Clicks972
ŚW.FILOMENA
1

SAUDYJSKI DZIENNIKARZ: Jeśli Netanjahu pozytywnie odpowie na wezwanie Josefa Jony i zaakceptuje saudyjski plan pokojowy, to "Mohammad bin Salman go nie zawiedzie"

Daham al-Enzi napisał w saudyjskiej gazecie internetowej al-Khaleeg, że w Jerozolimie powinna zostać otwarta ambasada saudyjska, a następca tronu Mohammad bin Salman powinien wystąpić w Knesecie. W niedzielę artykuł ten wywołał mieszane reakcje w mediach.

Daham al-Enzi, mający opinię prorządowego i blisko związanego z Mohammadem bin Salmanem, stwierdził w artykule "Tak dla izraelskiej ambasady w Rijadzie i normalizacji stosunków w ramach saudyjskiej inicjatywy", że z radością przeczytał o wezwaniu skierowanym przez izraelskiego deputowanego Josefa Jonę do premiera Benjamina Netanjahu, by ten zaprosił Mohammada bin Salmana do wystąpienia w Knesecie. Wg relacji Dahama al-Enziego Josef Jona, który w Knesecie reprezentuje opozycyjną lewicową Unię Syjonistyczną, miał również apelować do izraelskiego premiera, by ten zaakceptował saudyjski plan pokojowy.

Enzi podkreślił, że Izrael jest krajem powszechnie uznawanym i należącym do ONZ, a także bardzo wpływowym, zatem w interesie Arabii Saudyjskiej jest zaakceptowanie normalnych z nim stosunków. - Jako muzułmanie nie mamy problemu z Żydami ani judaizmem jako religią - podkreślił, nazywając z kolei Arabię Saudyjską "zwolennikiem pokoju i orędownikiem walki z terroryzmem".

Saudyjski pisarz wyraził przy tym przekonanie, że jeśli Netanjahu pozytywnie odpowie na wezwanie Josefa Jony i zaakceptuje saudyjski plan pokojowy, to "Mohammad bin Salman go nie zawiedzie". Zgodnie z propozycją poprzedniego władcy saudyjskiego Abdullaha, zaakceptowaną w 2002 r. na szczycie Ligii Arabskiej w Bejrucie, Izrael w zamian za pokój miałby wycofać się z terenów zajętych w 1967 r., w tym Wschodniej Jerozolimy.

Enzi dodał, że "islamskie ruchy terrorystyczne", do których zaliczył Hamas, Fatah, Bractwo Muzułmańskie, Hezbollah, Al-Kaidę oraz Państwo Islamskie, stosują "kłamliwą retorykę (...) oszukując naiwnych", gdyż nie chcą, by problem palestyński został rozwiązany.

Saudyjczyk podkreślił również, że Arabia Saudyjska i Izrael "są w jednym okopie, jeśli chodzi o walkę z terroryzmem, który jest produkowany i finansowany przez Iran". Również "w jednym okopie" oba państwa są przeciwko drugiemu zagrożeniu, jakim jest "osmański projekt kolonialny i mit islamskiego kalifatu". Wg Enziego to właśnie wspólni wrogowie, jakimi są Iran i Turcja, powinni zjednoczyć Arabię Saudyjską i Izrael we wspólnej walce. - Potrzebujemy sprzymierzeńców takich jak Izrael, by stawić czoło wrogowi - podkreślił arabski pisarz, dodając, że "piłka jest teraz po stronie Izraela".

Enzi, podkreślając, że konsekwencją normalizacji stosunków powinno być otwarcie ambasad w stolicach obu krajów, wskazał jako stolicę Izraela Zachodnią Jerozolimę, a nie Tel Awiw, w którym większość krajów ma swoje ambasady. Podjęta w grudniu 2017 r. przez USA decyzja o przeniesieniu ambasady tego kraju do Jerozolimy wywołała gwałtowne protesty.

Artykuł al-Enziego ukazał się w piątek, jednak reakcje na niego pojawiły się dopiero w niedzielę, gdyż zarówno w większości krajów arabskich, jak i w Izraelu piątek i sobota są dniami wolnymi od pracy. W mediach zarówno w Izraelu, jak i w krajach arabskich dominowało przy tym przeświadczenie, że artykuł ten został napisany w imieniu samego Mohammada bin Salmana.

- Daham al-Enzi nie śmiałby napisać ani słowa bez zgody Mohammada bin Salmana, który uwięził swoich kuzynów - stwierdził inny saudyjski pisarz Turki Szalhub, który wyraził przekonanie, że Mohammad bin Salman testuje w ten sposób reakcje na planowane przez niego zbliżenie z Izraelem.

W mediach społecznościowych dominowały jednak negatywne reakcje ze strony Arabów na artykuł al-Enziego.

Natomiast izraelskie media pozytywnie zareagowały na artykuł Dahama al-Enziego. Portal i24news przypomniał też, że Mohammad bin Salman jest pierwszym ważnym przedstawicielem Arabii Saudyjskiej, który uznał, że Izrael ma prawo do własnego terytorium. Saudyjski następca tronu powiedział to w marcu 2018 r. w wywiadzie dla magazynu "The Atlantic".

za: kultura.onet.pl/…/r7dmzrr

_________________________________________________________________________________

PROSZĘ, ZOBACZ:

Saudyjski książę: Musimy zawrzeć porozumienie pokojowe, aby zapewnić wszystkim stabilność i utrzymywać normalne stosunki

Światowe media spekulują o możliwej śmierci Muhammeda bin Salmana

Pogrzeb Księcia Muhammada bin Salmana |ALSAUDIA TV|Official

MUHAMMAD BIN SALMAN ŻYJE - TO WIDEO JEST DOWODEM - (CZY JEGO ŚMIERTELNA RANA ZOSTAŁA ULECZONA?)

Matka Zbawienia: Gdyby Mój Syn dał się ponownie poznać w ciele i przyciągał uwagę, oni by Go zabili. Antychryst zostanie jednak serdecznie przyjęty na świecie i błędnie uznany za Jezusa Chrystusa

MATKA ZBAWIENIA: Wkrótce pojawi się antychryst, a jego droga do sławy rozpocznie się w Jerozolimie

BÓG OJCIEC: Antychryst stworzy fałszywy pokój w państwie Izrael, łącząc je z Palestyną w nieprawdopodobnym sojuszu ...

Matka Zbawienia: Antychryst zajmie tę pozycję, ponieważ zostanie o to poproszony

JEZUS O ANTYCHRYŚCIE: Jego piękna twarz spodoba się wszystkim, ale on wkrótce się zmieni. Będzie siał w świecie spustoszenie i zamorduje wielu

JEZUS: Antychryst z pomocą wrogów Boga szybko doprowadzi do wojny między dwoma narodami kierowanymi przez dwóch upartych i silnych przywódców

WIZERUNEK ANTYCHRYSTA WEDŁUG KARTY ILLUMINATI

Sensacyjny list Sanhedrynu wzywającego Arabów do przyjęcia ich roli w Trzeciej Świątyni
ŚW.FILOMENA