Język
Wyświetlenia
363
VRS 52 4

Karol Wojtyła na obradach Vaticanum II

W opinii kardynała Angelo Scoli, „kardynał Wojtyła należy do tych, których wkład w Sobór był wyjątkowy, bogaty w sensie ilościowym oraz szczególnie bogaty i różnorodny na poziomie doktrynalnym”. Ojcowie soborowi mogli poznać teologiczną syntezę, ujawniającą się w wypowiedziach Wojtyły. Sami biskupi polscy, zwłaszcza w drugiej części prac soborowych, uznali go za swego oficjalnego reprezentanta, o ile nie lidera, powierzając mu prawo do zabierania głosu w imieniu ich wszystkich. Nie ma wielu ojców soborowych – kontynuuje Scola – którzy by zabierali głos na Zgromadzeniu Ogólnym z równą częstotliwością, co krakowski biskup.
Wśród ponad dwóch tysięcy uczestników inauguracji Soboru w 1962 roku było dwudziestu czterech polskich biskupów, w tym 42-letni Karol Wojtyła. Innym polskim hierarchom władze komunistyczne odmówiły paszportu. Wojtyła miał więc wielkie szczęście: mógł uczestniczyć we wszystkich czterech sesjach soborowych, podczas których – mimo wielkiej sławy kardynała Wyszyńskiego, u którego boku pojawia się krakowski pasterz – ukaże się przed dostojnikami kościelnymi jako człowiek niezwykle zdolny, inteligentny i wykształcony. Będzie to miało istotne znaczenie kilkanaście lat później w Auli Klementyńskiej, w której dokonywany jest wybór nowego zwierzchnika Kościoła.

Wojtyła nie od razu zyskał uznanie uczestników Vaticanum II. Świadczą o tym notatki w niektórych dziennikach sporządzanych przez świadków tamtych wydarzeń. Znamienne są te, jakie poczynił Yves Congar, francuski dominikanin, w opublikowanym kilka lat temu Mon Journal du Concile. Jeden z wpisów z 1962 roku zawiera wzmiankę o „jakimś Polaku”, który przemawiał w auli Bazyliki św. Piotra. Rok później Congar jest już trochę bardziej precyzyjny, zwracając uwagę na „pewnego polskiego biskupa”. Nie ma tu nawet najmniejszej atencji. Zresztą polscy biskupi w oczach wybitnego teologa nie wypadają najlepiej: nie mogli przywieźć ze sobą żadnego teologa – notuje Congar – są raczej nieprzygotowani, wcale lub co najwyżej odrobinę na bieżąco. Dlatego też nie słychać było żadnego z nich podczas Soboru.

Same wystąpienia Wojtyły na Soborze – jak ocenił po latach Congar – „nie zrobiły na mnie osobiście wrażenia”, w przeciwieństwie do innego francuskiego teologa Henri de Lubaca, który określił je jako „dość wybitne i zauważone”. Okazja do bliższego poznania Wojtyły nadarzyła się Congarowi na początku 1965 roku, gdy obaj znaleźli się w komisji teologicznej pracującej nad ostatecznym projektem przyszłej Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et Spes. Wówczas to Congar pozwolił sobie na taką refleksję: Wojtyła zrobił znakomite wrażenie. Ma dominującą osobowość. W jego osobie jest jakieś ożywienie, magnetyczna siła, profetyczna moc, pełna pokoju i nie do odparcia.

Wspomniany już o. Henri de Lubac, jezuita, ekspert Soboru, okazał jeszcze mniej rezerwy w stosunku do poznanego podczas wspólnych prac i dyskusji polskiego hierarchy.
Przy tej właśnie okazji [redagowania konstytucji Gaudium et spes – przyp. aut.] spotkałem go po raz pierwszy. I śmiem stwierdzić, że natychmiast porozumieliśmy się do tego stopnia, by wspólnie reagować na pojawiające się problemy.
Nie potrzeba było zbyt długo się przyglądać – przyznawał – by odkryć w nim osobowość najwyższej próby”.

De Lubac wyciągnął przy tej okazji, dzisiaj brzmiącą dość zaskakująco, konkluzję: […] miejmy nadzieję, że Opatrzność na długie lata zachowa nam Pawła VI, lecz jeśli pewnego dnia potrzebować będziemy papieża, mój kandydat jest jeden: Wojtyła! Niestety, to niemożliwe. On jest bez szans.

