Język
Wyświetlenia
1,6 tys.
ertds 6

„Bóg już tu nie mieszka?” – Watykan o kościołach zamykanych z powodu braku wiernych

Fot. Tama66/Pixabay

Stolica Apostolska przygotuje instrukcje, które mają zapobiegać skandalicznym przypadkom zamieniania zamykanych świątyń katolickich na puby, siłownie, lodziarnie czy meczety. Pod koniec listopada w Rzymie odbędzie się międzynarodowy kongres pod wymownym hasłem „Bóg już tu nie mieszka?”.

Jak pisze portal vaticannews.va, cytując kardynała Gianfranco Ravasiego, zadaniem uczestników spotkania będzie stawienie czoła poważnemu i coraz bardziej naglącemu problemowi zamykania kościołów oraz ich nowego przeznaczenia. Jak podkreślił zwierzchnik Papieskiej Rady Kultury, który wraz z episkopatem Włoch oraz Papieskim Uniwersytetem Gregoriańskim organizuje konferencję, odbieranie świątyniom ich pierwotnego przeznaczenia jest szczególnie mocno widoczne i nasila się m.in. we Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii. Podobny trend zaznacza się także za Oceanem – w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Kościół tłumaczy zamykanie kościołów spadającymi wskaźnikami przyrostu naturalnego, sekularyzacją a także rezygnacją ludzi z praktyk religijnych. W ślad za tym idzie spadek liczby kapłanów.

65 tysięcy kościołów jest własnością parafii i diecezji. Ponadto około 25 tysięcy należy do państwa. Do tego trzeba doliczyć świątynie będące w rękach osób prywatnych i zgromadzeń zakonnych, a tu nie mamy dokładnych danych. W sumie szacujemy, że we Włoszech jest ponad 100 tysięcy kościołów, z czego około 100 opuszczonych – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Valerio Pennasso.

Wystarczy poszukać w internecie, by znaleźć ogłoszenia mówiące o sprzedaży świątyń. U nas nie są to jeszcze wielkie liczby. Jednak kiedy ludzie widzą, że miejsca w których zostali ochrzczeni czy się modlili stały się pubami, lodziarniami czy sklepami często są mocno zgorszeni. Już w 1992 r. episkopat Włoch wydał wskazówki, by opustoszałe kościoły przekazywać na cele kulturalne, zamieniać w biblioteki, archiwa, muzea. To jest bardziej odpowiednia zmiana, jeśli nie przeznaczenie na kult to przynajmniej na kulturę, dzieła społeczne czy szerzenie miłosierdzia – dodał duchowny.

Do udziału w kongresie zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich episkopatów Europy, Ameryki Północnej oraz Oceanii. Poproszono ich o przygotowanie szczegółowego spisu kościołów w poszczególnych krajach, z konkretnym opisem aktualnej sytuacji danego miejsca kultu – informuje portal Vatican News.

Źródło: vaticannews.va

RoM

Read more: www.pch24.pl/bog-juz-tu-nie-…
Napisz komentarz
Tymoteusz
„Już w 1992 r. episkopat Włoch wydał wskazówki, by opustoszałe kościoły przekazywać na cele kulturalne, zamieniać w biblioteki, archiwa, muzea. To jest bardziej odpowiednia zmiana, jeśli nie przeznaczenie na kult to przynajmniej na kulturę, dzieła społeczne czy szerzenie miłosierdzia – dodał duchowny.”

Z tą kulturą to jest to dość kontrowersyjny temat, oto przykład:

Czy to już ohydne spustosz… Więcej
Quas Primas
Po co się tak wywnętrzają?! Na pokaz???
Przecież sami organizują w kościołach pizzerie, niby chcąc pokazać, że to dla ubogich.
Włosi przemieniają Katedry w pizzerie
VRS lubi to. 
Pokaż 3 polubinia więcej.
Weronika..S
Ekumenizm posoborowy to nie katolicyzm, nic więc dziwnego, że kościoły pustoszeją.
VRS lubi to. 
Vittorio,Andreas lubi to. 
Rafał_Ovile
Potrzeba modlitwy za Proboszczów. Dzisiaj mój Proboszcz modlił się na głos w Imieniny za "Papieża i Ojca Świętego Benedykta XVI", nie 'emeryta' czy samo Imię... Pray for Pope Benedict XVI/ MÓDLCIE SIĘ ZA PAPIEŻA BENEDYKTA XVI
Weronika..S lubi to. 
VRS
"Jak pisze portal vaticannews.va, cytując kardynała Gianfranco Ravasiego, zadaniem uczestników spotkania będzie stawienie czoła poważnemu i coraz bardziej naglącemu problemowi zamykania kościołów"
----
Ravasi zaprowadzi pewnie kult Paczamamy albo jeszcze czegoś gorszego. Kolejny mało poważny tekst w wykonaniu Pch24.
Weronika..S lubi to.