Język
Wyświetlenia
1,8 tys.
Brat Kamil 16 4

Czy w piątek Oktawy Wielkanocy obowiązuje post?

wt /ekai

W Oktawie Wielkanocy post piątkowy nie obowiązuje HENRYK PRZONDZIONO /GN

Od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Miłosierdzia przeżywamy osiem dni z rzędu w randze uroczystości, co oznacza, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych nie obowiązuje.

W kwestii postu piątkowego funkcjonuje ogólna zasada, że uroczystość znosi post i wstrzemięźliwość (zob. kan. 1251: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.” – Kodeks Prawa Kanonicznego).

W Oktawie okres ośmiu dni traktowany jest jak jeden dzień, jako jedna uroczystość, jako dzień najradośniejszy. Dni oktawy Wielkanocy traktowane są jako uroczystości (w tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych są w pierwszej grupie, wyżej niż np uroczystości Pańskie). Innymi słowy – nie przyjmują one niejako dodatkowych świąt czy wspomnień, jak to jest w przypadku oktawy Bożego Narodzenia.

Dlatego też w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje post w piątek. Teksty liturgiczne i biblijne wszystkich dni oktawy Wielkanocy nawiązują bezpośrednio do wydarzenia zmartwychwstania Jezusa i jego konsekwencji dla nas. Znajdujemy także wyraźne odniesienia do sakramentu chrztu i tego co staje się udziałem każdego ochrzczonego.

gosc.pl/doc/1973496.Czy-w-p…

Napisz komentarz …
Czeslaw Lipka
Czy w piątek Oktawy Wielkanocy obowiązuje post?//////////////ALEZ CO SIE BEDZIESZ PIERNICZYL NARZEYJ SIE AZ Z X DNI Z KIBLA NIE WYLIZIESZ I TO BEDZIE NAJLEPSZY ZASZCZYT X DNI NA SEDESIE SIEDZIEC I GAZETE CZYTAC CO ZA SZCZESCIE
Czeslaw Lipka wspomniał ten post w Czy w piątek Oktawy Wielkanocy obowiązuje post?.
Bos016
Po świątecznym obżarstwie ten post wyjdzie każdemu na zdrowie.
Ewangelista
Brawo @Traper. Tylko znieść kolejne posty i przykazania i poluzować, byle tylko poluzować...
Traper
Ci nasi polskojęzyczni hierarchowie (podobno wyznawcy Chrystusa) przy każdej nadarzającej się okazji o jednym tylko mówią: o napchaniu brzucha mięsiwem. Nie ma w Polsce innych problemów????
stanislawp lubi to. 
Ewangelista lubi to. 
rysio
Tylko złe duchy wyją z rozpaczy w oktawie Zmartwychwstania Pańskiego, a prawdziwi katolicy radują się i świętują (nie wolno w tych dniach pościć).
Ewangelista
W każdy piątek obowiązuje post. Tyle w temacie. Najlepiej go znieście i w Wielki Piątek. Błazenada.
jadwiska lubi to. 
Pokaż 2 polubinia więcej.
rysio
"W Oktawie okres ośmiu dni traktowany jest jak jeden dzień, jako jedna uroczystość, jako dzień najradośniejszy (....) Dlatego też w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje post w piątek".