Florencki kardynał Giovanni Benelli nie miał żadnych wątpliwości: Jeśli istniał jakiś człowiek, który wierzył w Sobór Watykański II i miał żelazną wolę realizacji jego postanowień, to był nim kardynał Wojtyła.
Podobnego zdania był również arcybiskup Albert Prignon, rektor Belgijskiego Kolegium Papieskiego w Rzymie, będącego centrum wielu debat i dyskusji pomiędzy ojcami soborowymi poza sesjami (...)

Z perspektywy tamtych czasów wydaje się niemal oczywiste, iż nie mielibyśmy w 1978 roku papieża Polaka, gdyby wcześniej biskup Karol Wojtyła nie dostał paszportu do Rzymu i nie wziął udziału w obradach Vaticanum II. Bez udziału w Soborze, powiedzmy otwarcie, byłby postacią mało znaną, nie mającą większych szans wyboru na stolicę Piotrową. To Sobór wyniósł do godności papieskiej tego człowieka, którego wcześniej uwiódł i ukształtował swoją mową Ducha.
----
(fragment książki R. Skrzypczaka - Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II)
Quas Primas
Jak co? Wdraża je w życie. Zarówno w życie Kościoła, jak i życie świeckie.
---------------------------
40 lat minęło i… Co Kościół uczynił z naukami św. Jana Pawła II?
VRS
Jeszcze a propos Romera, który wkrótce ma dołączyć do grona osób uznanych za świętych przez JMB. Znany skądinąd abp Paglia oświadczył że jest on męczennikiem Soboru Watykańskiego II. Nowa wiara, nowi jej świadkowie - święci i męczennicy.
translate.google.com/translate
VRS
@kovanecky

"Żydzi chwalą"
---
A powinni, jak powiada Pismo, się gorszyć. I to też powinno dawać do myślenia.
Przewrotnością diabelską jest raczej przedstawianie posoborowej wiary jako katolickiej oraz próba kanonizacji przez J.M. Bergoglia tego okresu. Ale skoro, wedle posoborowej wiary, dzisiejsi "święci" są z "komunii świętych", do której otwierają drzwi sekty heretyckie (Jan Paweł II: Ut … Więcej
kovanecky
sekciarstwo udające tradycję, .. przewrotność diabelska.
Po co ja tutaj jeszcze marnuję czas?

Żal mi zwiedzionych, takich jak @Tatulek Kochany i wielu, których zaraziła ta wasza mantra.
Żydzi chwalą a wy opluwacie, jedni warci drugich, a może jedni są drugimi?
Nie musicie odpisywać bo kończę tą rozmowę, dzięki Bogu nie zostałem zwiedziony chociaż czuję się zawiedziony.
Z Panem Bogiem.
Quas Primas
To jeden z najlepszych artykułów jakie czytałam.
olek19801 9 minuty temu

Soborowy czy Katolicki - Ks. Gommar De Pauw
Quas Primas
kovanecky daleko masz do lekarza, albo egzorcysty?
Potrzebny ci jeden i drugi. Pierwszy, aby zdiagnozował, czy aby nie jesteś chory psychicznie. Jak lekarz to wykluczy udaj się czem prędzej do egzorcysty.
olek19801
Na krwi męczenników Kościół katolicki wyrastał od początku istnienia. Pierwszym, który oddał swe życie był św. Szczepan - na wzór męki Pana Jezusa.

Warto tu zaglądnąć -

Duchowość męczenników
duchowosc.uksw.edu.pl/…/duchowosc-mecze…

Dziedzictwo męczenników
(...)
Prymas Tysiąclecia widział – w czasach wojującego komunizmu – szczególną potrzebę świadomego podjęcia dziedzictwa męczenników…
Więcej
VRS
@kovanecky
"Mógł też nasrać na koran (dosłownie) , ... zrobiłby wtedy tobie przyjemność"
---
Nie przenoś na mnie swoich obsesji, które dzielisz widać z pastorem Ch.

"wiedział że jedynie otworzenie Kościoła szeroko na świat, mogło uratować wiarę i ... uratowało"
----
Wiele głupstw na tym portalu czytałem. To jednak należy zdecydowanie do czołówki.

