Język
Wyświetlenia
442
W obronie Tradycji Kościoła 3 3

Narodowe czytanie "Evangelium vitae" jako urodzinowy prezent

Jowita Kostrzewska

Z okazji przypadającej 18 maja 98. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zrodziła się wspaniała inicjatywa, która ma być prezentem dla świętego Polaka - "Narodowe czytanie Evangelium Vitae". Pomysłodawcą czytania i autorem inicjatywy jest Rafał Gawenda, działacz pro-life z Częstochowy.

- Evangelium Vitae jest jedną z najważniejszych encyklik w historii Kościoła i prawdopodobnie najważniejszą w naszych czasach. Jan Paweł II naucza w niej o wartości, świętości i nienaruszalności życia ludzkiego - podkreśla Rafał Gawenda.

- Pomysł na Narodowe czytanie Evangelium Vitae zrodził się już na jesień zeszłego roku (...) - dzielił się z "Niedzielą" pomysłodawca. Zwrócił też uwagę, że "wiele osób obecnie powołuje się na św. Jana Pawła II, a po internecie krąży wiele wyrwanych z kontekstu fragmentów jego nauk, ale poziom znajomości jego literatury wciąż jest bardzo ubogi, o czym często mówi również przyjaciółka papieża - Wanda Półtawska".

- W dobrym tonie jest postawić Janowi Pawłowi II pomnik, nazwać jego imieniem cokolwiek, ale już życie zgodne z drogowskazami jakie nam zostawił, tak popularne nie jest - zauważył Rafał Gawenda i dodał, że "dlatego, postanowiliśmy wyjść na przeciw niechęci Polaków do czytania poważnej literatury, i spróbować przekazać trudną literaturę naszego wielkiego papieża w możliwie jak najłatwiej przyswajalnej formie".

- Encyklika Evangelium Vitae, będzie podawana na facebokowym wydarzeniu "Narodowe czytanie Evangelium Vitae", we fragmentach obszernych na około 3 strony A4 normalnego tekstu. A zatem, na przeczytanie całej Encykliki będzie potrzebne około 10 minut dziennie, przez 20 dni.

Mamy nadzieję, że z tej formy czytelniczej skorzysta jak najwięcej osób, które nie miały jeszcze styczności z twórczością papieża Polaka - kontynuował rozmówca i dodał, że "dzięki znajomości tej konkretnej Encykliki, wiele osób zrozumiałoby też naszą motywację do działań pro-life". -

Często bowiem spotykamy się z niezrozumieniem, czasem i wrogością, nawet ze strony praktykujących katolików, tymczasem wykładnia Jana Pawła II jest w tej kwestii bardzo bezkompromisowa - podkreślił Rafał Gawenda.

Na Facebook-owej stronie wydarzenia: www.facebook.com/events/377325126118777/ począwszy od 18 maja, czyli dnia urodzin św. Jana Pawła II, codziennie o godz. 18 będą pojawiały się kolejne fragmenty Evangelium Vitae. Facebook poprzez powiadomienia będzie przypominał o nowych fragmentach.

Tym sposobem, fragment po fragmencie, przeczytamy wspólnie całą Encyklikę, poświęcając na nią kilka minut dziennie. Organizator zachęca do zapraszania znajomych do włączenia się w inicjatywę i do wspólnej lektury.

Źródło: www.niedziela.pl/…/Narodowe-czytan…
kovanecky
gdyby był .... ale nie był ....
Piotr2000
A gdyby i byl Zydem, to co ?
To jego swietosc stalaby sie wam OBRAZA ?
a swiety Piotr - kim byl ?
a swiety Pawel - kim byl ?
a Maryja - kim byla ?
Glupcy ! usta wasze pluja pluja pluja...jadem...

Wiedzcie, ze nie od Boga pochodzi
traktowanie WSZYSTKICH Zydow na jednym poziomie...
ktozjak Bog
Jan Pawel II stal na czele Komisji, ktora przygotowala schemat do Evangelium Vitae Pawla VI.