Język
Wyświetlenia
3 tys.
mk2017 11

Tego jeszcze nie było – wszyscy biskupi złożyli rezygnację! Papież ma podjąć decyzję w sprawie każdego z nich. To pokłosie afery pedofilskiej w chilijskim kościele.

Tego jeszcze nie było – wszyscy biskupi złożyli rezygnację! Papież ma podjąć decyzję w sprawie każdego z nich. To pokłosie afery pedofilskiej w chilijskim kościele
Przez

Papież Franciszek. Foto: PAP/Abaca

Wszyscy chilijscy biskupi złożyli rezygnację na ręce papieża Franciszka i oddali się do jego dyspozycji w związku ze skandalem pedofilii w tamtejszym Kościele. O decyzji 32 hierarchów zajmujących urzędy poinformowano po trzech dniach spotkań z papieżem.
„Chcemy ogłosić, że my wszyscy biskupi obecni w Rzymie złożyliśmy na piśmie rezygnację z naszych urzędów na ręce Ojca Świętego po to, aby mając pełną wolność podjął decyzję w sprawie każdego z nas” – oświadczyli w piątek w Watykanie cytowani przez media przedstawiciele episkopatu Chile. Ich rozmowy z Franciszkiem zakończyły się w czwartek wieczorem.

„Wchodzimy na nową drogę świadomi tego, że te dni szczerego dialogu stanowiły kamień milowy w głębokim procesie zmian pod przywództwem papieża Franciszka” – podkreślili biskupi.
Zapewnili, że „w jedności z nim chcemy przywrócić sprawiedliwość i przyczynić się do naprawienia wyrządzonych krzywd, by dać nowy impuls profetycznej misji Kościoła w Chile, w której centrum musi być zawsze Chrystus”.
„Pragniemy, aby oblicze Pana ponownie błyszczało w naszym Kościele, i będziemy się angażować na rzecz tego. Z pokorą i nadzieją prosimy wszystkich, by pomogli nam podążać tą drogą” – brzmi oświadczenie chilijskich biskupów.
Watykan nie odniósł się do tej bezprecedensowej deklaracji.
Franciszek wezwał do Watykanu wszystkich biskupów z Chile, by omówić z nimi sytuację, do jakiej doszło w Kościele w tym kraju w związku z ujawnionym skandalem nadużyć i przypadków ich tuszowania. Ich skalę i okoliczności opisał w sporządzonym dla papieża raporcie jego specjalny wysłannik arcybiskup Charles Scicluna.
Dotychczasowy biskup diecezji Osorno w Chile Juan Barros jest oskarżany o to, że przed laty tuszował czyny ukaranego przez Kościół i żyjącego w odosobnieniu księdza Fernando Karadimy, przedstawianego przez jego ofiary i media jako „seryjny pedofil”. Wierni tamtejszej diecezji domagali się dymisji bpa Barrosa.