"próżny jazgot na temat świętości JPII, święte… Więcej
kovanecky
@VRS... "natomiast możliwość wymordowania wobec tej sytuacji katolików nie gorszyła w ogóle, przeciwnie - uważali ją za chwalebne męczeństwo."
To jest twój problem, jeśli chcesz zostać męczennikiem egoistą, proszę zostań, bo na razie twoje męczeństwo to jedynie próżny jazgot na temat świętości JPII, świętego Kościoła Katolickiego.
Co zrobili papieże przedsoborowi?, sami przyczynili się do upadku… Więcej
VRS
@kovanecky

"Twoje westchnienia do świętej krucjaty atomowej j (tak rozumiem twoją diagnozę) to chore mrzonki"
----
Odstaw to co bierzesz a zrozumienie tego co piszę stanie się prostsze.

" sądzisz że ludożercę można przekonać aby zaprzestał swoich praktyk, jedynie rezygnacją
z postanowień II Soboru Vat ?"

---

Nie ale sądzę że bez rezygnacji z posoborowych zniekształceń ludożercy nie będzie … Więcej
kovanecky
@VRS , sądzisz że ludożercę można przekonać aby zaprzestał swoich praktyk, jedynie rezygnacją
z postanowień II Soboru Vat ?
Kościół miał kiedyś pięść w postaci monarchicznej struktury władzy, jednak kościół instytucjonalny zmarnował to co miał daleko przed 2 Soborem.
Twoje westchnienia do świętej krucjaty atomowej (tak rozumiem twoją diagnozę) to chore mrzonki. Nie stawiasz realnych diagnoz, … Więcej
VRS
@kovanecky
"Jeśli chcesz nam Polakom zgotować Syryjskie piekło a bezbronnemu Kościołowi fanatycznych, rozrywkowych arabów, to znaczy że nie wiesz co to miłość do ludzi"
----
Piszesz nie na temat, przypisując mi rzeczy wymyślone. Mimo to odniosę się do owego "piekła" i "fanatycznych, rozrywkowych arabów". Jeśli przerażają cię "fanatyczni, rozrywkowi arabowie", to wiedz że Kościół wyrósł i … Więcej
kovanecky
Jeśli chcesz nam Polakom zgotować Syryjskie piekło a bezbronnemu Kościołowi fanatycznych, rozrywkowych arabów, to znaczy że nie wiesz co to miłość do ludzi.
Św. JPII widział wojnę, byc może dla tego był tak uległy dla żydów , bo widział i cierpiał razem z nimi. Dla ciebie miecz znaczy rewolucja a dla Boga - Miecz to ewolucja.
VRS
@kovanecky
A ty się o mnie nie obawiaj. Bo jeśli walczę, to o prawdę o Janie Pawle II, w przeciwieństwie do tych, którzy odpowiadają emocjonalnymi nie popartymi niczym oskarżeniami, np.:
"Za twoją krytyką Św.JPII czai się jakaś chora nienawiść do ludzi"
kovanecky
Miecz obusieczny, ... dla tego nie machaj nim bo się zranisz !
VRS
@kovanecky
"obawiam się że za te słowa srogo odpokutujesz"
----
To nie graj faryzeja i się nie obawiaj - Mt 10:

"34 Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową, 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. 37 Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie… Więcej
kovanecky
@VRS. ..."w końcu Chrystus mówił że nie przyszedł przynieść pokoju lecz miecz oraz przestrzegał przed pokojem jaki daje świat, podobnie jak św. Paweł przed "pokojem i bezpieczeństwem "...
@VRS ... obawiam się że za te słowa srogo odpokutujesz, naciągasz bowiem Boże nauczanie a tego robić nie wolno.
Polska miała być drugą Syrią a Polacy mieli zostać wypędzeni lub zabici.... Być może nie masz … Więcej
Quas Primas
Jeśli dla IV Congara, bp Karol Wojtyła był "dominującą osobowością, w której jest magnetyczna siła, to ja się nie dziwię, że owoce pontyfikatu JPII są takie, jak je widzimy dzisiaj.
Wolność religijna, ekumenizm, człowiek w centrum, podporządkowanie żydostwu i mamy takich Zielińskich, Szustaków, Kramerów, Rysiów, Danielsów, Franciszków i całą plejadę tych, którzy nie znają katolickiej doktryny.

