski, którzy mają odwagę mówić prawdę jest za mało! Trzeba modlić się za Ojca Świętego! Jest tylko jedna nadzieja: A bramy piekielne go nie przemogą! Dla mnie Kościół jest domem i rozumiem ks.Stańka!

////////////////////////////////////////////////////////////////

.....nie próbujcie kamuflować prawdy !

Prawda jest , że nie takie argumenty skłoniły ks.Stańko do wypowiedzenia tych słów , lecz troska o to ,ze Kościół jest systematycznie burzony - szczególnie wskazał dwie herezje Bergoglio i dał mu wybór : albo , albo .....

(należy pamiętać przy tym ,że to kazanie nie tyczyło jedynie antypapieża Franciszka , ale całej posoborowej " hierarchii .
Radek33
Nie widzę w zdaniu ks.Stańka niczego nadzwyczajnego ani kontrowersyjnego.Może czysto po ludzku jest to zdanie zbyt dosadne a nawet okrutne,ale jak popatrzymy oczami wiary jest najnormalniej prawdziwe i katolickie.Lepiej nam przecież umrzeć niż zgrzeszyć.Można odwrócić to zdanie i zadać pytanie:Czy dla miliarda wiernych i ich dusz,i samego Ojca Świętego,dla każdego papieża bez wyjątku lepiej jest …More
Nie widzę w zdaniu ks.Stańka niczego nadzwyczajnego ani kontrowersyjnego.Może czysto po ludzku jest to zdanie zbyt dosadne a nawet okrutne,ale jak popatrzymy oczami wiary jest najnormalniej prawdziwe i katolickie.Lepiej nam przecież umrzeć niż zgrzeszyć.Można odwrócić to zdanie i zadać pytanie:Czy dla miliarda wiernych i ich dusz,i samego Ojca Świętego,dla każdego papieża bez wyjątku lepiej jest żyć i prowadzić Kościół bez Ducha Świętego,czyli być prowadzonym przez szatana,czy lepiej mu będzie umrzeć i nie odpowiadać za siebie i ludzi?Ciężar takiej odpowiedzialności jest tak ogromny i przerażający ,że trudno choć w małej części sobie to wyobrazić.Gdyby dziś Pan Jezus nauczał i upominał dostawałby o wiele większą krytykę niż od faryzeuszy,także nierzadko w samym Kościele,a przecież mówił tylko prawdę.Prawda czasem boli,ale często musi właśnie zaboleć
MariaBarbara
@Siula, Kosciol Katolicki jest uniwersalny, jest na calym swiecie. Nie mozna patrzec z perspektywy tylko jednego kraju, jednej kultury czy kontynentu. Katolicy na calym swiecie kochaja papieza i nie wierza w utkane przekrzywienia jego dzialalnosci, takie jak dopuszczanie cudzoloznikow do komuni sw. , zrownanie naszej wiary z islamem, itp. Dzialanie szatana polega na manipulacjach, falszu , na …More
@Siula, Kosciol Katolicki jest uniwersalny, jest na calym swiecie. Nie mozna patrzec z perspektywy tylko jednego kraju, jednej kultury czy kontynentu. Katolicy na calym swiecie kochaja papieza i nie wierza w utkane przekrzywienia jego dzialalnosci, takie jak dopuszczanie cudzoloznikow do komuni sw. , zrownanie naszej wiary z islamem, itp. Dzialanie szatana polega na manipulacjach, falszu , na propagandzie, wykorzystuje on psychike ludzka sklonna do szperania , i drazenia dziur. Tak, milosc jest wymagajaca i madra i polega przedewszystkim na wymaganiu od samago siebie, bo katrol nad papiezem ma Duch Sw.
grzywka-a1
Święta Rita też modliła się o śmierć swoich synów, by nie stracili życia wiecznego... Uważam, że takich kapłanów, jak ks. Staniek, ks. Węgrzyniak, o. Pelanowski, którzy mają odwagę mówić prawdę jest za mało! Trzeba modlić się za Ojca Świętego! Jest tylko jedna nadzieja: A bramy piekielne go nie przemogą! Dla mnie Kościół jest domem i rozumiem ks.Stańka!
Piotr2000
"Niewielu mnie zrozumialo, bo dla NIEWIELU KOSCIOL jest domem"
/ks. prof. E. Staniek/
Piotr2000
Jemu sie to nalezy,
czy raczej - prawdzie o Franciszku sie to nalezy,
to ZROZUMIENIE ?
Probuje sie za wszelka cene podwazyc slowa Bozego kaplana, zdyskredytowac go,
prawde zaklamac !
kundzia likes this.
mk2017
„Brakuje w Kościele całkiem szczerej rozmowy. I ks. Staniek nie powiedział nic nowego. Powiedział to, co czym myślą miliony katolików i nie tylko w Polsce. I byłoby pięknie gdybyśmy się nie obrażali, że ten czy ta myślą tak czy tak, ale zdawali księżom, biskupom i Ojcu Świętemu sprawę taka jaka jest, a nie taka jaką chciałby, żeby była” – zauważa ks. Węgrzyniak tłumacząc jednocześnie kwestię „…More
„Brakuje w Kościele całkiem szczerej rozmowy. I ks. Staniek nie powiedział nic nowego. Powiedział to, co czym myślą miliony katolików i nie tylko w Polsce. I byłoby pięknie gdybyśmy się nie obrażali, że ten czy ta myślą tak czy tak, ale zdawali księżom, biskupom i Ojcu Świętemu sprawę taka jaka jest, a nie taka jaką chciałby, żeby była” – zauważa ks. Węgrzyniak tłumacząc jednocześnie kwestię „modlitwy o śmierć”.
MariaBarbara
Coz, zaslugi ks. Stanieka niewatpliwie sa duze. Napewno ta nieszczesna homilia nie bedzie miala duzego znaczenia jesli ksiadz nie bedzie kontynuowal w skandalu. Jesli bedzie to nurt przyszlych homilii to znow bedzie glosno o ,,przesladowanym" ksiedzu. Ks Wegrzyniak bardzo sie myli mowiac ze miliony katolikow mysli to samo, wprost przeciwnie, miliony katolikow kochaja papieza za jego stosunek do …More
Coz, zaslugi ks. Stanieka niewatpliwie sa duze. Napewno ta nieszczesna homilia nie bedzie miala duzego znaczenia jesli ksiadz nie bedzie kontynuowal w skandalu. Jesli bedzie to nurt przyszlych homilii to znow bedzie glosno o ,,przesladowanym" ksiedzu. Ks Wegrzyniak bardzo sie myli mowiac ze miliony katolikow mysli to samo, wprost przeciwnie, miliony katolikow kochaja papieza za jego stosunek do biednych i cierpiacych. Ks Wegrzyniak nie uzasadnia zaslugami ks. Stanieka potrzeby wyrozumienia i przebaczenia, ale wprost sie z nim identifikuje.
borgan 36 minuty temu
To był specjalny dopust Boży
////////////////////////////
To nie tylko dopust Boży , ale przed wszystkim Sam Głos Ducha Świętego !
borgan likes this.
borgan
To był specjalny dopust Boży.