Język
Wyświetlenia
103
Rafał_Ovile 1

"Rzeczpospolita": Kataster wchodzi po cichu

Rozmiar tekstu:AAA

"Rzeczpospolita": Kataster wchodzi po cichu
Piątek, 22 czerwca (10:06)Tweetnij

568

SKOMENTUJ

Rząd pod naciskiem Brukseli zmienił podatek od sklepów. Teraz zapłacą go wszyscy oddający budynki w najem - podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita".
Polska wprowadza podatek katastralny /©123RF/PICSEL
"Uchwalone w ubiegłym tygodniu zmiany w ustawach podatkowych wprowadzają nowy podatek majątkowy" - informuje gazeta. "Zapłacą go wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają budynki warte łącznie ponad 10 mln zł i wynajmują lub dzierżawią je innym.
Taką formę przyjął podatek, który pierwotnie miał obciążać hipermarkety. Komisja Europejska stwierdziła, że jest niesprawiedliwy, ale rząd się z niego nie wycofał; wręcz przeciwnie - rozszerzył poza branżę handlową" - czytamy w dzienniku.

Jak podaje "Rz", "eksperci są zdziwieni konstrukcją i sposobem wprowadzenia nowej daniny. - To niemal podatek katastralny - ocenia Konrad Turzyński z kancelarii KNDP, nawiązując do podatków majątkowych obowiązujących w Europie Zachodniej.
Z kolei specjalizująca się w doradztwie podatkowym Sylwia Rzymkowska niepokoi się, że tak poważne zmiany wprowadzono bez konsultacji z zainteresowanymi".
.........................

Nowy podatek dotyczy komercyjnych budynków handlowo-usługowych lub biurowych o wartości początkowej ponad 10 mln zł. Stawka podatku wyniesie rocznie 0,42 proc. nadwyżki wartości początkowej ponad kwotę 10 mln zł rocznie.
- To jest podatek majątkowy, a faktycznie katastralny - mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Tomczykowski, partner zarządzający, Kancelaria Ożóg Tomczykowski.
Zasady ustalania wartości początkowej przewidziano dla nieruchomościbędących we współwłasności oraz spółek osobowych. Podatek nie będzie naliczany w odniesieniu do nieruchomościwykorzystywanych wyłącznie lub w głównym stopniu na własne potrzeby podatnika.
Podatnicy będą mieli prawo odliczyć podatek od nieruchomościod podatku CIT. Jednak, gdy działalność prowadzona jest ze stratą, podatnik nie będzie miał praktycznie takiej możliwości.
- Nie jest tu opodatkowany ani dochód, ani przychód - wyjaśnia ekspert. I to dlatego w najtrudniejszej sytuacji będą np. Te centra handlowe, które funkcjonują na pograniczu rentowności.
Dla przeciętnej wielkości centrum handlowego ten nowy podatek może wynieść nawet 4 mln zł rocznie.
W dniu 27 listopada 2017 r. w Dzienniku Ustaw RP opublikowano tekst ustawy nowelizującej ustawy o CIT, PIT i zryczałtowanym podatku dochodowym. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2018 r.

Czytaj wiÄcej na biznes.interia.pl/…/rzeczpospolita-…