-… Więcej
olek19801
@kovanecky Trudno wciąż naszym pokoleniom ocenić dorobek JP II. Wychodzą nowe fakty na światło dzienne - uzupełniamy to czego nie zgłębialiśmy wcześniej. Nie wiedzieliśmy o wielu sprawach, które miały miejsce za pontyfikatu tego papieża, a teraz mamy możliwość zapoznać się powoli z tym, co było i jakie przyniosło owoce. Nie będę ślepo bronił czegoś czego obronić się nie da. Ciężkość błędów JP … Więcej
VRS
@kovanecky
I jeszcze jedno.Piszesz: "Moim zdaniem misja uratowania Kościoła przed wojną religijną, była podstawą tej gry na uczuciach."
I to jest clou problemu posoborowej ideologii, tylko nieco postawione na głowie. Nie "misja uratowania Kościoła przed wojną religijną", lecz odejście od misji Kościoła walczącego w świecie - w końcu Chrystus mówił że nie przyszedł przynieść pokoju lecz miecz … Więcej
VRS
@kovanecky
"Normalmente, "è attraverso la pratica di ciò che è buono nelle loro proprie tradizioni religiose e seguendo i dettami della loro coscienza, che i membri delle altre religioni rispondono positivamente all'invito di Dio e ricevono la salvezza in Gesù Cristo, anche se non lo riconoscono come il loro Salvatore (cfr Ad gentes, 3,9,11)", (Pontificio Consiglio per il Dialogo Interreligios… Więcej
kovanecky
@olek19801 .. domagam się uczciwej oceny słów i czynów Św.JPII, musimy wspierać duchowy dorobek tego świętego a nie psuć wizerunku, bo tym samym tniemy gałąź na której kwitnie wiara, nadzieja i miłość.
Piszesz że "słuchał ich dość wiernie" a z tym zgodzić się nie mogę. Papież modlił się przed każdą decyzją do Bożej Rodzicielki, to jest gwarancja!
Dla czego? Na to możesz odpowiedzieć sobie … Więcej
olek19801
@kovanecky To mamy wspólny mianownik. Nareszcie:-) Jan Paweł II umierając bardzo prosił o modlitwę. Niektórzy współpracownicy w Watykanie twierdzili, że przed śmiercią powiedział krótkie zdanie: OSZUKALI MNIE. Kogo miał na myśli? Z pewnością ludzi ze świata polityki jak i duchownych, którzy w sposób modernistyczny wpływali na papieża decyzje. A słuchał ich dość wiernie, samemu będąc tak … Więcej
kovanecky
@VRS jeżeli prawdziwe są słowa Św.JPII ,,; " Na ogół «poprzez praktykowanie tego, co dobre w ich własnych tradycjach religijnych i postępując zgodnie z głosem sumienia, członkowie innych religii odpowiadają pozytywnie na Boże wezwanie i dostępują zbawienia w Jezusie Chrystusie, nawet jeżeli nie uznają Go za swego Zbawiciela...."
To muszę z ciężkim sercem przyznać że Słowo Boże mówi inaczej. … Więcej
olek19801
@kovanecky

Czym jest wiara bez rozumu? Egzaltacją.
---------------------------------------------------

Owszem, to prawda. Ale musi być pewna równowaga - właśnie w samej istocie rozumu. Nie będę się sprzeczał, czy pierwszym człowiekiem był Europejczyk, czy nie. Bo może rzeczywiście był... nikogo z nas nie było przy stwarzaniu świata. Co nie znaczy, że Stary Testament podaje kłam. Różne teorie … Więcej
VRS
@kovanecky

