Clicks1.2K
pl.news

Pierwszy "rdzenny kościół": ideologia pochodzi od białych

Watykan finansuje "rdzenną katedrę" w brazylijskiej Amazonii, pisze 9 września GazetaDoPovo.com.br.

Budowana przez plemię Yanomami ma być ukończona w 2022 roku. Plemię liczące 35 tysięcy osób zamieszkuje około 200 wiosek na pograniczy Wenezueli i Brazylii.

"Rdzenny kościół" to idea realizowana przez Creatos Arquitetura, architektów z Curitiba, którzy w Brazylii wyznaczają trendy w architekturze sakralnej.

Jeden z architektów, niemający pojęcia o Yanomami Tobias Bonk Machado, "na kilka dni zanurzył się w ich kulturze" (GazetaDoPovo.com.br).

Bonk chciał stworzyć "inkulturowy projekt" i "połączenie kultury Yanomami i Chrześcijaństwa", jakby Chrześcijaństwo było formą "kultury". Żąda również szacunku dla "dwóch wierzeń".

Nowy kościół ma imitować kształt szabonu, czyli wioski Yanomami z centralnym namiotem rozłożonymi wokół niego mniej znaczącymi namiotami. [Katoliccy?} Yanomami wierzą, że w czasie ich szamańskich rytuałów "duchy" komunikują się z nimi w centralnym namiocie.

Średnica okrągłego kościoła wyniesie 32 metry, a dach pozostanie otwarty, by "uszanować element łączności ze światem duchowym".

Twierdzi się, że idea "rdzennych katedr" ma pochodzić od samych plemion. Ale ich przedstawiciele proszą tylko o dwie rzeczy: kościół i to, żeby był on "wysoki".

Grafika: Creatos Arquitetura/Divulgação, #newsDaoecutrfl