Jazyk
Pozretia
392
Peter(skala) 3 2

Svätá stolica zakročila proti eutanázii v rehoľných nemocniciach v Belgicku

Ilustračná snímka: Prípravky používané pri vykonávaní eutanázie - ANSA
11/08/2017 13:30
POSUŇ ĎALEJ:

Vatikán/Belgicko 11. augusta – Pápež František nariadil členom rehoľnej kongregácie s názvom „Bratia dobročinnej lásky“ (Frères de la Charité) skoncovať s umožňovaním eutanázie vo svojich psychiatrických nemocničných zariadeniach v Belgicku. Svätý Otec tak urobil prostredníctvom vatikánskej Kongregácie pre inštitúty zasväteného života, ktorej nariadenie v prípade neuposlúchnutia nesie so sebou kánonické dôsledky až po možnosť exkomunikácie.
Bratia dobročinnej lásky, kongregácia pápežského práva založená začiatkom 19. storočia v belgickom Gente, v súčasnosti pôsobí na piatich kontinentoch. V Belgicku prevádzkuje 15 psychiatrických nemocníc, vyše 50 bežných i špeciálnych škôl a niekoľko fyzioterapeutických stredísk.
V máji tohto roka regionálny predstavený v rámci Belgicka povolil lekárom v spomenutých psychiatrických nemocniciach vykonávať eutanáziu v zmysle civilných zákonov platných v krajine.
V Belgicku podobne ako aj v Holandsku zákon dovoľuje usmrtenie na vlastnú žiadosť mentálne chorého pacienta, ktorý je v stave „neúnosného utrpenia“, a to za súhlasu trojčlennej lekárskej komisie, v ktorej musí byť aspoň jeden psychiater.
Regionálny predstavený brat Raf De Dycke vo svojej smernici uviedol, že eutanázia sa v ich nemocniciach môže vykonať, s tým, že to môže byť len vtedy, keď nie je k dispozícii „rozumná alternatívna liečba“ a keď sa každá žiadosť o eutanáziu posúdi s „maximálnou starostlivosťou“.
Proti takémuto postupu belgického predstaveného ešte v máji zakročil generálny predstavený Bratov dobročinnej lásky so sídlom v Ríme, brat René Stockmann. Vyhlásil, že dovoliť eutanáziu znamená ísť proti základným princípom Katolíckej cirkvi.
„Toto je po prvý raz, keď nejaká kresťanská organizácia tvrdí, že eutanázia je bežným lekárskym výkonom a že spadá pod terapeutickú slobodu lekára“, uviedol generálny predstavený vo svojej odpovedi do Belgicka a dodal, že ide o počin „nelojálny, škandalózny a neakceptovateľný“.
Generálny predstavený René Stockmann, ktorý je sám lekárom a odborníkom v odbore psychiatrie, odsúdil silný vonkajší nátlak vyvíjaný v Belgicku na kongregáciu, aby eutanáziu vo svojich zariadeniach tolerovala. „Toto však neznamená, že sa máme vzdať“, vyhlásil brat Stockmann, pričom skonštatoval, že „kongregáciu v Belgicku pustoší sekularizácia“.
V uplynulých mesiacoch si generálny predstavený vyžiadal jasný postoj zo strany belgických biskupov a po informovaní Svätej stolice začal vyšetrovanie prípadu. Začiatkom augusta tak dostali Bratia dobročinnej lásky príkaz prestať s vykonávaním eutanázie priamo z vatikánskej Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, orgánu Rímskej kúrie v službe Svätého Otca Františka.
Praktizovanie eutanázie v Belgicku za posledné desaťročie výrazne vzrástlo. Hlavná časť pacientov, ktorí o ňu v rámci Belgicka žiadajú sú chorí na rakovinu alebo na nervovo degeneračné ochorenia. Z celkového počtu 4000 osôb každoročne usmrtených v Belgicku eutanáziou tvoria psychiatrickí pacienti tri percentá. -jb-

Napísať komentár
Peter(skala)
ľubica pred 13 minútami

Pápež Lev XIII. mal známe zjavenie pri oltári, kde počul dva hlasy ako sa zhovárali toto:
Pápež začul náhle rozprávať dva hlasy, jeden sladký a druhý hrozný a drsný, ktoré zaznievali z blízkosti svätostánku. Pápež ihneď pochopil, že sladký hlas patrí nášmu Pánovi a hrubý Satanovi. V tomto dialógu sa Satan pýšil, že je schopný zničiť cirkev, ale potrebuje k tomu viac času … Viac
dyk
Kde sme už došli, keď rehoľník dovolí vo svojom dome vraždiť ľudí? Kam to všetko speje? Žeby teraz bol ten čas, kedy nastáva všeobecný odpad od viery?