Język
Wyświetlenia
1,2 tys.
Pascendis Dominicis Gregis 5 5

„Postąpili” o 2000 lat w tył

Poznańska Organizacja Kobiet wysłała do warszawskiej „Biblioteki Dzieł Wyborowych” list, w którym wyrażono obawę i mniemanie, że lektura wydanej tamże książki Z. Rygier-Nałkowskiej „Małżeństwo” może szkodliwie oddziałać na szersze masy. W odpowiedzi otrzymała Poznańska Organizacja Kobiet z Warszawy list następujący (cytujemy w całości):

Biblioteka Dzieł Wyborowych, Warszawa 20 XI 1925
W odpowiedzi na list w obronie obyczajów z powodu książki Zofii Rygier-Nałkowskiej pt. „Małżeństwo”, pozwalamy sobie zaznaczyć, że zarzuty w powyższym liście mogły zrodzić się tylko w umysłach tak zacofanych i tak pełnych pruderii, jakie są w Poznańskiem. Zacofanie przynajmniej o lat 20. Świat kroczy naprzód i wyzwala się z pokostu form, jakimi są sakrament etc., stworzone przez szamanów dla ogłupiania ciemnych mas. Czy Narodowa Organizacja Kobiet wyobraża sobie, że przez głoszenie podobnie zacofanych listów posunie sprawę równouprawnienia kobiety? Wstyd tylko tym robicie w Polsce. Faktycznie, jakże słuszne słowa polskiego Mussoliniego (Piłsudskiego): „Żałuje, że kazałem przyłączyć Poznańskie do Polski”. Naprawdę wstyd i jeszcze raz wstyd.
(podpisano) J. K. Witoszyńska

„Postępowa” autorka tego listu zapomniała może, że były już w dziejach czasy, kiedy nie było sakramentów, ale od nich upływa już 2000 lat. A przecież nawet wedle jej zdania „świat kroczy naprzód”. Miarodajne czynniki rządowe mają więc obowiązek uwolnić społeczeństwo od tak zacofanej „Biblioteki”, która nadużywając słowa postęp ogłupia „ciemne masy” dziełami „wyborowymi”.
Virga
Tymoteusz
Mamy dalszy ciąg tej sprawy.
Nowe kwiateczki „postępowe” :
„Biblioteka Dzieł Wyborowych padła ofiarą nadużycia, ktoś nadużył jej firmy absolutnie bez jej wiedzy.”

Czyli list nieistniejącej J. K. Witoszyńskiej rzekomo w imieniu Biblioteki Dzieł Wyborowych był zwykłym paszkwilem konkurencyjnej firmy, której celem było zdyskredytowanie właśnie Biblioteki Dzieł Wyborowych jako firmy o poglądach … Więcej
waz2054
Wrócił pies do wymiocin swoich, a raczej suka.
Pascendis Dominicis Gregis wspomniał ten post w Nowe kwiateczki „postępowe”.
@Tymoteusz Sługa Boży abp. Fulton Sheen w książce pt. Maryja w rozdziale Sprawiedliwość i równość pisze tak:
Oto dwa podstawowe błędy komunizmu i historycznego liberalizmu w kwestii kobiet;
Komunizm: Kobiety nigdy nie były wyemancypowane, aż do współczesnych czasów, gdyż zwłaszcza religia trzymała je w niewoli.
Liberalizm: równość kobiety do wykonywania męskiej pracy

Choć artykuł jest dawn… Więcej
Tymoteusz
J. K. Witoszyńska :
„(...) pozwalamy sobie zaznaczyć, że zarzuty w powyższym liście mogły zrodzić się tylko w umysłach tak zacofanych i tak pełnych pruderii, jakie są w Poznańskiem. Zacofanie przynajmniej o lat 20. Świat kroczy naprzód i wyzwala się z pokostu form, jakimi są sakrament etc., stworzone przez szamanów dla ogłupiania ciemnych mas.”

Biedne marksistki-feministki, są świetnym materiał… Więcej
Tymoteusz
Ośmiesza się ta „postępowa” autorka - J. K. Witoszyńska cytując słowa jej ideowego wroga, czyli naczelnika Piłsudskiego, nazywając go jednocześnie „polskim Mussolinim”. Trudno jednak u feministek doszukać się logiki :-) Dodam, że powinna cytować swoich, np. satanistę, żyda, twórcę komunizmu Karola Marksa albo chociażby Lenina, wówczas jakiś ciąg logiczno-historyczny byłby zachowany, choć wątpl… Więcej