Język
Wyświetlenia
565
ŚW.FILOMENA 1

„Żydzi polscy to wielka polska tradycja”. Prezydent zapalił świecę chanukową

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości zapalenia świec chanukowych, która odbyła się dzisiaj (9. 12. 2018r.) w Pałacu Prezydenckim. Chanuka to jedno z najważniejszych świąt żydowskich. – To z jednej strony święto radości, a z drugiej będące świętem wielkiego cudu i w jakimś sensie symbolu przetrwania – powiedział.

- Niech to światło, zwłaszcza w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będzie także symbolem przetrwania Żydów polskich, wszystkich dramatycznych chwil i zakrętów historii, takiej niezniszczalności – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zapalenia świec chanukowych, w której wzięła też udział Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Bardzo dziękuję, że możemy się w to święto, święto Chanuki -w stulecie odzyskania – spotkać się jako wspólnota, jako wspólnota ludzi mieszkających w Polsce, jako wspólnota tych, którzy stanowią polskie społeczeństwo, którzy chcą być razem – mówił Andrzej Duda.

Jak dodał, Żydzi polscy to wielka polska tradycja, to przeszło tysiąc lat naszej wspólnej historii. - To momenty piękne i momenty trudne, ale to także wielu ludzi, którzy na trwałe wpisali się w historię Polski, stali się ważnym elementem polskiej kultury, polskiej tradycji – zaznaczył.

W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca kislew; w kalendarzu gregoriańskim jej obchody przypadają od listopada do grudnia.

Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukii. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika "chanach" oznaczającego poświęcać, inaugurować.

www.prezydent.pl/…/art,1209,uroczy…

________________________________________________________________________________________

PROSZĘ, PRZECZYTAJ:

DOBRA ZMIANA !!!

I ZOBACZ:

ZDJĘCIE DNIA: Sejm RP ? Warszawa, 5 grudnia 2018. Państwo jest podobno świeckie, a tu delegacja talmudystów przejmuje urzędy państwowe?

Wystąpienie naczelnego rabina Izraela, rabina Davida Lau w polskim parlamencie
Agata.B wspomniała ten post w „Żydzi polscy to wielka polska tradycja”. Prezydent zapalił świecę chanukową Ciekawe czy PIS wystaw….
ŚW.FILOMENA
Krytycznie do zorganizowania obchodów żydowskiego święta w siedzibie prezydenta RP odniósł się prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. "W Polsce wg statystyk jest kilka razy więcej neopogan i muzułmanów niż wyznawców judaizmu. Kiedy uroczysty początek ramadanu albo święto Swarożyca w Pałacu Prezydenckim?" – pyta retorycznie narodowiec.