Clicks42
predex
1

Papież: część tragicznej historii Litwy przyszła z Zachodu; od Niemców, od Polaków

A radyjko transmitowało tą antypolska hucpę Frania.

PAP / pk
26.09.2018 07:53, aktualizacja 26.09.2018 09:15

ZOBACZ WIĘCEJ Papież: równowaga pomiędzy solidarnością i pomocniczością Wyciekły listy Benedykta XVI w sprawie decyzji o abdykacji Papież do katolików hiszpańskojęzycznych w USA: ważne jest, aby się spotkać Abp Gintaras Grušas: Franciszek uczył, jak właściwie korzystać z wolności Papież ostrzega ludzi, którzy tak grzeszą: "powinni zrobić dogłebny rachunek sumienia, odpowiedzą przed Bogiem!" Chcesz spotkać się z papieżem? Zadzwoń na ten numer lub napisz maila
Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze powrotnej z Tallina we wtorek, że Litwa, którą odwiedził, wycierpiała ze wschodu i z zachodu. - Część tej tragicznej historii nadeszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków - mówił.

Papież odpowiadał na pytanie, co to znaczy jego zdaniem, że Litwa, którą odwiedził, powinna być pomostem między Wschodem a Zachodem.

Franciszek podkreślił, że Litwa należy do Zachodu i wiele zrobiła, by wstąpić do Unii Europejskiej. "Natychmiast odrobiliście wszystkie lekcje, nie było to łatwe" - dodał.

Papież: młodzi są oburzeni skandalami seksualnymi i ekonomicznymi w Kościele>>

Jako drugi dowód przynależności do Zachodu wymienił członkostwo Litwy w NATO.

Papież dodał: "Kiedy pomyśli się o wschodzie, jest tam wasza trudna historia. Ale część tej tragicznej historii przyszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków, ale przede wszystkim od nazizmu" - stwierdził.

Franciszek wyraził opinię, że bycie pomostem wymaga stanowczości, przede wszystkim w kwestii swojej tożsamości.

Papież wyznał, że był wstrząśnięty po swej niedzielnej wizycie w Muzeum Okupacji i Walk o Wolność w dawnej siedzibie KGB w Wilnie, gdzie widział cele o takiej powierzchni, jak krzesełko, sale tortur i egzekucji.

Dzieje krajów bałtyckich to "historia inwazji, dyktatur, zbrodni, zesłań" oraz "nienawiści do religii, każdej religii" - zaznaczył papież.

Wspomniał duchownych wywiezionych na Sybir, którzy nigdy stamtąd nie wrócili.

- Wiara tych trzech krajów jest wielka, rodzi się z męczeństwa - stwierdził.

Estonia: papież spotkał się z potrzebującymi i ubogimi>>

Franciszek mówił, że także obecnie ma miejsce na świecie dużo okrucieństwa.

- Dzisiaj okrucieństwo się nie skończyło - podkreślił.

W tym kontekście mówił o "okrucieństwie terrorystów Państwa Islamskiego". Przypomniał spalenie żywcem jordańskiego pilota i ścięcie Koptów na plaży w Libii.
Tymoteusz likes this.