1. Nie, to św. Justyn Męczennik, z którego posoborowie za uszy naciągnęło pojęcie "ziaren prawdy", mówił/pisał o ludziach - filozofach (nie religiach!) przed Chrystusem. Pojęcia "nasiona prawdy" po raz pierwszy użył Justyn Męczennik w swojej Apologii (I, 46), nie w odniesieniu do fałszywych religii lecz rozumowania i filozofii poprzedzającej chrześcijaństwo stwierdzając "wydają się … Więcej
kovanecky
@olek19801 & @VRS
O ile pamiętam to Św. JPII mówił o religiach bedących przed Chrystusem, oraz religiach które w naturalny sposób nie poznały Objawionego Słowa Bożego.
Dla tego w rozmowie z @olek19801 podaję przykład że Św. JPII miał rację, pomimo że nie znał kompletnie odkryć archeologicznych z 2008 roku.
Czym jest wiara bez rozumu? Egzaltacją.
Lecz czym jest rozum bez abstrakcyjnego …
Więcej
VRS
"Pan Bóg nie wyszedł z narodu żydowskiego lecz Pan Bóg przyszedł do narodu żydowskiego"
- no choć jedna myśl rozsądna.

"Św.JPII mówił wiele o "Ziarnach Prawdy" i Duchu Prawdy w innych religiach"
----
a powinien mówić o Duchu Prawdy na przekór innym religiom. Bo przecież fałszywa wiara stanowiąca wytwór ludzki bądź wytwór demonów zniekształca rozum, a jedynie prawdziwa podnosi go na wyżyny. W … Więcej
olek19801
@kovanecky Bardzo dziękuję za odpowiedź, choć źródła owej teorii nadal nie poznałem..

Co do zachęty Jana Pawła II, aby dostrzegać "ziaren prawdy" i Ducha Prawdy w innych religiach - nie zgadzałem się i nadal się nie zgadzam. A to z tego powodu:

Ewangelia św.Jana:

48 Jam jest chleb życia. 49 8 Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. 50 To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go … Więcej
kovanecky
@olek19801 ... kryzys jest i to każdy ucziwy człowiek musi przyznać, jednak ma on szerszy kontekst. Młode wino rozsadziło stare bukłaki, czyli Kościół bardzo się starał nadążyć za nauką ale nie zdążył. Powołanie własnego obserwatorium astronomicznego, powołanie paneli etycznych nad biotechnologią i wiele innych.
Nawet Św.JPII miał jeszcze siłę i autorytet dla rozważań o etyce przemocy w wojnie … Więcej
olek19801
@kovanecky Niestety nie znam tych badań i tak naprawdę nie interesują mnie tego typu wywody naukowe (moja niewiedza stoi na przeszkodzie). Z takimi uzasadnieniami może podyskutowałby jakiś spec. Mnie interesują fakty, rzeczy dokonane, które nie przyniosły dobrych owoców dla Kościoła. Dla mnie dyskusja na tym poziomie zaczyna odbiegać od istoty kryzysu Kościoła. Bo, że kryzys jest - to się … Więcej
kovanecky
Bracie, czy czasem nie ulegasz naukowcom żywcem pracujących dla masonerii?
Przed masonerią byli gnostycy a przed nimi ezoterycy a przed nimi szamani, aż do pierwszego z nas ludzi którego Dobry Bóg obdarzył Dobrem rozumu. Co chciał nam powiedzieć Adam rzeźbiąc figurkę brzemiennej Ewy jako amulet, lub figurkę człowieka z głową lwa?
Czy był w tym element sprzeciwu wobec Stwórcy? Czy raczej zachwyt … Więcej
yuitrel
"Na nic więc te całe wygibusy filozoficzne i rozprawy o złodziejach którzy ukradli Bogu jabłko wiedzy"

Czy@kovanecky tak na poważnie ?
VRS
@yuitrel
Bo komuniści to głupawi i naiwni byli.

