Clicks1.3K

Jared Kushner: Plan pokojowy zostanie ujawniony po Ramadanie na początku czerwca

TŁUMACZONE TRANSLATOREM


Kushner powiedział około 100 zagranicznym dyplomatom, że plan zostanie zrealizowany po tym, jak nowy rząd Izraela zostanie zaprzysiężony i podąży za muzułmańskim świętym miesiącem Ramadanu, który kończy się 5 czerwca.

Wezwał ich, aby utrzymywali „otwarty umysł”, według źródła cytowanego przez serwis informacyjny Reuters.

„Powiedział, że plan będzie wymagał ustępstw ze strony obu stron, ale nie zagrozi bezpieczeństwu Izraela”, powiedział Reuters.

„Wszyscy będziemy musieli szukać rozsądnych kompromisów, które umożliwią osiągnięcie pokoju” - powiedział Kushner.

Jason Greenblatt, wysłannik pokojowy administracji Trumpa, potwierdził raport jako „dokładny”.

Kushner wypowiedział się w przemówieniu do dyplomatów w Blair House w Waszyngtonie, w pobliżu Białego Domu.

Niewiele wiadomo na temat długo oczekiwanego planu, choć ostatnie raporty w Washington Post i Guardian sugerowały, że nie obejmowałoby to pełnej państwowości palestyńskiej.

Jest to prawdopodobny przełom dla Palestyńczyków, którzy już nie współpracowali z zespołem Trumpa na Bliskim Wschodzie po uznaniu przez prezydenta USA Jerozolimy jako stolicy Izraela w grudniu 2017 r. I przeprowadzce tam ambasady USA w maju 2018 r.

Nowy Autonomia Palestyńska Premier Mohammad Shtayyeh powiedział we wtorek, że plan „urodzi się martwy”.

„Nie ma partnerów w Palestynie dla Trumpa. Nie ma arabskich partnerów dla Trumpa i nie ma europejskich partnerów dla Trumpa ”- powiedział Shtayyeh podczas szerokiego, godzinnego wywiadu z The Associated Press.

We wtorek wieczorem na imprezie przed Paschą w Białym Domu dla konserwatywnych grup żydowskich ambasador Izraela w USA powiedział, że jest przekonany, że plan, którego szczegóły nie są jeszcze znane, „uwzględni istotne problemy Izraela”.

„Wiem, że wiele osób obawia się, że plan pokojowy wkrótce się ukaże” - powiedział Ron Dermer, według strony internetowej Jewish Insider.

„Muszę jednak powiedzieć, że jako ambasador Izraela jestem przekonany, że ta administracja - biorąc pod uwagę jej poparcie dla Izraela - weźmie pod uwagę istotne problemy Izraela w każdym przedstawionym przez niego planie”.

W piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo w wywiadzie dla Jake Tapper z CNN powiedział, że plan pokojowy, który ma się pojawić w Białym Domu, „będzie znaczącą zmianą w stosunku do modelu, który został wykorzystany”.

za: www.timesofisrael.com/trump-peace-pla…