Język
Wyświetlenia
1 tys.
ewaboryk 5 1

Prezydent Niemiec włączył się do kampanii na rzecz udzielania Komunii świętej protestantom

Prezydent Frank-Walter Steinmeier. Fot. Reuters/Forum

Poszukajmy sposobów wyrażania wspólnej wiary chrześcijańskiej poprzez udział w Ostatniej Wieczerzy i Komunii. Jestem pewien, że liczą na to tysiące chrześcijan w małżeństwach międzywyznaniowych – powiedział w Münster Frank-Walter Steinmeier. Prezydent Niemiec przemawiał na Katholikentag, dużej, cyklicznej konferencji skupiającej nominalnych katolików. W trakcie spotkania doszło do skandalu.

Steinmeier zastrzegł, że wypowiada swą opinię nie z racji sprawowanej przez siebie funkcji, ale jako „zdeklarowany chrześcijanin ewangelicki, żyjący w małżeństwie międzywyznaniowym”. Nie omieszkał przy tym jednak skrytykować przedwyborczej decyzji bawarskiego rządu o zawieszeniu krzyży w budynkach publicznych. Prezydent stwierdził, iż państwo nie powinno faworyzować religii.

Wypowiedź polityka na temat Najświętszego Sakramentu ma związek z brakiem jednoznacznego stanowiska Watykanu wobec propozycji niemieckiego episkopatu. Biskupi znad Renu chcą, by „w niektórych przypadkach i po osobistym rozeznaniu”, a także wyznaniu wiary katolickiej (lecz bez obowiązku formalnej konwersji) protestanccy małżonkowie katolików mogli przystępować do Stołu Pańskiego. Sprzeciw w stosunku do takiego rozwiązania wyraziło publicznie kilku hierarchów, akcentując tradycyjną naukę Kościoła i fundamentalne różnice w pojmowaniu istoty Najświętszego Sakramentu przez oba wyznania. Jednak Franciszek nie potwierdził odwiecznego Magisterium, lecz zwrócił się do niemieckiej konferencji episkopatu, by ta, w miarę możności, wypracowała jednomyślne stanowisko w spornej kwestii.

Jak podkreśla niemiecka sekcja Catholic News Agency, debata na temat interkomunii zdominowała tematykę konferencji w ramach Katholikentag. Przemawiali między innymi dwaj antagoniści – kardynałowie Marx i Woelki.

- Gdy ktoś odczuwa głód [Komunii świętej] i ma wiarę, musi mieć dostęp do Eucharystii – kategorycznie stwierdził przewodniczący krajowego zgromadzenia biskupów.

Do wulgarnego, wręcz bluźnierczego poziomu sprowadził dyskusję protestancki komik, Eckart von Hirschhausen. Domagał się on „oddania tego opłatka”, ze względu na to, że jest żonaty z katoliczką i… płaci podatek kościelny. Dobitnym, tragicznym wręcz świadectwem stanu, w jakim znajduje się dzisiaj nominalny niemiecki katolicyzm, był aplauz, z którym zebrani przyjęli słowa von Hirschhausena. Stwierdził on, iż Kościół powinien dawać mu „opłatek” albo… oddać jego pieniądze.

Jeden z nielicznych niemieckich hierarchów – obrońców czci Pana Jezusa obecnego w Hostii, kardynał Woelki, ripostował: – Samo posługiwanie się tą koncepcją [„opłatka”] pokazuje, że mamy zupełnie inne rozumienie Najświętszego Sakramentu, w którym katolicy spotykają samego Chrystusa – mówił.

Fala oburzenia, z jaką spotkały się słowa von Hirschhausena, skłoniła go później do przeprosin za skandaliczne sformułowania.

Biskup Rudolf Voderholzer z Ratyzbony skrytykował ton, jaki przybrała debata w ramach konferencji, której uczestnicy skłaniali się raczej ku lekceważącej naukę Kościoła propozycji Episkopatu. – Presja opinii publicznej, która nie docenia głębi zagadnień doktrynalnych, nie pomoże nam – zauważył.

Źródło: catholicherald.co.uk

Read more: www.pch24.pl/prezydent-niemi…
KamilMila
Czy już się nawrócili na katolicyzm ?
ludzik1000
Zapewne Muzlemany im nie pozaluja żarcia swinskiego gnoju, jak wczesniej niemieccy hitlerowscy nazisci wrzucali Zydów do dolów ze swinska gnojowica i im to kazali żreć zanim ich rostrzelali (czesto na polskiej "ukrainie" tak bywalo). Tego to niemieckim protestantom nikt nie zabrania, bardziej zasluzony pokarm, niz "Oplatek"von Hirschhausena.
LovVal
Dla wierzacego Katolika, znajacego doktryne KK jest to walka o zniszczenie Kosciola Katolickiego i zbezczeszczenie Boga, Jezusa Chrystusa w Najswietszym Sakramencie. Nie pozwolmy na odebranie nam najwiekszego daru i swietosci jakim jest Eucharystia. Ten pokarm dla dusz jest PRZYWILEJEM i LASKA a nie bochenkiem na polce sklepowej dla pospolstwa. "Jesli sie nie nawrocicie - wszyscy marnie … Więcej
wacula25@wp.pl
A prawdziwy kościół powinien być nieugięty na grzeszników zachciewajki .Jedyny prawdziwy Kościół składa się ze wszystkich wierzących w Pana Jezusa powinien też być odcięty od wszystkich zewnętrznych nacisków i ustanowień grzeszników.A prawdziwy Kościół składa się z prawa pisma św.
turysta569
Prezydent Niemiec włączył się do kampanii na rzecz udzielania Komunii świętej protestantom-////////// NO TO TERAZ CIALO PANA JEZUSA CHRYSTUSA BEDZIE MIALO MOCNE BRANIE OJ BEDZIESZ PANIE NASZ JEZU CHRYSTE MOCNO PRZYJMOWANY PRZEZ WSIO MASC
turysta569 wspomniał ten post w Prezydent Niemiec włączył się do kampanii na rzecz udzielania Komunii świętej protestantom-////////….