Clicks71
tr.news

Amazon İdeologları Kiliseyi Oyun Parkına Çevirdiler

Panamazonica Kızıl Cemaati, Ekvator’un başkenti Quito'da yayınlanan 14 Eylül tarihli bir manifestoda “Toprak Anamız acı çekiyor” diyerek dert yandı.

REPAM, Eylül 2014'te Brezilya'da kurulan Vatikan destekli uluslararası Kilise ağıdır. Amazon Sinodu'nun ana koordinatörüdür.

İlk olarak, manifesto “yaşam ve doğanın savunulması” için hayatlarını feda eden “Amazon halklarının” bazı “şehitlerini” hatırlatıyor.

“Sosyo-çevresel kriz” diyerek “Toprak Anamızın çığlıklarına” vurgu yapıyor. “Bizim maneviyatımız”, “canlıya dönüşmemizi” sağlıyor, ancak yalnızca “diğer [putperest] maneviyatlarla” ile birlikte.

Kendine güvenen yazarlar, kendilerini “peygamber” ve “yaşam ve çeşitliliğin savunucuları” olmaya adamış görünüyorlar. “Ekosit”, “soykırım” ve “etnosit” ile savaşmak istiyorlar.

Hatta bir yerde, “günah” kelimesini, doğayı yok eden “sermaye düzeninin sosyal günahı” olarak adlandırıyorlar.

“Kawsak Sacha” (“yaşayan orman”) adı verilen “[pagan] ataların dünya görüş ve vizyonlarından” başlayan bir “bilgi diyaloğu” çağrısında bulunuyorlar. Bu “bilgiler” aracılığıyla mücadelelerinin “anlamını ve ufkunu” anlamak istiyorlar.

Manifesto, - beklendiği gibi - bize “çevrelerden” ve “Meryem”den [eski Hanımımız] konuşan “İsa'nın merhametli yüreğinden” söz ederek bitiyor.

Bunun dışında, metin 1965'teki coşkulu bir grup entelektüel hippinin son isteğine benziyor.

Resim: © Wilfred Paulse, CC BY-NC-ND, #newsXmmncqhrey