Clicks4.4K
mkatana
92

W Watykanie szykuje się konserwatywny bunt.

Washington Post”: w Watykanie szykuje się konserwatywny bunt.

EIDON/MAXPPP / FORUM

„The Washington Post” donosi o kształtowaniu się w Watykanie „oporu” konserwatywnych hierarchów, którzy zamierzają przeciwstawić się rewolucyjnym zmianom na Synodzie o Rodzinie. Jako głównego oponenta lewicująca gazeta wymienia Amerykanina, kardynała Raymonda Burke’a.

„Washington Post” twierdzi, że papież Franciszek stara się wprowadzić zmiany, które umożliwią „bardziej inkluzyjne traktowanie rozwiedzionych katolików, jak i gejów i lesbijek”. Gazeta przypomina słowa kard. Burke’a. – Władza papieska – przestrzegł kilka miesięcy temu amerykański hierarcha – nie jest absolutna. Papież nie ma uprawnień do zmiany nauczania.

Gazeta pisze o rosnącej sile konserwatywnych duchownych, prowadzących „wojną kulturową” w Kościele, jednocześnie zwracając uwagę na postać samego papieża: „reformatora” i „wielkiego rewolucjonisty”, jak go mają określać jego „postępowi sojusznicy”. „Washington Post” przypomina także „postępowe decyzje” Franciszka i pisze o oporze duchownych, z jakim Ojciec święty boryka się w Kościele. Pisze o rosnącej grupie kardynałów, jawnie krytykujących jego posunięcia. Gazeta wskazuje na kilkanaście wywiadów, w tym siedem udzielonych przez wysokich rangą urzędników kościelnych, którzy twierdzą, iż pontyfikat Franciszka „bardzo podzielił Kościół”. Według jednej z przytaczanych opinii, w Kościele doszło do największej polaryzacji od czasów soborowych.

„Konserwatywny bunt – jak czytamy – widoczny jest na wielu polach, w przypadku publicznych komentarzy, ale również w rosnącej popularności konserwatywnych katolickich stron internetowych, promujących opozycję wobec Franciszka; rosnącej liczbie książek i materiałów promocyjnych wspieranych przez konserwatywnych duchownych, chcących przeciwdziałać liberalnemu trendowi; w przypadku medialnych przecieków wymierzonych w watykańskich reformatorów”.

Gazeta przypomniała wypowiedzi kard. Burke’a, twierdzącego, że pomimo ogromnej władzy, jaką ma papież, doktryny Kościoła nie można zmienić. Cytuje także słowa brytyjskiego liberała, ks. Timothy’ego Radcliffe’a, który uważa, że Ojciec św. z zadowoleniem przyjął otwartą debatę, jaka toczy się w Kościele. Duchowny niepokoi się jedynie, co z niej wyniknie. Ks. Radcliffe przekonuje, że „zamiast wytyczenia jasnego stanowiska, papież jest bardziej subtelny i często w sposób dorozumiany powstrzymuje liberalnych przywódców kościelnych, którzy naciskają na radykalną zmianę, podczas gdy jednocześnie sugeruje i dozwala na otwartą debatę odnośnie granic proponowanych reform”.

Gazeta wspomina, że „zachętę” papieża wykorzystali skrajni liberałowie w Kościele do testowania zakresu wolności, proponując niekiedy radykalne rozwiązania np. uznanie tzw. małżeństw jednopłciowych. „WP” dodaje, że z drugiej strony konserwatyści, którzy zdecydowanie zaprotestowali przeciwko takim posunięciom, stając w obronie prawdziwej nauki Kościoła są często określani mianem „wrogów papieża”.

- Mamy obecnie poważny problem. Bardzo niepokojącą sytuację, w której katoliccy księża i biskupi mówią i robią rzeczy, które sprzeciwiają się temu, co naucza Kościół. Mówią o związkach tej samej płci, o Komunii dla osób żyjących w cudzołóstwie. Dotychczas papież nie robi nic, aby ich uciszyć, więc wniosek jest taki, że to jest to, czego chce papież – tłumaczył „zamieszanie” w Kościele jeden z wypowiadających się anonimowo konserwatywnych hierarchów.

