Język
Wyświetlenia
1,9 tys.
ertds 5 13

„Popularne lecz niewłaściwe”. Amerykański biskup zabrania udzielania Komunii przez świeckich

fot. flickr.com

Biskup Robert Vasa z kalifornijskiej diecezji Santa Rosa zatrzymał praktykę udzielania Komunii przez osoby świeckie. Jego zdaniem jest ona bardzo popularna, lecz niewłaściwa.

- Ta praktyka, mimo że popularna, stoi w sprzeczności z nauką Stolic Apostolskiej - stwierdził Robert Vasa, ordynariusz diecezji Santa Rosa w Kalifornii. Podczas gdy diecezja zmagała się z problemem niedoboru księży, wierni sami udzielali sobie Komunii Świętej. Taki zwyczaj był często obecny w tygodniu, kiedy Msza nie mogła być odprawiona ze względu na brak księdza.

Biskup oparł swoją decyzję o instrukcję Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 2004 r. Według niej, biskupi nie powinni „zbyt łatwo udzielać pozwoleń na udzielania Komunii bez udziału księdza w dni powszednie”. Zdaniem biskupa, w parafiach gdzie Msza niedzielna jest sprawowana normalnie, nie ma potrzeby udzielania sakramentu w dni powszednie bez udziału kapłana.

- Opinie dotyczące tego jak ma wyglądać życie w parafiach na pewno zostaną wysłuchane, jednak to co dzieje się wokół Eucharystii wymaga od nas głębszej wiary i ufności w to co naucza Kościół - podkreślił hierarcha.

W zamian tego, wierni jak i diakoni zachęcani są odprawiania w tygodniu modlitw Liturgii Godzin, a także Liturgii Słowa. - Nie wymagają one udzielania Komunii Świętej - konkludował biskup Vasa.

Źródło: catholicherald.com

Read more: www.pch24.pl/popularne-lecz-…
PiotrM Mylisz się biskup ma prawo przenoszenia charyzmatów na kogo chce i zechce. Problem charyzmatów został podjęty na Soborze Watykańskim II w dwóch . Jak stwierdza Sobór, działanie Ducha Świętego rozdzielającego charyzmaty obejmuje wszystkich członków Kościoła i każdy ma obiektywne prawo do tych darów . W świetle dokumentu dar ten jest faktyczny, gdy biskupi go udzielają
PiotrM
Tylko ręce namaszczone mają do tego prawo a nie jakiś chłopek roztropek- wolny strzelec pobłogosławiony przez biskupa. Tak sprawiają n.szafarze że kapłani stają się leniwi i wybijają kapłaństwo. A grzechem ciężkim jest jak udziela kobieta i w dodatku przemawia z ambony. Niech to będzie dla was nakaz Pański bracia: kobiety mają milczeć w kościele. A dziś mamy co?- Nieposłuszeństwo i lenistwo … Więcej
jadwiska
Sw.O.Pio: “Tak dzieci, Kapłan musi dużo wycierpieć. Kapłan – sługa Boży. Kapłan jest potrzebny w każdym momencie. A jak młodzież bluźni na Kapłanów. Kapłan zastępuje samego Jezusa. Gdy bluźni ktoś na Kapłana, to bluźni na samego Boga, bo on jest zastępcą.I CHOCBY KAPLAN MIAL WINY, TO TRZEBA GO SZANOWAC DLA JEGO WIELKIEJ GODNOSCI, JAKIEJ NIE MAJA NAWET ANIOLOWIE. A Kapłanom jest bardzo ciężko i … Więcej
borgan
Wielką tragedią jest brak kapłanów, a jeszcze większą brak świętych kapłanów.