언어
클릭 수
151
m.rekinek

„Nie przesadzaj” zabija wiarę !W ostatnim czasie zauważyłem, że polski katolicyzm (choć może nie tylko polski ale tego nie mogę sprawdzić) od środka zżera „choroba braku przesady”. Szczególnie mocno objawiło się mi to w święta. Większość ludzi których znam mówi do mnie – „nie przesadzaj”, w sytuacjach, w których katolik powinien zachować się jednoznacznie.

Owo nieprzesadzanie letnich katolików zauważyłem już dawno – najpierw zaproponowano mi zjedzenie obiadu – przygotowano wspaniały, dorodny stek. Podziękowałem, gdyż był to piątek, a w piątki poszczę, zresztą nie tylko od mięsa. Jestem przekonany, że ci sami ludzie u których wówczas jadłem, gdyby przyszedł do nich w gości muzułmanin, zrobiliby wszystko, by nie podać mu potrawy której nie je, i jeszcze pewnie ustawiliby mu talerz w kierunku Mekki.

Później przyszedł wielki piątek – nie przesadzaj padało na każdym kroku. Za długo klęczysz w kościele? Nie przesadzaj! Dramat…

Wielka sobota – szczególnie po lekturze waszego tekstu o „najciemniejszym dniu chrześcijaństwa” postanowiłem dalej pościć w ten szczególny dzień – nie przesadzaj nie było końca. Ze mną się nie napijesz?? Nie przesadzaj, to już prawie święta!

Rezurekcja – nie przesadzaj! Na szóstą? Drugi dzień świąt – nie przesadzaj! Do kościoła? Wczoraj byliśmy!

Zwracam uwagę, że dziecko niechlujnie wykonuje znak krzyża, lub w ogóle nie żegna się w świątyni, tylko wchodzi jak z przeproszeniem do obory… nie przesadzaj!

Mam dylemat w pracy, by bronić kolegi muszę kłamać, ale nie chcę grzeszyć, martwię się co zrobić –nie przesadzaj!

Bronię katolickiego systemu moralnego w sprawie antykoncepcji – nie przesadzaj! Uważam, że nie powinno się szydzić z księży – nie przesadzaj, ksiądz też człowiek, a Pan Bóg i tak wie swoje!

Wszystko to, co oczywiste, wśród katolików. Żadnego z tego „nie przesadzaj” nie usłyszałem od ateisty czy innowiercy, ale tylko i wyłącznie od katolików, chrzczonych, zwykle co niedziela będących w kościele.

Nie jestem teologiem, ale prostym chłopem z małego miasteczka. Wydaje mi się jednak, że jeśli szatan działa, to działa wśród nas właśnie tym „brakiem przesady”, tym argumentem, który nie dość, że w sercach wielu sieje zamęt, to jeszcze domaga się, by przekazywać go innym, zatruwać inne serca. Być może u człowieka można to wyjaśnić samym faktem natury, która nie chce widzieć czegoś w innych do czego sam nie jestem zdolny, ale u szatana, należy to chyba wyjaśnić czymś zupełnie innym.

Władysław Drawski
Komentarz Czytelnika, przysłany na skrzynkę kontakt@poloniachristiana.pl

Read more: www.pch24.pl/nie-przesadzaj-…

댓글 쓰기…