Język
Wyświetlenia
581
L e c h 2

Ważne słowa prezydenta Poroszenki: W historii relacji polsko-ukraińskich jest o wiele więcej tego, co łączy, niż tego, co dzieli

W historii relacji polsko-ukraińskich jest „o wiele więcej tego, co łączy, niż tego, co dzieli” - napisał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w liście do organizatorów i uczestników uroczystości upamiętniającej 74. rocznicę tragicznych wydarzeń w Sahryniu na Lubelszczyźnie.

List prezydenta został tam odczytany przez wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy Wasyla Bodnara. List, wraz z tłumaczeniem na język polski, zamieszczono na facebookowym profilu Ambasady Ukrainy w RP. Ukazała się tam też relacja z uroczystości w Sahryniu.

Przed 74 laty Ukraińcy z Sahrynia i pobliskich wsi stali się ofiarami bezlitosnej akcji zbrojnej, przeprowadzonej przez odrębne oddziały polskiego podziemia wobec ludności cywilnej. Jedynym powodem skazania na śmierć była ich przynależność do narodu ukraińskiego — napisał we wstępie Poroszenko.

Zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest naszym moralnym obowiązkiem i odpowiedzialnością wobec następnych pokoleń wszystkich niewinnie pomordowanych w tych strasznych czasach niezgody i nienawiści — kontynuował.

Poroszenko podkreślił, że przyczyny, które doprowadziły do tych zdarzeń, powinny zostać „obiektywnie zbadane, żeby podobne zło nigdy więcej się nie powtórzyło”.

Prezydent ocenił, że narody ukraiński i polski są sobie bliskie, a w „historii naszych relacji jest o wiele więcej tego, co łączy, niż tego, co nas dzieli”.

Jego zdaniem Polskę i Ukrainę łączą przede wszystkim „przykłady wspólnych zwycięstw, wzajemnej pomocy, przyjaznego wsparcia, którego w sposób szczególny doświadczyliśmy w okresie Rewolucji Godności i wojny z agresorem rosyjskim na Wschodzie Ukrainy”.

Podkreślił jednak, że „jednocześnie nie zapominamy i o bolesnych stronach naszych relacji”.

Natomiast mierzyć się nawzajem przelaną krwią i zdobywać na tragedii dywidendy polityczne - to droga donikąd — stwierdził ukraiński przywódca.

Poroszenko zauważył, że swego czasu nasze narody wybrały jedyną „poprawną formułę pojednania - +przebaczamy i prosimy o przebaczenie+”. Podkreślił, że formuła ta nie traci swej aktualności do dziś, mimo że niektórzy „nieodpowiedzialni politycy” próbują jej zaprzeczyć. Wskazał, że jej poprawność potwierdza pamięć o tak tragicznych wydarzeniach, jak te, które dzisiaj upamiętniamy w Sahryniu.

Prezydent wyraził przekonanie, że „takie wzajemne chrześcijańskie przebaczenie jest niezbędne dla współczesnych i przyszłych pokoleń Ukraińców i Polaków”.

Dziękując organizatorom uroczystości w Sahryniu oraz „wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o niewinnych ofiarach”, prezydent wyraził nadzieję, że „pomnik poległym w Sahryniu zostanie wkrótce uroczyście odsłonięty przez prezydentów Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej”.

Ja jestem gotów — zadeklarował.

Na koniec listu prezydent zaapelował:

Niech zawsze pomiędzy Ukraińcami a Polakami panuje pokój i zgoda, a wzajemny szacunek i wiedza o wspólnej historii będą gwarancją dalszego wzmocnienia partnerstwa strategicznego i budowania wspólnej przyszłości w zjednoczonej demokratycznej Europie.

10 marca 1944 roku oddziały Armii Krajowej uderzyły na Sahryń na Lubelszczyźnie, paląc tę zasiedloną głównie przez Ukraińców wieś i zabijając jej mieszkańców, w tym kobiety i dzieci. Według różnych szacunków w Sahryniu zginęło wówczas od 200 do 800 osób.

Antyukraińska ofensywa AK i BCh w powiatach Hrubieszów i Tomaszów Lubelski w 1944 roku wyprzedziła o kilka dni przewidywane uderzenie UPA. Lubelszczyzna to jedyny region objęty konfliktem polsko-ukraińskim, gdzie po obu stronach padła podobna liczba ofiar. W innych regionach - szczególnie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej - jak oceniają historycy, Polaków zginęło nieporównywalnie więcej.

autor: wSumie.pl

wpolityce.pl/swiat/385357-wazne-sl…
turysta569
ZYD PAPROSZENKO MA WIELE KRWINA SWOICHLAPACH EJ TY PAPROSZENKO ZYDZIE JAK TY Z TYM MOZESZ ZYC CO ALE TY MOZESZ TOBIE TO NIE PRZESZKADZA
chcesz jeszcze coś napisać ?

paproszenko ?

Poniżej prezentujemy 362. sposoby na torturowanie i mordowanie obywateli Polski, stosowane przez UPA i współpracującej z nią ludności ukraińskiej.

Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy.

Zdzieranie z głowy włosów ze skórą (skalpowanie).

Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę głowy.

Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czoło.

Wyrzy… Więcej