Język
Wyświetlenia
727
ŚW.FILOMENA 1 3

KS. JACEK BAŁEMBA: Problem powtórnych związków

„Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo” (Mk 10, 11-12).

Formułujemy problem, ale istotowo chodzi o grzech, z którym należy zerwać. Należy zdążyć przed śmiercią.

Powtórne związki. Problem jest dość powszechny. Ślub zawarty ważnie. Więc małżeństwo. Żona opuszcza męża i wiąże się z innym mężczyzną. Mąż opuszcza żonę i wiąże się z inną kobietą.

Wspólnota małżeńska to wspólnota całego życia, między innymi wspólnota stołu, łoża i portfela. Z poważnych powodów Kościół dopuszcza separację, nigdy rozwód, czy powtórne związki.

Niektórzy, żyjący w powtórnych związkach, uspokoili sobie sumienie, bo zdecydowali się zrezygnować ze wspólnoty łoża. A to przecież jest tylko jeden z elementów związku małżeńskiego.

Należy to wyartykułować jasno. Dopóki żyje prawowity małżonek/małżonka, wiązanie się z inną osobą – nawet przy wykluczeniu wspólnoty łoża – jest zdradą, niewiernością małżeńską, grzechem śmiertelnym.

„Katolickie” koncesje? To nie są koncesje katolickie. Kościół Katolicki przez wieki nie uczył, że wolno wiązać się z inną osobą, dopóki żyje prawowity małżonek/małżonka.

Powtórzmy: Dopóki żyje prawowity małżonek/małżonka, wiązanie się z inną osobą jest złamaniem ślubu i grzechem śmiertelnym.

Pan Bóg jest dobry. I zawsze – dopóki żyjemy – jest możliwe uporządkowanie swojego życia, zerwanie z grzechem. Zawsze jest możliwe uporządkowanie swojego życia, nawrócenie. Grzeszny związek należy zerwać i zaprzestać wspólnego zamieszkiwania. Trzeba zdążyć przed śmiercią.

Chodzi przecież o sprawę najważniejszą ze wszystkich najważniejszych spraw życia: o uniknięcie wiecznego potępienia, o wieczne zbawienie duszy – nasze i naszych bliźnich.

Trzeba zauważyć fakty. Tym, którzy powołują się na argument wychowywania dzieci, należy przypomnieć, że wiele było dzielnych żon i dzielnych mężów, którzy po śmierci współmałżonków w młodym wieku, w niemałym trudzie wspaniale wychowali swoje dzieci.

Wątki pokrewne, które należy przypominać i naświetlać po katolicku to także między innymi: kwestia związków bez ślubu, unikanie bez poważnych powodów potomstwa w małżeństwie oraz unikanie potomstwa w sposób grzeszny. W tych przypadkach mamy do czynienia z grzechami śmiertelnymi.

Pan Bóg jest dobry. I zawsze – dopóki żyjemy – jest możliwe uporządkowanie swojego życia, zerwanie z grzechem. Zawsze jest możliwe uporządkowanie swojego życia, nawrócenie. Trzeba zdążyć przed śmiercią.

Chodzi przecież o sprawę najważniejszą ze wszystkich najważniejszych spraw życia: o uniknięcie wiecznego potępienia, o wieczne zbawienie duszy – nasze i naszych bliźnich.

Przypomnienie dla tych, którzy poważnie myślą o zbawieniu swojej duszy. Przypomnienie dla tych, którzy o zbawieniu swojej duszy poważnie myśleć powinni. Jak wielka to byłaby strata, gdyby po życiu pełnym atrakcji i pełnych portfeli zakończyć życie na wieczność w piekle?

Katolik kształci się chętnie. Autentyczna nauka katolicka o małżeństwie zawarta jest w encyklice prawowitego papieża Piusa XI Casti connubii. Doprowadzi małżonków do Nieba!

Cierpliwa i wielokrotna lektura przyniesie skutki zbawienne – tekst encykliki

__________________

treści katolickie:
sacerdoshyacinthus.com
verbumcatholicum.com
twitter.com/SacHyacinthus
YouTube

za: sacerdoshyacinthus.com/…/problem-powtorn…

_________________________________________________________________________________

PROSZĘ, PRZECZYTAJ:

JEZUS: U podstaw wszystkiego będzie leżało zniszczenie komórki rodzinnej

JEZUS: Jako pierwsze mają być zniszczone Sakramenty - potem Msza, następnie Biblia / JESUS: The Sacraments will be the first to be destroyed, then the Mass, then the Bible

Franciszek ”błogosławi” cudzołożny związek Prezydenta Kolumbii

Franciszek udzielił "ślubu" parze z dwójką dzieci. Po raz pierwszy zrobił to na pokładzie samolotu

JEZUS: On został wysłany, aby zdemontować Mój Kościół i rozedrzeć go na strzępy / JESUS: He has been sent to dismantle My Church and tear it up into little pieces

🔥 LIST DO KAPŁANÓW: KOŚCIÓŁ W CZASIE WIELKIEGO ODSTĘPSTWA OD WIARY

I POSŁUCHAJ:

POLECAM: O prawdziwej czystości - ks. Sławomir Kostrzewa

Plan "papieża" Franciszka w realizacji przysięgi lojalności i nowej Mszy ekumenicznej / "Pope" Francis Plan to Implement an Oath of Loyalty and a New Ecumenical Mass


Te Orędzia będą ostatnimi przekazywanymi wam przed Wielkim Dniem

POSŁUCHAJ RADIA PARUZJA Z ORĘDZIAMI Z KSIĘGI PRAWDY
ŚW.FILOMENA wspomniała ten post w Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela!.