Gazeta wspomina o „reformach” Franciszka, o usunięciu kierownictwa Banku Watykańskiego i o przeciekach medialnych, które mają kompromitować niektórych duchownych. Na przykład Australijczyka kard. George’a Pella. Jednocześnie wyraża „zdumienie” nasilającą się publiczną krytyką Ojca Świętego. Przytacza słowa listu otwartego bp. Thomasa Tobina z Providence, który stwierdził, że „Kościołowi – który zgodnie z sugestią Franciszka, powinien przystosować się do potrzeb życia – grozi niebezpieczeństwo utraty odważnego, kontrkulturowego i proroczego głosu, jakiego świat dzisiaj potrzebuje”. Dalej wskazuje na wypowiedzi kard. Burke’a o Kościele jako o „statku bez steru”.

Nawet kard. Pell podważył – ze względów teologicznych – papieskie wezwanie do podjęcia radykalnych działa w sprawie zmian klimatycznych. Pell powiedział w lipcu „The Financial Times”, że „Kościół nie posiada mandatu od Pana, aby wypowiadać się w sprawach naukowych”. Wreszcie „Washington Post” wspomina o inicjatywie ponad pięciuset duchownych katolickich z Wielkiej Brytanii, którzy zasugerowali, że ubiegłoroczny synod wprowadził „wiele zamieszania w katolickiej nauce moralnej”.

Zdaniem gazety, konserwatyści rozpoczęli kampanię przeciwko ewentualnej zmianie umożliwiającej rozwiedzionym katolikom (żyjącym w kolejnych związkach) przyjmowanie Komunii świętej. W ubiegłym roku pięciu prominentnych duchownych, w tym kard. Burke i kard. Carlo Caffarra z Bolonii przygotowali „manifest” wymierzony przeciwko temu projektowi. Tymczasem liberałowie twierdzą, że nie robią nic złego. Otwarcie dyskutują na trudne pytania, do czego zachęcił ich sam papież.

Źródło: washingtonpost.com, AS.

Read more: www.pch24.pl/washington-post…
Aliv
Nawet kard. Pell podważył – ze względów teologicznych – papieskie wezwanie do podjęcia radykalnych działa w sprawie zmian klimatycznych.
------
Nawet jakby byly prawdą zmiany klimatyczne to o nie jest priorytet dzialania papieza. Tysiace ludzi tonie w satanizmie, w sektach, w masonerii, a papiez zamiast duszami zajmuje sie zielona trawką. Albo jest sterowany albo ktos mu zrobil pranie mozgu. Jak …More
Nawet kard. Pell podważył – ze względów teologicznych – papieskie wezwanie do podjęcia radykalnych działa w sprawie zmian klimatycznych.
------
Nawet jakby byly prawdą zmiany klimatyczne to o nie jest priorytet dzialania papieza. Tysiace ludzi tonie w satanizmie, w sektach, w masonerii, a papiez zamiast duszami zajmuje sie zielona trawką. Albo jest sterowany albo ktos mu zrobil pranie mozgu. Jak papiez zgrzeszy przeciwko Chrystusowi, to pozostaje modlic sie za wlasnych biskupow aby bronili wiary. Lepsza wiara prawdziwa lokalnie niz fałszywa globalnie.
Aliv
Co zatem stoi na przeszkodzie aby Papież powrócił do dawnego i zdrowego zwyczaju, rzucenia klątwy na krnąbrnych i złych hierarchów?
------------
Strach przed byciem mezczyzna. Ten strach mozna wyplenic przez post dla Chrystusa. Ale zeby miec sile woli trzeba z wygod zrezygnowac. Nie zrezygnowac na POKAZ, ale zrezygnowac w imie duchowosci Medjugorskiej. Post, Milosc, Bog, Ojczyzna. A nie jakies …More
Co zatem stoi na przeszkodzie aby Papież powrócił do dawnego i zdrowego zwyczaju, rzucenia klątwy na krnąbrnych i złych hierarchów?
------------
Strach przed byciem mezczyzna. Ten strach mozna wyplenic przez post dla Chrystusa. Ale zeby miec sile woli trzeba z wygod zrezygnowac. Nie zrezygnowac na POKAZ, ale zrezygnowac w imie duchowosci Medjugorskiej. Post, Milosc, Bog, Ojczyzna. A nie jakies konglomeraty unijne co maja nam mowic jak mamy zyc. To sa masoni 33 stopnia oni przed diablem tylko klekania. A jak nie masoni to skonczeni materialisci i ateisci.
One more comment from Aliv
Aliv
Kardynalowie i biskupi powinni sie zebrac i udowodnić że skoro papież sobie robi samowolkę lewacką i uprawia populistyczne celebryctwo zamiast pilnować depozytu wiary, nauczania Kościoła i Magisterium, to musi odejść