Franciszek zaprosił biskupów do Watykanu, gdy uznał, że miał niedostateczne informacje na temat Barrosa. Papież, który w 2015 roku mianował Barrosa biskupem diecezji Osorno, publicznie bronił hierarchy, m.in. podczas swej podróży do Chile. Jednak po powrocie nakazał Sciclunie przygotowanie raportu na temat nadużyć w tym kraju.
Przed poufnymi rozmowami z biskupami przez trzy dni papież rozmawiał w Watykanie z trzema mężczyznami, ofiarami Karadimy, gdy byli nastolatkami.
Po zakończeniu spotkań z biskupami papież przekazał im w czwartek list, w którym podziękował za „pełną gotowość, jaką okazał każdy z nich, by przystąpić do współpracy na rzecz zmian i rozwiązań”, które – jak podkreślił – „musimy wprowadzić w krótkiej, średniej i dalekiej perspektywie, by przywrócić sprawiedliwość i jedność kościelną”.
Franciszek wyraził wdzięczność przedstawicielom episkopatu za to, że razem z nimi mógł szczerze omówić „poważne wydarzenia, które zniszczyły jedność kościelną i osłabiły pracę Kościoła w Chile w ostatnich latach”.
„W świetle tych bolesnych wydarzeń dotyczących wykorzystywania nieletnich, władzy i sumienia zgłębiliśmy powagę sytuacji i tragiczne konsekwencje, jakie miały one szczególnie dla ofiar” – napisał.
Przypomniał, nawiązując do swych niedawnych spotkań z ofiarami pedofilii z Chile, że poprosił je o „wybaczenie w sercu”, i zaznaczył, że do przeprosin tych dołączył w tych dniach episkopat, wyrażając „stanowczy zamiar naprawienia wyrządzonych krzywd”. (PAP)
nczas.com/…/tego-jeszcze-ni…
ZBM
Nie wiadomo z jakiego powodu wszyscy chilijscy biskupi złożyli rezygnację: czy z powodu gorszącej solidarności z biskupem diecezji Osorno Juanem Barrosem, czy z powodu tego że wszyscy przyznają się do sodomii?
predex
Jaka miłość i spokój bije z tego oblicza.
predex
Troszke egzorcyzmu by sie przydało i nietety leki na wytrzeszcz oczu, na to sa , na klękanie jeszcze nie wymyślili, ta nieklęczka złośliwa jest nieuleczalna w tym prztypadku.
stanislawp
Każdy antychryst jest homusiem
a w drugą strone?
Nie każdy homuś jest zawładnięty przez ducha antychrysta
Jak Franciszek Bonjorno ma karać homusiów skoro on uwielbia homusiów..
Tymoteusz
Odnoszę również wrażenie, że afera pedofilska jest tak samo wykorzystywana w celach politycznych przez Franciszka jak chociażby sprawa imigrantów islamskich w Europie, wszak dobrze wygląda, jak pogrozi się palcem „złym” biskupom, a przecież wiadomo, że na całym świecie biskupi muszą bardzo często wybierać między upublicznieniem różnorakiego zła a zatuszowaniem tegoż zła, i tak źle i tak … Więcej
Stonka Ziemniaczana
Wtajemniczeni zrozumieją, że taka nagła deklaracja o dymisji przez wszystkich biskupów jest tak naprawdę prowokacją, z którą musi się uporać antypapież Franciszek. Zobaczymy jak ten apostata udźwignie ten ciężar:
- pozostawi wszystkich na stanowiskach
- zwolni wybranych
- zwolni wszystkich i zastąpi nowymi, swoimi
Każda z tych strategii ma swoje plusy i minusy. Zobaczymy co wybierze nasz "kochany… Więcej
KamilMila
I po co takie oczy robi ?
Nie wiedział pan Franciszek że jest lewakiem ?
Anty_modernista
Co za mina... odpowiednia do osobowości
Matricaria
"Kamień milowy w głębokim procesie zmian pod przywództwem Franciszka"
Papież rozbił definitywnie biskupi układ kolesiowski skierowany przeciwko wiernym,skoro żadne słowa papieskie nie pomogły a cwaniacy liczyli że przeczekają Franciszka no to nic dziwnego że papież im lutnął prosto w twarz kim są.Musiały być to ciężkie słowa skoro wszyscy podali się do dymisji, sami z siebie by tego nie … Więcej
Tymoteusz
Afera pedofilska w chilijskim kościele jest czymś nagannym, więc rezygnacje biskupów tego kościoła są jak najbardziej na miejscu.

Uważam jednak, że biskupi wielu krajów powinni zająć się czymś dużo bardziej poważnym, czyli powinni nie akceptować antykatolickich działań samego Franciszka.
mk2017
Wszyscy chilijscy biskupi złożyli rezygnację na ręce papieża Franciszka i oddali się do jego dyspozycji w związku ze skandalem pedofilii w tamtejszym Kościele. O decyzji 32 hierarchów zajmujących urzędy poinformowano po trzech dniach spotkań z papieżem.