@kovanecky
"Msze szechczasów są w prawie każdym większym Polskim mieście"
---
A Ecclesia Dei (ze słynnym tekstem: "zakres i głębia nauczania Soboru Watykańskiego II domagając się dalszych, nowych dociekań, które jasno ukażą nieprzerwaną ciągłość istniejącą pomiędzy Soborem i Tradycją, zwłaszcza w odniesieniu do tych punktów, które, być może … Więcej
olek19801
@kovanecky Bracie, czy czasem nie ulegasz naukowcom żywcem pracujących dla masonerii? Nikt tu z nas nie jest filozofem, naukowcem, ale też nie przytacza swoich racji, a opieramy się na świętej nauce katolickiej. Nie trzymam się abstrakcji, ale prostej wiary. To, że diabeł zwodzi największych świętych jest powodem do ostrożności i czujności w sprawie zachowania Świętej Tradycji Kościoła i … Więcej
kovanecky
Cała świadomość filozofii katolickiej była i nadal jest wynikiem antropologii biblijnej, czyli jest oparta na starotestamentowej baśni plemiennej, która wyszła z mroków przedpotopowej przeszłości. Ani Feliks Koneczny ani Karol Wojtyła nie znali odkryć z 2008 roku, tych odkryć archeologicznych z jaskiń w poł. Alpach, które zmieniają całą historię powstania człowieka nowożytnego zdolnego do myśli … Więcej
yuitrel
Historia o tym jak komunista zaaprobował Karola Wojtyle na Arcybiskupa Krakowa.
Przypadek? Nie ma przypadków.

"Ta historia wydaje się wręcz nieprawdopodobna, ale jest prawdziwa, udokumentowana przez biografów papieskich. Gdyby nie ważny dygnitarz partyjny, Karol Wojtyła nie zostałby biskupem, a - w konsekwencji - papieżem. W czasach PRL-u zgodę na kandydata na biskupa, zanim jego nazwisko … Więcej
olek19801
Msze Trydenckie zostały na powrót oddane wiernym tylko dlatego, że sypie się już fundament tego, co rodziło się na SW II. Nigdy nie zostały zakazane bo i nikt nie ma takiego prawa. Życzeniem wiernych było przywrócenie Mszy Trydenckiej.

www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/1125

I ciekawostka:
wieden1683.pl/…/jan-pawel-ii-st…

Chyba ks. Śniadoch nie podaje tu fałszu?
kovanecky
@VRS ... tradycjonalistom krzywda się nie stała, Msze szechczasów są w prawie każdym większym Polskim mieście, pewne trudy wzmacniają jedynie determinację a Św.JPII kazał przecież iść pod prąd.
To że w ludożercach widział człowieka?
Przecież sam BÓG zszedł do ludożerców aby dać im Prawdę i Życie, pokazać Drogę. To niesłuszne szkalowanie Św. JPII to obrażanie Narodu Polskiego, pisanie że był … Więcej
VRS
I mały suplement:
Co nas trafiło? (1)
Co nas trafiło? (2)
Co nas trafiło (3)
Co nas trafiło? (5)
Co nas trafiło? (6)
Co nas trafiło? (7)
Co nas trafiło? (9)
Co nas trafiło (11)? - Fragmenty "Sztuki żywego słowa" z przedmową abp Wojtyły czyli posoborowe kuriozum. Polecam.

PS Żeby wyrobić sobie zdanie o personalizmie K. Wojtyły, jego przesłankach i jego deklarowanym tomizmie warto przeczytać ten … Więcej
olek19801
@VRS To jest to! Właśnie szukam teraz po postach niektórych forumowiczów. Dzięki!
olek19801
@VRS Oj, tak. Straszną krzywdę czyni administracja glorii duszyczkom. Ale przyjdzie czas rozrachunku i obrócą się te działania manipulatora przeciw niemu. Prawda jest jedna i nic jej nie zakryje. Póki co, żal mi tych, którzy jeszcze nie dowidzą i modlę się o łaskę poznania prawdy dla naszych braci i sióstr. Szkodnikom świadomym życzę nawrócenia na miarę św. Pawła.
VRS
@olek19801

Nie jest skomplikowanym ale skoro tutejsze kierownictwo toleruje wklejanie po wielokroć na czołówkę tych samych manipulacji i nieprawd przy korzystaniu najprawdopodobniej z narzędzi administracyjnych, to przeciętny czytacz tego portalu może odnieść wrażenie że Karol Wojtyła ortodoksyjnym duchownym był.
olek19801
@VRS Niektórym ciężko przyjąć do wiadomości bolesną prawdę.

A przecież nie jest skomplikowanym procesem sprawdzenie nauk KK przed SW II z nauką po soborze. Ignorancja jest bardzo niebezpieczna dla wiary. Łatwo prowadzi na manowce i w sekciarskie podejście do spraw Kościoła. Papolatria, tak często poruszana na glorii, nadal utrzymuje przy życiu zwodzenie złego ducha. Chrystus zwalczany przez "… Więcej