Clicks92
EON
1

Święta Rita – ostatnia nadzieja starych kawalerów i samotnych panien.

Starokawalerstwo i staropanieństwo nie jest wcale fajne, wbrew temu co stara się wmówić popkultura. Jeżeli samotny, chciałby zaznać szczęścia rodzinnego, powinien prosić o wstawiennictwo w znalezieniu osoby ukochanej świętą Ritę. Patronkę rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji, opiekunkę ludzi zrozpaczonych i zdesperowanych.
Ta włoska święta, urodziła się w Roccaporena. Imię na chrzcie otrzymała po świętej Małgorzacie (Rita to zdrobniała forma imienia Margarita). Za mąż wydano ją niezwykle wcześnie, bo w wieku 12 lat. Przez lata Rita musiała znosić zły charakter męża. Jednak pod wpływem żony, Paolo Mancini zmienił swój charakter. Niestety zmarł po swoim nawróceniu. Szybko też zmarło z powodu zarazy, jej dwóch synów. Po śmierci męża i synów, w wieku 36 lat, Rita wstąpiła do zakonu. Wbrew regule zabraniającej przyjmować wdowy, w obliczu cudu, siostry augustianki przyjęły Ritę w swoje szeregi. W klasztorze, Ricie przypadły najcięższe prace. W związku ze swoją wielką wiarą, zakonnica została naznaczona stygmatem, raną od kolca korony cierniowej na czole. Rita zmarła 22. maja 1457 roku. Do dnia dzisiejszego, jej ciało nie uległo rozkładowi. Od czasu jej śmierci, za jej wstawiennictwem Bóg dokonał wielu cudów.

Z życiem i kultem świętej, można się zapoznać dzięki wydanej przez wydawnictwo Jedność, 216. stronicowej pracy księdza Zbigniewa Sobolewskiego „Rita z Cascii. Życie świętej od róż”.
Autor bogato ilustrowanego albumu, ksiądz prałat dr Zbigniew Sobolewski – jest absolwentem Wydziału Teologii Moralnej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, adiunktem UKSW i wykładowcą teologii moralnej w WSD w Siedlcach.
Ksiądz Zbigniew Sobolewski zaświadcza o charyzmacie świętej pisząc: „Gdy posługiwałem w Cascii, widziałem setki tysięcy osób przybywających do jej grobu. Byli to ludzie dotknięci wielkim cierpieniem i często bardzo nieszczęśliwi. Obolali życiowo z powodu złej sytuacji w rodzinie, bólu zadawanego przez bliskich. Nierzadko przez współmałżonka czy przez dzieci. Ludzie dotknięci samotnością, ale także przygnieceni chorobami oraz wieloma innymi troskami. Tam zobaczyłem, jak św. Rita jest im bliska, jak ludzie cierpiący z różnych powodów bardzo się z nią utożsamiają, bo kto zapozna się z historią jej życia, odnajduje w niej siebie”.

Na kartach albumu „Rita z Cascii. Życie świętej od róż”, czytelnicy znajdą dokładny życiorys świętej, jej orędzia, drogę na ołtarze oraz informacje o sanktuariach poświęconych świętej. Publikacja jest ilustrowana wieloma reprodukcjami dzieł sztuki przybliżającymi życie świętej oraz zdjęciami zabytków architektury związanych z jej kultem.
Jan Bodakowski

prawy.pl/34327-swieta-ri…
olek19801
Nie tylko, przekonałem się, że św. Rita ratuje konających. Jest wspaniałym Bożym posłańcem.