Jazyk
Pozretia
206
Peter(skala) 1

Osvienčim: Výzva mladým generáciám Európanov k trvalému úsiliu o mier

Sv. Maximilián Kolbe, umučený v tábore Auschwitz - RV
11/08/2017 19:57
POSUŇ ĎALEJ:

Poľsko 11. augusta – V Osvienčime sa dnes zišli mladí účastníci medzináboženského seminára s cieľom podporiť dialóg, zmierenie a pokoj. Organizátori z Nadácie Maximiliána Kolbeho si symbolicky vybrali za miesto stretnutia práve koncentračný tábor, ktorý pripomína hrôzy 20. storočia. Medzi účastníkmi je zastúpených 14 krajín, okrem domácich prišli aj mladí z Ruska, Ukrajiny, Spojených štátov amerických a Nemecka. Delegáciu Medzináboženskej rady Bosny a Hercegoviny tvoria zástupcovia pravoslávnej, katolíckej, moslimskej aj židovskej komunity.
Mons. Ludwig Schick, arcibiskup nemeckého Bambergu a predseda Komisie pre Cirkev vo svete pracujúcej pod Konferenciou biskupov Nemecka pripomenul, ako je dnes dôležité poznať minulosť, aby sme podporili zmierenie.
„V Európe ešte treba v tejto oblasti veľa urobiť. Niet mieru bez stáleho úsilia a mier sa bez neho neudrží. Zmierenie a mier sú trvalé záväzky, ktoré nepoznajú expiráciu. Kto zanechá toto úsilie, stratí mier,“ citoval slová arcibiskupa Schicka vatikánsky denník L´Osservatore Romano.
Nadácia nesúca meno svätého františkánskeho mučeníka sa s výzvou k vytrvalému budovaniu mierovej budúcnosti obracia na mladé generácie Európanov práve na mieste, kde Maximilián Kolbe obetoval svoj život, pokračoval bamberský arcibiskup:
„Mladí z celej Európy sa musia stať podporovateľmi mieru. A to aj mimo európskych hraníc: v Afrike, v Ázii a v Latinskej Amerike. Osvienčim je miesto kde je možné vidieť hrozné následky konfliktu medzi ľuďmi, národnosťami a krajinami. Osvienčim dosvedčuje viac ako ktorékoľvek iné miesto na svete, až pokiaľ sú ľudia schopní zájsť v ubližovaní jeden druhému. Hrôzy Osvienčimu sa nesmú zopakovať na žiadnom mieste na svete. Svätý Maximilián Kolbe je naším patrónom a vzorom.“
Na šesťdňovom seminári, ktorý potrvá do 16. augusta, sa zúčastní okrem iných aj poľský prímas, hniezdniansky arcibiskup Mons. Wojciech Polak. -ab-

Napísať komentár
dyk
- Záchrana pred zničením - O zasvätení Poľska a iných národov.
- MKH -Všetko už bolo odhalené - 24.12.1984
...
Boh nám posiela Svojích prorokov a odhaľuje nám tajomstvá Jánovej Apokalipsy a kto sa dá Ním poučiť, prejde, ale kto odmietne Jeho prokov, neprejde.
Modlime sa, aby sme boli v Božej škole učenlivý a dokázali s Ježišom kráčať aj po vode, ako sa píše v dnešnom Evanieliu, ktoré sa čítalo … Viac