Język
Wyświetlenia
1,3 tys.
VRS 12 4

J. Ratzinger / Jan Paweł II: rozwodnicy nie mogą przyjmować Komunii świętej

dopóki pozostają w nowym związku:
"Wierny słowom Jezusa Chrystusa (Mk 10:11-12: «Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo») Kościół potwierdza że nowy związek nie może zostać uznany za ważny jeśli poprzedzające go małżeństwo było ważne. Jeśli rozwiedzeni wezmą ponownie ślub cywilny znajdą się w sytuacji, która obiektywnie sprzeciwia się prawu Bożemu. W konsekwencji nie mogą przyjmować Komunii świętej tak długo, jak długo powyższa sytuacja trwa (Sobór Trydencki Sesja XXIV: DS 1797-1812). Zasada powyższa nie stanowi pod żadnym względem kary ani dyskryminacji rozwiedzionych w ponownych związkach, lecz raczej jest wyrazem obiektywnej sytuacji, która sama z siebie czyni niemożliwym przyjmowanie Komunii świętej: "Nie mogą być dopuszczeni do komunii świętej od chwili, gdy ich stan i sposób życia obiektywnie zaprzeczają tej więzi miłości między Chrystusem i Kościołem, którą wyraża i urzeczywistnia Eucharystia. Jest poza tym inny szczególny motyw duszpasterski: dopuszczenie ich do Eucharystii wprowadzałoby wiernych w błąd lub powodowałoby zamęt co do nauki Kościoła o nierozerwalności małżeństwa" (Familiaris Consortio, n. 84)"

za:
www.vatican.va/…/rc_con_cfaith_d…
VRS
@adan2

"Nikt się nie wywinie"
-----
To prawda. Jak głosi Nowy Testament: straszną jest rzeczą wpaść w ręce Boga żywego. Zwłaszcza jeśli się urządzało kpiny z Jego miłosierdzia. Bo miłosierdzie Jego, jak rzekła Najświętsza Maria Panna: dla tych, którzy się Go boją.
adan2
VRS
choć przyznam, że jeszcze więcej po tym wywiadzie pytań (przynajmniej tak wynika z dostępnych cytatów).
-----------------------------------
a któż to może potwierdzić w świecie kłamstwa w którym żyjemy ? ...........jak żydostwo opanowało już wszystkie media .......VRS 7 minuty temu I jeszcze Sobór Trydencki sesja XXIV - kanony o sakramencie małżeństwa, na które powołuje się ww. dokument:
--… Więcej
VRS
I jeszcze Sobór Trydencki sesja XXIV - kanony o sakramencie małżeństwa, na które powołuje się ww. dokument:

2. Gdyby ktoś mówił, że chrześcijanie mogą mieć jednocześnie wiele żon i że żadne Boże prawo tego nie zakazuje - niech będzie wyklęty.
5. Gdyby ktoś mówił, że węzeł małżeński może być rozwiązany z powodu herezji, uciążliwości pożycia lub ciągłej nieobecności małżonka - niech będzie …
Więcej
VRS
@adan2

Nie wiem czy nie dopuści - ostatnio "papież emeryt" wydał spory wywiad-rzekę, choć przyznam, że jeszcze więcej po tym wywiadzie pytań (przynajmniej tak wynika z dostępnych cytatów).
Abp Gaenswein: gdyby nie MŚ w piłce nożnej rezygnacja mogła być rok później
adan2
VRS teraz
@adan2
masz szansę jeszcze zapytać J. Ratzingera.
==============================
żydostwo nie dopuści już więcej pytań ,tak więc wszystkie pytania pozostaną w sferze domniemań ,dramat tego świata polega na tym że wiemy a nie potrafimy tego udowodnić
VRS
@adan2

Gdzie tu sens i logika? Jana Pawła II już nie zapytasz, masz szansę jeszcze zapytać J. Ratzingera.
PS Co do zgodnych z Pismem i Tradycją elementów (pozytywów) pontyfikatu JPII można jeszcze dorzucić następujące stwierdzenie Ordinatio sacerdotalis:
"Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu … Więcej
adan2
nie mogę się opanować i nie napisać komentarza .......Jan Paweł II wraca do łask ? .......a przedtem dał całusa koranowi ,był kryptożydem o żydach wypowiadał się pozytywnie był inspiratorem drugiego soboru a tu trads jak się patrzy ,rozwodnicy nie mogą i hu .............kutwa gdzie tu sens i logika ?
wacula25@wp.pl
mkatana Nie jest Grzechem ciężkim życie w kolejnym związku jeżeli są zachowane kanony życia zakonnego i wychowaniu np. zginoł tata czy mamalub wiele innych nieszczęść wojen a nawet wiek choroby itd, takie związki są i nic w tym dziwnego oto chodzi papieżowi i duchowieństwu a nie wydumane pomysły ludzi jest to trudne ale możliwe
mkatana
W przesłaniu na Boże Narodzenie 2010 papież Benedykt nie mógł lepiej ująć sytuacji w bardziej dramatycznych – wręcz apokaliptycznych – słowach:
„Ludzkość przeżywa dzisiaj NAJWIĘKSZY KRYZYS, który albo doprowadzi do zbawienia przez Chrystusa, albo do TRAGICZNEGO ZNISZCZENIA”.
Ostatni papieże uznali istotną rolę fatimskiego proroctwa odnośnie tego kryzysu:
„Wołanie zawarte w orędziu Maryi z Fatimy… Więcej
baranek
Papież chwali interpretację adhortacji „Amoris laetitia”

pb (KAI/lastampa.it) / bd, Buenos Aires, 2016-09-13

Fot. pixabay.com


Papież Franciszek pochwalił wskazówki nt. duszpasterstwa osób rozwiedzionych, które zawarły ponowne związki małżeńskie, ogłoszone przez biskupów regionu Buenos Aires.

Ojciec Święty napisał do nich list, w którym stwierdził, że ich dokument „w pełni wyjaśnia sens ósmego… Więcej
mkatana
Przewodniczący Episkopatu Polski w ubiegłym roku podczas konferencji naukowej na Uniwersytecie Kardynała Stanisława Wyszyńskiego w Warszawie na temat nierozerwalności małżeństwa podkreślił, że „Komunia Święta to sakrament, a nie nagroda za dobre sprawowanie.” Przypominał, że „kiedy w przeszłości próbowano podważyć interpretację kanonu 915 - dotyczącego udzielania Najświętszego Sakramentu osobom … Więcej