---------
a jak go siłą wyrzucisz? Owcom zostaje tylko modlitwa. Ze Bog uzyje cudu i przypomni papiezowi swoja nauke.
Agata.B likes this.
waz2054
Zastanawia mnie skąd pochodzi siła jaką mają różni niszczyciele Kościoła? Czy to nie przypadkiem ojciec ich, diabeł nie użycza im tej siły? Ale co robi chirurg gdy noga czy ręka zajęta jest gangreną? Otóż odcina ten chory narząd i odrzuca precz, aby nie kusił więcej do złego i nie zainfekował reszty organizmu. Nawet oko należy wyłupać, tak mówi Pismo! Co zatem stoi na przeszkodzie aby Papież …More
Zastanawia mnie skąd pochodzi siła jaką mają różni niszczyciele Kościoła? Czy to nie przypadkiem ojciec ich, diabeł nie użycza im tej siły? Ale co robi chirurg gdy noga czy ręka zajęta jest gangreną? Otóż odcina ten chory narząd i odrzuca precz, aby nie kusił więcej do złego i nie zainfekował reszty organizmu. Nawet oko należy wyłupać, tak mówi Pismo! Co zatem stoi na przeszkodzie aby Papież powrócił do dawnego i zdrowego zwyczaju, rzucenia klątwy na krnąbrnych i złych hierarchów? A kary muszą być surowe, bo jak mówi Św. Jan od Krzyża i diabeł potrafi trochę wycierpieć aby się wywyższyć.
LudzieNieTedyDroga
Nareszcie!
Kardynalowie i biskupi powinni sie zebrac i udowodnić że skoro papież sobie robi samowolkę lewacką i uprawia populistyczne celebryctwo zamiast pilnować depozytu wiary, nauczania Kościoła i Magisterium, to musi odejść. Jest wystarczająco dużo dowodów, adhortacje, encyklika, liczne dokumenty... Papieża też obowiązują jakieś zasady postępowania, a ten przekroczył wszelkie granice.
Quas Primas likes this.
Aliv
dla bałamutnych biskupow diabel juz w piekle rozpala ogien, dostana zaplate za obledne nauczanie. Beda sie smazyc i jeczec przez wieki haha
Aliv
buntujcie sie bo was niemcy na czolgi wsadza i odjedziecie
The Last CATHOLIC likes this.
Anty_modernista
Nawet kard. Pell podważył – ze względów teologicznych – papieskie wezwanie do podjęcia radykalnych działa w sprawie zmian klimatycznych.
------------
No i bardzo dobrze zrobił. Kłamstwo klimatyczne pozostanie kłamstwem bez względu na osobę je głoszącą.
Quas Primas and 4 more users like this.
Quas Primas likes this.
The Last CATHOLIC likes this.
mkatana likes this.
modernistae prohibere likes this.
tahamata likes this.
mkatana
„The Washington Post” donosi o kształtowaniu się w Watykanie „oporu” konserwatywnych hierarchów, którzy zamierzają przeciwstawić się rewolucyjnym zmianom na Synodzie o Rodzinie.
Quas Primas and 2 more users like this.
Quas Primas likes this.
modernistae prohibere likes this.
tahamata likes this.