Język
Wyświetlenia
1,6 tys.
Pascendis Dominicis Gregis 13 12

Piekło

- To niemożliwe, żeby Pan Bóg karał piekłem.
- A to dlaczego?
- Bo przecież Pan Bóg jest miłosierny, nieskończenie miłosierny; jakżeż więc mógłby tak srogo karać?
- Ale jest i sprawiedliwy i to n i e s k o ń c z e n i e; więc nie może przepuścić żadnej winy nie zgładzone jeszcze, ani żadnej kary bez zadośćuczynienia i to do punktu, matematycznie do punktu.
- Czyż na tym świecie nie dosyć już cierpienia?
- Cierpią przeważnie dobrzy, łagodni, a używają sobie często właśnie ci, którzy kradną, wyzyskują i oszukują innych. Na tym więc świecie nie ma jeszcze wyrównania rachunków.
- Dobrze, rozumiem, ale przecież niekoniecznie musi być zaraz wiecznie piekło!
- Obrazę mierzy się godnością obrażonego. Policzek wymierzony zamiataczowi ulicy będzie obrazą, ale większą obrazą byłby policzek dany prezydentowi miasta, większą jeszcze wymierzony prezydentowi Rzeczpospolitej; a obraza nieskończenie wyższej Istoty, Boga, będzie nieskończenie większa. Zadośćuczynienie więc musi być też nieskończenie większe. Przez sakrament spowiedzi św. nieskończone zasługi Męki Pana Jezusa ściśle i całkowicie wyrównują zniewagę. Kto zaś nie chce korzystać z Przenajświętszej Krwi Boga-Człowieka, ten nie będzie zdolny, jako stworzenie skończone, dać zadośćuczynienia nieskończonego w tym życiu: składać je więc będzie musiał po śmierci cierpiąc przez nieskończoność, czyli wiecznie. Tego wymaga rozum.

R N
bogumila333
To człowiek wybiera Pan Bóg do końca usprawiedliwia człowieka niewiedziales, miałeś nietych znajomych itd ale człowiek jak stoi na sądzie widzi swe brudy i wspaniałości i odwraca się idzie od Boga i nie wie biedny że zostaje mu tylko szatan, gdyby przyszło mu do głowy przeprosić Boga, ale on nieświadomy, choć świadomie całe życie odrzuca Boga sam się skazuje, Bóg jest zadobry żeby było inaczej … Więcej
wacula
Pascendis Dominicis Gregis Piszesz -[ Bo przecież Pan Bóg jest miłosierny, nieskończenie miłosierny; jakżeż więc mógłby tak srogo karać?]==- [A więc piekła nie było w zamiarach Stwórcy.Nie zobaczysz ani nie wejdziesz do nieba zanim się nie nawrócisz, a dla Boga nie znajdziesz miejsca w swym życiu duszy i sercu. Bóg nikogo do niczego nie zmusza masz wolną WOLĘ której nikt takiej NIE-MA JAK … Więcej
@wacula Odpowiedź zostawiłem w wiadomości prywatnej.
wacula
Pascendis Dominicis Gregis Mój drogi USZANUJĘ TO jak wielu was wszystkich
Tymoteusz
„Obrazę mierzy się godnością obrażonego. Policzek wymierzony zamiataczowi ulicy będzie obrazą, ale większą obrazą byłby policzek dany prezydentowi miasta, większą jeszcze wymierzony prezydentowi Rzeczpospolitej; a obraza nieskończenie wyższej Istoty, Boga, będzie nieskończenie większa.”

Każdy człowiek w Oczach Bożych ma tę samą wartość, tak więc powyższe rozważanie jest fałszywe.
@Tymoteusz Tak, każdy człowiek ma tę samą wartość w oczach Pana Boga. Lecz jeśli człowiek obraża Pana Boga lekceważąc Jego Istotę, Osobę, Jego prawo, umniejsza sobie tą wartość u Boga i zmierza na drogę wiecznego potępienia.
Pan Bóg nie jest taki, że lekceważy człowieka, ale poprzez różne wydarzenia daje znaki, aby człowiek zmienił swoje postępowanie, lecz nie ingeruje w jego decyzję, w jego … Więcej
aseret2
znakomity tekst nie ze względu na trudny temat a ze względu na podjęcie tematu który nawet KK ma obowiązek milczeć czyli rzecz wiecznego samopotępienia, istnienia Piekła atoli temat uważany za średniewiecze a o to właśnie Szatanowi chodzi byśmy myśleli ze on nie istnieje , ze piekło nie istnieje a to dopiero będzie zgroza ....gdy się sami przekonamy . Bóg jest Miłością samą Miłością ale tu na … Więcej
@aseret2 Odsyłam do komentarza, który jest poniżej. Komuś najwyraźniej ta prawda wiary nie pasuje
@Atamazy Na Śląsku, życie biegnie jak w każdym województwie czyli codzienna walka z trudami i znojami życiowymi. Na Śląsku to problem z migrantami bo ich coraz więcej jak w pozostałych częściach naszej Polski, która jest niszczona.
m.rekinek
Właśnie rozmawiałem o sprawiedliwości Bożej, a tu proszę, artykuł na zamówienie