Clicks1.6K

Orban: My, Węgrzy zdejmując kapelusze z głów, oddajemy hołd narodowi polskiemu

– Polska zajmuje szczególne miejsce w sercach Węgrów. Są tacy, którzy uważają, że taka ścisła przyjaźń dwóch narodów, to jedynie romantyczna legenda, która się nie mieści w bezlitosnych prawach nowoczesnej polityki. Ale my, Polacy i Węgrzy od tysiąca lat tak czujemy i wierzymy, że samo życie też jest jedną wielką romantyczną przygodą, która nic nie jest warta bez prawdziwych przyjaciół – powiedział premier Węgier Viktor Orban podczas obchodów 171. rocznicy powstania węgierskiego.

Premier Mateusz Morawiecki udał się do Budapesztu, gdzie na zaproszenie premiera Węgier Viktora Orbana bierze udział w obchodach 171. rocznicy powstania węgierskiego, które wybuchło 15 marca 1848 r. i było częścią Wiosny Ludów.

– Nasi dwaj wielcy poeci Petőfi Sándor i Zbigniew Herbert mówili innymi słowami o jedności. Wielki sznur z powietrza – mówił Herbert. O jedności, o jednym narodzie polsko-węgierkim mówił Petőfi Sándor. Niech więc ten wielki sznur powietrza połączy nas. Wszystkich Polaków, Węgrów i Europejczyków, którzy wierzą w Europę ojczyzn – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji 171. rocznicy wybuchu powstania węgierskiego w Budapeszcie.

Orban powiedział w swoim przemówieniu, że bez Polaków Węgry nie byłyby wolnym krajem, a Europy nie można byłoby zjednoczyć ponownie. – Polacy dali nam świętego papieża Jana Pawła II i Polacy dali nam również Solidarność. Zmieniliście tym przebieg historii, a my mogliśmy odzyskać wolność i niezależność naszych narodów. My, Węgrzy zdejmując kapelusze z głów oddajemy hołd narodowi polskiemu – dodał.

Szef węgierskiego rządu przypomniał, że mamy wspólną historię cierpień XX-lecia, ale wiemy, jak być przyjacielem w najtrudniejszych czasach. – Teraz przygotowujemy się do innego rodzaju przyszłości. Przygotowujemy się do spektakularnego środkowo-europejskiego podniesienia się, do powtórki kiedyś istniejącej naszej wielkości. Szykujemy się do renesansu środkowo-europejskiego, o miażdżącej sile, wynoszącej nas wysoko – mówił.

/ Źródło: TVP Info

www.dorzeczy.pl/…/orban-my-wegrzy…
Panie Prezydencie Polska nie jest tego godna Polska powinna zdejmowac kapelusze przed Bogiem i przed toba
Ksenia likes this.
Ksenia
Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki ---- Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát)
antonio 64_64 likes this.
PiotrM likes this.