Jazyk
Pozretia
59
Peter(skala)

Pápež František odletel na 22. apoštolskú cestu do Čile a Peru

Svätý Otec nastupuje do Boeingu 777 spoločnosti Alitalia na let do Santiaga de Chile - AP
15/01/2018 13:38
POSUŇ ĎALEJ:

Vatikán/Čile 15. januára – „Svoj pokoj vám dávam“ – toto je téma prvej etapy 22. apoštolskej cesty pápeža Františka, počas ktorej v dňoch 15. až 18. januára navštívi Čile. Do hlavného mesta tejto juhoamerickej krajiny odletel dnes ráno o 8.30 z medzinárodného letiska Fiumicino v Ríme. Okrem hlavného mesta Santiago de Chile navštívi ďalšie dve dôležité čilské mestá: Temuco a Iquique.

Pred cestou sa Svätý Otec ako zvyčajne pomodlil pred ikonou Salus Populi Romani v rímskej Bazilike Santa Maria Maggiore, ktorú navštívil ešte v sobotu večer. Panne Márii venoval kyticu kvetov a zveril do jej rúk apoštolskú cestu. Pri nedeľnej modlitbe Anjel Pána a rovnako aj dnes ráno ešte pred odletom poprosil veriacich o modlitbové sprevádzanie počas cesty.

V správe rozposlanej cez sociálnu sieť Twitter pred odletom Svätý Otec píše: „Prosím vás, sprevádzajte svojimi modlitbami moju cestu do Čile a Peru.“

Pápeža Františka ako zvyčajne pred odletom na zahraničnú cestu prišli na letisko pozdraviť cirkevní a politickí predstavitelia mesta Rím. Svätý Otec vystúpil do Boeingu leteckej spoločnosti Alitalia predným schodišťom. Pozdravil sa s palubným personálom, s členmi sprievodu a 70 novinármi z celého sveta.

Prílet Svätého Otca do Santiaga de Chile sa očakáva tesne po polnoci nášho času, čiže niečo po 20. hodine miestneho času, keďže časový posun predstavuje 4 hodiny. Takmer 16-hodinový let vedie ponad Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Maroko, Senegal, Brazíliu, Paraguaj a Argentínu. Očakáva sa, že formou telegramu Svätý Otec pozdraví aj svoju rodnú krajinu.

Na južnej pologuli čaká pápeža a jeho sprievod počasie zodpovedajúce stredu letného obdobia. Vo štvrtok večer sa Svätý Otec presunie z Čile do Peru. Druhá etapa apoštolskej cesty má motto „Zjednotení v nádeji“. V dňoch 19. až 21. januára pápež navštívi okrem hlavného mesta Limy aj ďalšie dve mestá, a to Puerto Maldonado a Trujillo.

Obe juhoamerické krajiny už v minulosti prijali návštevy pápeža. Sv. Ján Pavol II. bol v roku 1987 v Čile a v rokoch 1985 a 1988 v Peru. Pápež František v mladosti strávil vyše roka v Čile v rámci svojho jezuitského juniorátu, formačného obdobia tesne po noviciáte. Aj Peru navštívil ešte predtým než sa stal pápežom.
Návrat Svätého Otca do Ríma je naplánovaný na pondelok 22. januára popoludní. -ab-